Co psala světová média o Severoatlantické alianci

#valkaslov: Proti Tálibánu už na internetu nebojuje ISAF, ale Afghánci

22. srpna 2013  16:36
V Afghánistánu narůstá vedle setkávání v ulicích i význam internetové komunikace. Ilustrační foto. | foto: ISAF Media

#valkaslov: Proti Tálibánu už na internetu nebojuje ISAF, ale Afghánci

Jak afghánské síly přebírají čím dál větší zodpovědnost za každodenní vojenské operace a bezpečnost v zemi, mnohem více se angažují proti hnutí Tálibán i online. Naopak mezinárodní mise Severoatlantické aliance ISAF se na internetu začala zajímat spíše o kriket než o vojenské záležitosti.

Dny, kdy se mluvčí mise ISAF zapojoval do twitterových válek s předáky Tálibánu, jsou dávno pryč. „Sledujeme Tálibán a jeho účty na sociálních sítích, ale do online diskuzí se již nezapojujeme,“ potvrzuje trend PR šéfka mise ISAF plukovnice Jane E. Crichton. I Tálibán už dnes komentuje spíše statusy a tweety afghánských sil, nikoliv těch mezinárodních.

Kam dál?
Afghánské volby jsou ztrátou času, tvrdí šéf Tálibánu (7.8. 2013)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

---

OSN: Použití chemických zbraní v Sýrii je nutné důkladně prošetřit

Rada bezpečnosti Organizace spojených národů žádá důkladné prošetření nedávných zpráv o použití chemických zbraní nedaleko syrského hlavního města Damašku; na místo chce zároveň poslat humanitární pomoc. „Musíme mít jasno v tom, co se stalo,“ prohlásila šéfka Rady bezpečnosti Maria Cristina Perceval.

„Všichni členové Rady bezpečnosti jsou zajedno v tom, že jakékoli použití chemických zbraní je porušením mezinárodního práva, a vítají odhodlání generálního tajemníka zahájit nestranné a velmi důkladné prošetření,“ uvedla Perceval. Inspektoři OSN dorazili do Sýrie ve středu a hned se pustili do vyšetřování.

Kam dál?
OSN: Sýrie souhlasí s prošetřením údajného použití chemických zbraní (15.8. 2013)

Zdroj: Russia Today (Rusko)

---

USA a Rusko znovu probírají protiraketový deštník

Ruský náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov a jeho americký protějšek Rose Gottemoeller v Londýně znovu diskutovali o systému protiraketové obrany a možnostech odzbrojení, uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. „Zvláštní pozornosti se dočkalo pokračování bilaterálního dialogu o protiraketovém deštníku a záležitosti strategické stability,“ uvádí ministerstvo.

Oba náměstci dále jednali o spolupráci v možnostech odzbrojení a nešíření zbraní hromadného ničení. Rjabkov a Gottemoeller se v Londýně setkali jako členové pracovní skupiny na odzbrojení a mezinárodní bezpečnost při Americko-ruské bilaterální prezidentské komisi.

Kam dál?
Rozhovory NATO-Rusko o protiraketovém deštníku se ocitly ve slepé uličce (15.8. 2013)

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

S blížícím se odchodem z Afghánistánu je v přístavech v Karáčí rušno

V souvislosti s odchodem vojáků Spojených států a Severoatlantické aliance z Afghánistánu na konci příštího roku přístavy v Karáčí zaznamenávají za několik posledních měsíců masivní nárůst počtu lodí a přepraveného nákladu. Ještě na začátku letošního roku byl přitom objem vojenského nákladu minimální.

Přeprava vojenského vybavení je nadále obousměrná. Podle materiálů přepravních společností za posledních šest měsíců posílají západní země do Afghánistánu vojenský materiál určený tamním ozbrojeným silám, které budou po roce 2014 zcela zodpovědné za bezpečnost v zemi.

Kam dál?
Konec mise: Jak z Afghánistánu odvézt vybavení za miliardy dolarů (4.1. 2013)

Zdroj: Dawn (Pákistán)

---

Obětí dalšího sebevražedného útoku v Afghánistánu se stal syn policejního šéfa

Syn vysoce postaveného důstojníka afghánské policie byl zabit a tři další policisté zraněni při sebevražedném útoku v hlavním městě provincie Hílmand Laghkar Gah na jihu země.

„Útočník se odpálil u dveří domu velitele prvního praporu afghánské policie Abdula Satara Noorzaie ve středu přibližně v devět večer. Výbuch měl na svědomí život jeho syna a tři policisté utrpěli zranění,“ uvedl mluvčí provinční vlády Omar Zwak. Útočník byl na místě mrtvý. Tálibán se zatím k útoku nepřihlásil.

Kam dál?
V Afghánistánu ostře vzrostl počet zabitých policistů (2.7. 2013)

Zdroj: Xinhua (Čína)

zuk; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.