Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Většina Ukrajinců neví, co je NATO

20. října 2005  16:21

Většina Ukrajinců neví, co je NATO
Pouze 10% Ukrajinců je schopno říci, co je NATO a proč stojí za to do této organizace vstoupit, zbytek tuto otázku není schopen zodpovědět, říká Ilja Kučeriv, ředitel Democratic Initiatives Foundation. „Ukrajinci nejsou o NATO informováni. Jen málo z nich dokáže vysvětlit, proč je pro ně členství v NATO důležité. Proto by měla vláda začít veřejnou informační kampaň o NATO a důvodech členství v něm,“ řekl Kučeriv.

Jako důvody pro tento stav pak uvedl „historickou tradici, kdy vláda s veřejností diskutuje málo a nevysvětluje logiku svých činů, což se netýká jen NATO, ale větší škály problémů.“

„Za druhé to souvisí s minulým režimem, bývalého prezidenta Kučmy, kdy byly používány pro-alianční fráze, avšak pro informovanost veřejnosti se neučinilo nic,“ řekl Kučeriv.

Uvedl též, že existují politické skupiny, které jsou proti ukrajinskému vstupu do NATO. „Řekl bych, že to jsou oligarchové a bývalí komsomolci…,“ dodal.

Zdroj: Ukrayinska Pravda (Ukrajina)

---

NATO: Dveře pro Ukrajinu jsou otevřené
Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer uvedl, že dveře do této obranné aliance Ukrajině „byly, jsou a zůstanou otevřené“, avšak nekomentoval časový plán pro členství. Kyjev nejprve musí uskutečnit „základní“ vojenské, soudní a bezpečnostní reformy, zajistit vládu práva a potlačit korupci, řekl Scheffer při návštěvě Ukrajiny.

„NATO kdekoliv a kdykoliv, kdy bude třeba, pomůže Ukrajině v realizaci těchto důležitých reforem,“ dodal. Varoval však ukrajinskou vládu, že „činy“ znamenají mnohem více než „slova“ a NATO bude věnovat velkou pozornost průběhu ukrajinských parlamentních voleb, které mají proběhnout v březnu 2006. Ukrajinský prezident Viktor Juščenko uvedl, že vstup do NATO je „mezi hlavními prioritami“ Kyjeva.

Zdroj: Japan Today (Japonsko)
 
---

Maďarsko má problémy s umístěním radaru NATO
Boj za uchránění kopců Zengô před navrhovaným vztyčením radarové stanice po letech protestů ochránců životního prostředí a místních obyvatel skončil. Věž na kopcích Zengô s určitostí postavena nebude. Otázkou nyní zůstává, kde tedy bude radar umístěn. Radar je ale nutně potřeba, má lépe chránit vzdušný prostor, několikrát narušený "cizími" letadly během bosenské krize.

První věž obranného řetězce v Békéscsaba se právě testuje. Druhá má stát v oblasti kopců Bükk a třetí buď na Hármashegy nebo na Tuleshegy, kopcích horského hřebene Mecsek.

Poté, co Maďarsko roku 1999 vstoupilo do NATO, stalo se pro něj podmínkou rozmístit v zemi tři radarové stanice, financované aliancí. V únoru uvedl maďarský premiér Gyurcsány, že NATO nebude financovat stavbu radaru jinde, než na Zengô.

Stavba na jiném místě by tak zřejmě stála Maďarsko 94,5 milionu dolarů. Nicméně podle informací serveru indymedia.hu nikdy nebylo implicitním požadavkem NATO, aby byla stanice postavena výlučně v Zengô.

Čtěte na natoaktual.cz o situaci v ČR:
(10.10.2005)
Sporný radar letos armáda stavět asi nezačne

Zdroj: The Budapest Sun (Maďarsko)
 
---

USA: Současný status Kosova je neudržitelný
Situace v Kosovu, kde se mise OSN a NATO pokoušejí udržovat mír mezi etnickými Albánci a Srby, nemůže být trvalá a musí být změněna na klíčových jednáních příští měsíc, uvedl náměstek ministryně zahraničí pro politické záležitosti, Nicholas Burns. Rada bezpečnosti OSN v pondělí požádá generálního tajemníka OSN Kofiho Annana, aby jmenoval zvláštního vyslance OSN, jež povede jednání, která předurčí budoucnost tohoto regionu, uvedl Burns.

„Nevíme kam tento proces povede, avšak musí směřovat k něčemu lepšímu, než je současný stav, který není prospěšný ani stabilitě, ani míru v Kosovu v posledních několika letech. USA rozhovory podporují velmi pevně“, uvedl. Šéf mise OSN v Kosovu, Soren Jessen-Petersen potvrdil, že zasedání Rady bezpečnosti stanoví časový rozvrh rozhovorů. „Je zde naprostá shoda napříč regionem, Evropou i světem, že Kosovo … musí být stabilní, tolerantní, mulit-etnické a demokratické,“ řekl Petersen.

Zdroj: Kosovareport (Srbsko a Černá Hora)

---

NATO má nového velitele pro transformaci
Výbor NATO pro plánování obrany oznámil svůj souhlas s požadavkem prezidenta Bushe jmenovat generálporučíka amerického letectva Lance L. Smitha vrchním velitelem spojeneckých sil pro transformaci. Velitelství pro transformací je jednou ze dvou strategických, nejvyšších velitelství NATO.

Jmenování se v budoucnu prokáže jako efektivní. Generálporučík Smith v současné době slouží jako zástupce velitele a náčelník štábu centrálního velení Spojených států a byl jmenován velitelem amerických společných sil.

Zdroj: NATO  

jnd natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.