Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Vědci z VŠCHT vyvíjí pro NATO přístroj k odhalování trhavin

27. května 2016  23:29
Severoatlantická aliance. Ilustrační foto.
Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Vědci z VŠCHT vyvíjí pro NATO přístroj k odhalování trhavin

Vědci z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT) pracují na přístroji pro Severoatlantickou alianci, který bude detekovat výbušniny a chemické bojové látky. Cílem projektu je cenově dostupné zařízení umožňující včasnou a spolehlivou detekci těchto látek, uvedl vedoucí oddělení komunikace VŠCHT. Vývoj probíhá již dva roky pod vedením Martina Vrňaty z Ústavu fyziky a měřicí techniky.

Nové senzorové zařízení by díky své dostupnosti mělo být zařazeno do výbavy policistů, hasičů a dalších složek systému včasného varování, sdělil k vývoji Vrňata. Princip fungování je založen na skutečnosti, že výbušniny i bojové chemické látky obsahují plyny, které mohou senzory zachytit. Na vývoji se podílí také Univerzita obrany v Brně, Jerevanská státní univerzita a Arménský národní kriminalistický ústav.

Kam dál?
NATO učí irácké důstojníky zneškodňovat improvizovaná výbušná zařízení (26.5. 2016)

Zdroj: Lidové noviny (ČR)

---

Estonský premiér volá po stálé přítomnosti jednotek NATO v Pobaltí

Vojáci Severoatlantické aliance by měli být nastálo umístěni v baltských státech, coby důkaz „soudržnosti“ a prostředek „odstrašení“ Ruska, tvrdí estonský premiér Taavi Roivas. Až tisíc vojáků by podle premiéra mohlo být umístěno v každém ze tří států NATO v Pobaltí. Jednotky by měly fungovat na bázi rotací, aby nedošlo k porušení smlouvy mezi Aliancí a Ruskem.

Mezi členskými státy Evropské unie zatím roste odpor vůči prodlužování sankcí proti Rusku, upozornil německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier v průběhu návštěvy baltských zemí. Sankce, které byly na Rusko uvaleny po jeho akcích na Ukrajině, vyprší na konci července. „Ze sankcí samozřejmě nemá nikdo radost,“ řekl Roivas a dodal, že „pokud je chce Rusko uvolnit, existuje jasný způsob, jak toho dosáhnout.“

Kam dál?
Stíhačky RAF startovaly k ruským letounům poblíž Estonska (18.5. 2016)
Visegrádská čtyřka chce nasadit své vojáky v Pobaltí (26.5. 2016)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

NATO pomáhá Ukrajině s odstraňováním nevybuchlé munice

Záchranná služba Ukrajiny obdržela od Severoatlantické aliance vybavení pro odstraňování a likvidaci nevybuchlé válečné munice (ERW). Pyrotechnické týmy SESU v průběhu konfliktu přišly o značnou část svého vybavení. Nové bylo poskytnuto skrze program partnerství a spolupráce mezi Aliancí a Ukrajinou. Ten byl rozvinut v rámci aliančního programu Věda pro mír a bezpečnost (SPS), v úzké spolupráci s Agenturou NATO pro podporu a veřejné zakázky (NSPA).

Projekt s rozpočtem cca 1 milion Eur nazvaný „Podpora humanitárního odminování Ukrajiny,“ byl zahájen na žádost Ukrajiny, která se potýká s odstraňováním nášlapných min, dělostřelecké munice a výbušných nástrah v regionech Doněcku a Luhansku.

Kam dál?
NATO zvažuje vytvoření partnerské dohody s Gruzií a Ukrajinou (5.5. 2016)

Zdroj: NATO

---

Členové NATO čelí těžkým rozpočtovým volbám, tvrdí představitel Aliance

Severoatlantická aliance se bude muset spokojit s „menší částí koláče“ kvůli protichůdným rozpočtovým prioritám, připustil zástupce náměstka generálního tajemníka NATO pro nové bezpečnostní výzvy Jamie Shea. Za rostoucí problém členských států dále označil „nedostatek plavidel“. Aliance chce, aby státy vydávaly na obranu nejméně 2 % HDP, jak stanovuje závazek k NATO.

Požadovanou výši výdajů na obranu nyní ovšem splňuje jen pět členů NATO. Členové Aliance by se navíc měli zavázat k tomu, že nejméně 20 % rozpočtu obrany bude směřovat na výzkum a vývoj. NATO má „mnoho požadavků na své síly,“ státy čelí řadě „netradičních“ bezpečnostních i jiných rizik a hrozeb, jakými jsou změny klimatu a příliv uprchlíků, dodal Shea.

Kam dál?
Kanadský ministr obrany hájí rozpočet Kanady na armádu (11.4. 2016)
Bulharské výdaje na obranu jsou v NATO průměrné (20.4. 2016)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Cestou na cvičení v Pobaltí projíždí ČR vojenský konvoj USA

Přes území České republiky projíždí vojenský konvoj Spojených států, který se zapojí do cvičení v Pobaltí nazvaného Saber Strike 2016. Konvoj je oproti americkému vojenskému konvoji, který přejížděl přes české území před rokem, zhruba poloviční. V ČR budou probíhat společná cvičení do pondělí, kdy se konvoj vydá do Polska.

Kam dál?
Kavalerie projede v devíti kolonách, zastaví ve Vyškově a v Přáslavicích (23.5. 2016)

Zdroj: Český rozhlas (ČR)

voj; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.