Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Válka v Afghánistánu ztrácí podporu americké veřejnosti

28. března 2012  15:21
Jednotky ISAF v Afghánistánu. | foto: NATO - ISAF

Válka v Afghánistánu ztrácí podporu americké veřejnosti

Podpora pro válku v Afghánistánu mezi Američany prudce klesla. Podle nového průzkumu veřejného mínění provedeného televizí CBS News a deníkem New York Times si víc jak dvě třetiny dotázaných (69 %) myslí, že Spojené státy by se ve válce dále neměly angažovat. Ještě před čtyřmi měsíci to bylo jen 53 %.

Skoro polovina respondentů (44 %) se domnívá, že američtí vojáci by se domů měli vrátit dřív než v roce 2014, kde je plánováno kompletní stažení. Pokles podpory válečnému úsilí je spojován s incidenty, při nichž afghánští vojáci stříleli na své kolegy z NATO, a s masakrem 17 afghánských civilistů, který má na svědomí americký voják.

Kam dál?
Průzkum: Britové chtějí stažení svých sil z Afghánistánu

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa (USA)

---

Pákistánské kmeny požadují zastavit bezpilotní útoky výměnou za zásobování NATO

Kmenoví vůdci pohraniční pákistánské provincie Jižní Wazíristán vyzvali centrální vládu v Islámábádu, aby neotevírala zásobovací cesty pro alianční konvoje, dokud Spojené státy nezastaví smrtonosné útoky bezpilotních letounů.

Na tiskové konferenci v Péšávaru kmenoví představitelé vyjádřili lítost nad tím, že vláda ignoruje jednohlasně schválené rezoluce parlamentu vyjadřující se k bezpečnosti. Vláda by podle nich měla přestat provádět politiku podle diktátu Spojených států, a místo toho hájit národní zájmy země.

Kam dál?
Taliban varoval před povolením konvojů NATO

Zdroj: Dawn (Pákistán)

---

V Chicagu se rozhořel spor o protestní průvod na summitu NATO

Aktivisté, kteří v květnu hodlají přijet na summit NATO v Chicagu, se dostali do ostrého sporu s vedením města. To jim totiž odmítlo vydat povolení k uspořádání protestního průvodu v centru města v hlavní den schůzky aliančních představitelů.

Logo summitu NATO v Chicagu 2012

Čtěte speciál k summitu

Demonstranti původně dostali souhlas s konáním průvodu v sobotu 19. května, kdy se v Chicagu mělo uskutečnit setkání skupiny zemí G-8, které tradičně přiláká velké protesty. Když však Bílý dům schůzku G-8 přesunul do pečlivě střežené prezidentské rezidence v Camp Davidu, požádali aktivisté o to, aby směli do ulic vyrazit o den později, kdy se koná summit NATO.

Představitelé města ale žádost zamítli s tím, že na zajištění celé trasy průvodu nebude mít radnice dost policistů. Předtím ale oficiální místa, včetně kanceláře amerického prezidenta, tvrdila, že Chicago summit zvládne a bude se umět vypořádat s tisícovkami demonstrantů, kteří do města dorazí.

Kam dál?
Organizátoři summitu NATO přijeli na obhlídku Chicaga

Zdroj: BusinessWeek (USA)

---

NATO v Afghánistánu zlikvidovalo důležitého teroristu

Afghánské speciální jednotky spolu s aliančními kolegy zabily vysoce postaveného velitele Islámského hnutí Uzbekistánu (IMU), které je napojeno na al-Káidu, uvádí se v prohlášení NATO. Informaci nepotvrdil žádný nezávislý zdroj.

Machdúm Nusrat, podle NATO nejvýše postavený povstalec z řad IMU pohybující se v Afghánistánu, byl zastřelen spolu s dalšími bojovníky v provincii Farjáb na severozápadě země. Machdúm byl hledán kvůli útokům na alianční síly a kvůli pokusu o atentát na afghánského poslance.

Zdroj: Daily Times (Pákistán)

---

NATO pomůže Ukrajině s bezpečností na Euru 2012

Severoatlantická aliance pro ukrajinské úřady uspořádá seminář a strategické cvičení zaměřené na zajištění bezpečnosti při fotbalovém šampionátu Euro 2012. Za ukrajinskou stranu se cvičení zúčastní zástupci ministerstev vnitra, zdravotnictví a pro zvláštní situace a také protiteroristické centrum ukrajinské bezpečnostní služby.

V instruktáži budou zužitkovány zkušenosti zemí, které v nedávné době hostily významné sportovní akcie nebo je hostit budou. Velký důraz bude kladen na spolupráci jednotlivých složek státního aparátu a posílení vzájemné koordinace.

Kam dál?
NATO doporučí Ukrajině, jak zabezpečit Euro 2012

Zdroj: Interfax-Ukrajina (Ukrajina)

vtr; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2016

Počtem účastnících se letadel rekordní Dny NATO v Ostravě vidělo 130 tisíc návštěvníků.

Šampionát odstřelovačů

Duben 2016

Jedna rána, dvacet sekund! Snajpři z devíti zemí soupeřili v preciznosti

Staronová Aerovka

Duben 2016

V historických hangárech Aerovky v pražských Letňanech se otevírá nová letecká expozice.

Jordánské bojovnice

Září 2015

„Křehcí zabijáci“ v maskáčích a s kabelkami se chtějí vyrovnat mužům. Osmička žen předvedla své bojové dovednosti.

Mise na Islandu

Srpen 2015

Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island.