natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • V ohrožení zavede Česko znovu povinné odvody a posílí rozpočet armády

    23. ledna 2013  14:24
    Bude-li Česká republika někdy v budoucnu v ohrožení nebo ve válce, zavede opět povinné odvody a upraví státní rozpočet tak, aby země mohla posílit armádu. Počítá s tím nová koncepce mobilizace, kterou ve středu schválila vláda.  

    Armáda se chce spoléhat více na aktivní zálohy | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

    Nový způsob mobilizace chce česká armáda uplatňovat od roku 2015. Ten současný, platný od roku 2005, totiž neodráží nynější stav ozbrojených sil a vývoj ve společnosti. "Česká republika kvůli snižování výdajů na obranu ztrácí schopnost přechodu na případnou válečnou organizační strukturu," uvádí se v materiálu.

    Aktivní zálohy

    Příslušníci Aktivní zálohy se několik týdnů v roce věnují vojenskému výcviku, ve zbytku času se věnují svému civilnímu povolání. Kombinují tak dvě kariéry: vojenskou a civilní. V případě potřeby jsou na základě rozhodnutí vlády nasazeni do akce. Jejich typickými úkoly jsou pomoc při živelních pohromách a ostraha objektů důležitých pro obranu státu v případě zhoršení bezpečnostní situace. Jednotky Aktivní zálohy se ve velkém rozsahu úspěšně účastnily záchranných prací při katastrofických povodních například v roce 2002 a v roce 2010.

    Nová koncepce počítá se třemi stupni bojové připravenosti - mírovým a válečným stavem a nově také s ohrožením státu, který má být mezi nimi. V míru se bude armáda nadále spoléhat jen na profesionální vojáky a přibírat pouze dobrovolníky a členy aktivních záloh. Zároveň má být ale ve skladech připravena výzbroj a výstroj pro další tisíce vojáků pro případ mobilizace.

    Ta by mohla být vyhlášena v případě ohrožení státu. Podle schválené koncepce zásadní roli bude hrát v takovém případě možnost upravit státní rozpočet tak, aby Česká republika mohla významně posílit svou armádu. Při ohrožení státu začnou znovu platit povinné odvody bojeschopných mužů. Proti "odvedení či neodvedení" se ale bude možné odvolat.

    Mezi povolanými si bude armáda vybírat na pozice, které bude potřebovat obsadit. Důraz přitom bude kladen zejména na bývalé profesionální vojáky a členy aktivních záloh. Podle dokumentu budou totiž logicky nejlépe na službu připraveni.

    Při válečném stavu přejde podle koncepce země na takzvaný krizový rozpočet a bude vyhlášena všeobecná mobilizace a povinné odvody. Podle situace pak mohou být do zbraně povolání další vojáci ze zálohy a mohou vznikat zcela nové jednotky.

    Novou koncepci připravil tým bývalého ministra obrany Alexandra Vondry a vychází ze závěrů takzvané Bíle knihy o obraně - strategického dokumenty, který řeší budoucnost české armády na nejbližší roky. Nyní je například ve vojenské evidenci podle branného zákona zahrnuto přibližně 1,6 milionu vojáků v záloze.

    Počet ale každoročně klesá o zhruba 60 tisíc osob, protože již neexistuje branná povinnost. A nově se vojáky v záloze stávají jen bývalí profesionálové, kteří službu skončili, nebo příslušníci aktivních záloh.

    "Od roku 2005 došlo k poklesu připravených vojáků v záloze z počtu 161 tisíc na počet 9 600 v roce 2010. Tento počet, který podle předpokladu nebude stoupat, ale naopak klesat, je nedostatečný pro doplňování ozbrojených sil za stavu ohrožení státu nebo válečného stavu," uvádí se v materiálu.

    Armáda chce více dobrovolníků

    S tím souvisí také nová koncepce aktivních záloh, které vláda ve středu také přijala. Obrana by chtěla mít v nejbližších době až 5 tisíc dobrovolných záložníků. V současnosti jich má přitom jen necelých 1 200.

    Přilákat je chce na vyšší odměny a nejrůznější výhody. Nově by měli dobrovolníci dostávat za službu pro stát od ministerstva až 12 tisíc korun ročně, tedy dvojnásobek. Rezervisté budou také moci využívat stejné benefity jako profesionálové, například zdravotní péči či armádní rekreační zařízení.

    Vedle lepších podmínek pro příslušníky aktivních záloh chce armáda více motivovat i jejich zaměstnavatele. Za to, že své zaměstnance pustí na výcvik, dostanou za každý den 1 117 korun. V případě skutečného nasazení má být kompenzace ještě vyšší.

    I tak by to však mělo být pro resort obrany finančně výhodné. Zatímco roční náklady na jednoho profesionála se šplhají k půl milionu korun, výdaje na rezervistu se pohybují mezi 65 a 85 tisíci korun. Podle náčelníka generálního štábu Petra Pavla nová koncepce umožní pružné doplňování armády podle aktuálních potřeb. "Příslušníkům aktivních záloh nabídneme větší specializaci, lepší podmínky a intenzivnější výcvik," slíbil Pavel.

    "Obě koncepce vycházejí z Bílé knihy o obraně a reflektují reálné ekonomické možnosti naší země. Přispějí ke schopnostem Armády České republiky efektivně plnit vojenské úkoly doma i v zahraničí a současně pomáhat obyvatelům země v krizových situacích," konstatoval v reakci první náměstek ministra obrany Vlastimil Picek.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media