Vláda schválila nákup dalších obrněnců Pandur

20. srpna 2015  19:59
Vláda ve čtvrtek schválila nákup dvaceti kolových obrněných vozidel Pandur pro armádu. Půjde o velitelská a spojovací vozidla za takřka 1,3 miliardy korun, která by měli vojáci dostat v rozmezí let 2018 až 2020.  
Obrněný transportér Pandur II české armády | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

„Jde o jednu z klíčových priorit při doplnění výzbroje bojového jádra naší armády, konkrétně velitelství a praporů 4. brigády rychlého nasazení. Oproti dřívějším předpokladům bude kontrakt výhodnější, u velitelsko-štábních vozidel předpokládáme úsporu na jednom vozidle 20 milionů korun, u spojovacích vozidel 14 milionů korun, “ uvedl po jednání vlády ministr obrany Martin Stropnický.

Armáda chce nakoupit 6 obrněných vozidel velitelsko-štábních a 14 spojovacích. Součástí kontraktu má být i související logistické zabezpečení a školení.

Veřejnou zakázku chce ministerstvo obrany zadat ještě do konce letošního roku. Využije přitom obecné výjimky ze zákona o veřejných zakázkách a zadá dodávku jedinému uchazeči, společnosti Excalibur Army. Ta je totiž výhradním výrobcem a prodejcem vozidel Pandur pro Českou republiku.

„Pořízení a zavedení velitelsko-štábních a spojovacích kolových obrněných vozidel významně posílí schopnosti armády. Moderní prostředky zajišťující štábům potřebnou ochranu a nezbytné nasaditelné komunikační a informačními systémy jsou klíčové pro úspěšné plnění úkolů na soudobém bojišti,“ konstatoval v reakci na rozhodnutí vlády náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

Česká armáda má v současnosti 107 obrněnců Pandur. Ministr obrany po jednání vlády připomněl, že původně jich chtěl armáda nakoupit asi o 90 více. Podle něj se nyní ukazuje, že původní požadavky nebyly přehnané.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.