Veletrh IDET má být výkladní skříní domácího průmyslu

19. února 2011  15:46
Květnový brněnský veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET 2011 přinese řadu novinek. Pořadatelé chtějí, aby se v budoucnu stal výkladní skříní domácího obranného a bezpečnostního průmyslu.  

"IDET má nejenom ambice, ale především všechny předpoklady na to, aby se stal jakousi výkladní skříní nejenom českého obranného a bezpečnostního průmyslu, ale také platformou pro dnes tolik proklamovanou otevřenost resortu obrany a vnitra ve věcech akvizic, akvizičních plánů a záměrů," uvedl ředitel veletrhu Karel Torn.

V praxi by tak právě tady mohly ozbrojené složky otevřeně před odborníky, zástupci firem i novináři oznamovat chystané akviziční programy, plánované nákupy a vyhlašovat výsledky tendrů.

Jubilejní desátý ročník IDETu v roce 2009 navštívilo bezmála 25 tisíc lidí. Letos se díky novinkám obecně očekává další nárůst.

Hlavní novinkou na brněnském výstavišti bude souběžné konání veletrhu IDET s dalšími veletrhy PYROS (hasičská technika) a ISET (bezpečnostní technika a služby). "Zjednodušeně se dá říct, že se náplň veletrhů postupně začala sbližovat takovým způsobem, že nebylo možno jednoznačně říct, kde začíná část vojenská a kde bezpečnostní," konstatoval Torn.

Doposud se IDET a veletrhy PYROS/ISET střídaly, vždy v lichých a sudých letech. Obecný trend ale podle Torna ukazuje, že v posledních letech dochází k sbližování armádních a bezpečnostních struktur. Na jedné straně se ve světě řeší některé konflikty operacemi, které mají spíše policejní než vojenský charakter. Na druhé straně pak hrají armády stále větší roli například při humanitárních operacích nebo při zvládání živelních pohrom nebo průmyslových havárií.

Proto letos na brněnském výstavišti nejprve 10. května začne v novém moderním pavilonu P a na přilehlých volných plochách v pořadí již jedenáctý veletrh IDET a od 12. května pak bude soubežně probíhat i veletrh PYROS/ISET.

"Výhoda je to především pro vystavovatele. Sami si mohou vybrat, který z veletrhů je pro ně výhodnější," konstatoval Torn. Veletrh IDET bude nadále vysoce specializovaným akcí pro užší návštěvnickou skupinu. Bezpečnostní režim bude stejně přísný, jako dosud. To znamená, že bude přístupný pouze odborným návštěvníkům, kteří budou podléhat registraci. Součástí IDETu bude i expozice české armády a ministerstva obrany.

Naproti tomu PYROS/ISET bude podle Torna veletrh otevřenější, přístupný širokému publiku, se speciálními akcemi například pro sbory dobrovolných hasičů, které se stávají pro výrobce hasičské techniky čím dál významnějším zákaznickým segmentem. Rozsáhlý bude i doprovodný program s divácky atraktivními ukázkami práce hasičů, policistů a dalších složek integrovaného záchranného systému. Tady budou patřit mezi významné vystavovatele Policie České republiky, Hasičský záchranný sbor a ministerstvo vnitra.

Expozice armády, policie a hasičů budou společně umístěny v pavilonu Z, který bude přístupný bez zvláštních bezpečnostních opatření po celou dobu konání obou veletrhů, tedy od úterý 10. května do soboty 14. května. Veletrh PYROS/ISET najde zázemí v pavilonu F a přilehlých volných plochách. Opět bude k dispozici terénní polygon a ukázky protipovodňových opatření přímo ve speciálním bazénu.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.