Velitelé: Novináři ve válce musí mít kondici

5. května 2004  8:56
Dvacet čtyři novinářů, pracovníků humanitárních organizací a studentů žurnalistiky se i letos sjelo do Vyškova, aby se v přilehlém vojenském výcvikovém prostoru Dědice podrobili speciálnímu výcviku. Ten jim měl ukázat nástrahy, které by na ně mohly čekat při výjezdu do krizových oblastí.  

 Kurz přežití pořádá armáda již desátým rokem.

"Úkoly byly splněny, nikdo se vážněji nezranil a byli jste vynikající parta," hodnotí letošní kurz přežití jeho velitel, major František Heideker.

"Letošní kurz byl náročnější, co se týče plnění úkolů a trvání jednotlivých zaměstnání. Začínalo se velmi brzo ráno a končilo se velmi pozdě večer. Předcházející kurzy tak časově nabité a vystresované nebyly," říká František Heideker a dodává, že letos se více prostoru věnovalo teoretické části, tedy večerním přednáškám, i poučení o bezpečnosti před každým zaměstnáním.

Také major Rostislav Juppa, který má v kurzu na starosti výcvik v taktické přípravě, topografii a závěrečné třídenní vyvedení, potvrzuje, že kurzy jsou každým rokem náročnější zejména v tom, že od jejich účastníků se vyžaduje preciznější provedení práce.

"Můj pocit z vás, účastníků, je vynikající. V tomto kurzu se sešli lidé, kteří měli zájem o to se něco nového naučit, vyzkoušet si to. Ale hlavně byla splněna základní podmínka toho, aby ten kurz měl smysl: Všichni jste přistoupili na určitou hru, hru na přežití, a hráli jste ji se vší vážností a velmi obstojně," hodnotí Juppa.

Kurz speciální přípravy pro krizové situace je koncipován tak, aby jeho účastníci prošli psychickou a fyzickou zátěží, která se každým dnem stupňuje. Major Juppa klade důraz především na psychickou zátěž.

"A to v těch situacích, kdy dochází k přepadům, únosům, výslechům. Frekventanti si sami na sobě mohou otestovat, kde mají to pomyslné dno a jak se v takových krizových okamžicích chovají," vysvětluje Juppa s tím, že psychický teror by dokonce mohl přitvrdit.

Major Heideker souhlasí, ale trvá na tom, že fyzická stránka je stejně důležitá. "Novinář, který vyjede do krizové či válečné, oblasti, by měl mít dobrou fyzičku. Když se ocitnete v zemi, kde je 40 stupňů nad nulou a budete muset ujít dvacet, třicet kilometrů, tak to nezvládnete, pokud nebudete fyzicky ve formě," zdůrazňuje Heideker.

Velitelé si také velmi pochvalují týmový duch, který v letošním kurzu zavládl. "Vzhledem k tomu, že novináři jsou spíše takoví individualisté, kteří jsou zvyklí pracovat tak trochu na vlastním písečku, jste mě mile překvapili," konstatuje Heideker.

Připomíná, že každý z účastníků si svoje slabé místo během kurzu našel. "Jestli někdo tvrdí, že se ani jednou nebál a že všechno zvládnul, tak prostě lže," uzavírá František Heideker.

Autorka článku je spolupracovnicí natoaktual.cz a letošní účastnicí kurzu přežití.

Pavla Jedličková natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.