Vrchním velitelem NATO bude mariňák Allen, hned jak se vrátí z Afghánistánu

11. října 2012  8:33
Vrchním velitelem sil NATO se stane čtyřhvězdičkový americký generál John R. Allen. Postu se ujme příští rok na jaře. Dosud totiž velí mezinárodním jednotkám ISAF v Afghánistánu.  
Generál John Allen | foto: Ministerstvo obrany USA

Jmenování Allena schválili ministři obrany NATO na své dvoudenní schůzce v Bruselu. Na nejvyšší vojenský post Aliance a zároveň do pozice velitele amerických sil v Evropě navrhl Allena americký prezident Barack Obama. Nominaci musí ještě potvrdit americký Senát.

"Allen odvádí skvělou práci v Afghánistánu. Pokud bude jeho jmenování potvrzeno, velmi se těším na spolupráci s ním," řekl generální tajemník NATO Anders Fogh Ramussen. Čtyřhvězdičkový generál americké námořní pěchoty se ujme velení nad všemi spojeneckými jednotkami na jaře. Fe funkci vystřídá dalšího amerického velitele Jima Stavridise, který funkci zastával od roku 2009.

Nejvyšší velitel spojeneckých sil (SACEUR) je přímo zodpovědný za plánování operací vrchního velitelství Aliance v Evropě (SHAPE). Velitel na některém ze dvou strategických velitelství NATO slouží přibližně tři roky.

Post tradičně obsazují američtí generálové. Velitelství SHAPE je odpovědné za obranu rozsáhlé oblasti od severního Norska až po jižní Evropu, spadají pod něj Britské ostrovy, La Manche a Středozemní moře od pobřeží Atlantiku až po východní Turecko.

V Afghánistánu Allena vystřídá rovněž Američan a také mariňák - generál Joseph Dunford. Ten má za sebou misi v Iráku a dosud působil jako druhý muž americké námořní pěchoty. Jeho nominaci už také schválil prezident Obama.

"Pokud bude potvrzen Senátem, povede naše síly klíčovými mezníky našeho usílí, které nám umožní válku ukončit a předat plně zodpovědnost za svou bezpečnost Afghánistánu," uvedl v prohlášení Obama.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.