Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Válka mezi afghánskými povstalci?

9. března 2010  16:05

Válka mezi afghánskými povstalci?
Mudžahedíni, kteří z Afghánistánu vyhnali sovětská vojska, se po jejich odchodu pustili jeden do druhého. Taliban a přidružení povstalci však čekání na formální odchod aliančních jednotek nevydrželi. Dokazuje to nelítostná bitva, která se strhla v provincii Baghlan na severu země mezi talibanskými bojovníky a jejich dřívějšími spojenci z organizace Hezb-i-Islámí, během níž zahynulo více než 50 ozbrojenců a 19 civilistů. To jen hraje do karet afghánského prezidenta Hamída Karzáího.

Příslušníci Hezb-i-Islámí a Talibanu si až dosud pouze rozdělili pašerácké cesty, vybírali poplatky za průchod a v zásadě nechali jeden druhého na pokoji. Toto spojenectví však vzalo za své během přestřelky, která vypukla v sobotu. A když bojovníci Hezb-i-Islámi zjistili, že je Taliban obklíčil a přečíslil, ohlásili změnu stran a v zoufalství vyzvali vládní vojska, aby jim přišla rychle na pomoc.

Příčina násilné roztržky mezi oběma tábory zůstává zahalena rouškou tajemství. Schizma by však pro politický vývoj země mohlo mít významné důsledky. Šéf Hezb-i-Islámí Gulbuddin Hekmatyar, nelítostný mudžahedín, který v 90. letech ostřeloval Kábul, je znám vazbami na Pákistán, kde byl před několika dny zatčen významný velitel Talibanu. V tom může mít prsty právě Hekmatyar, který si chce zřejmě zajistit dobrou pozici u vyjednávacího stolu s Karzáím a Talibanem.

Před několika týdny se jeho zeť tajně sešel na Maledivách s Karzáího vyslancem, avšak podle pákistánských zdrojů bez výsledku. Hekmatyar nabídl, že jeho bojovníci složí zbraně 18 měsíců před odchodem zahraničních vojsk, což je pro alianční generály i Karzáího nepřijatelné. I tak si ale šéf údajně několikatisícové armády drží dvě želízka v ohni – frakce Hezb-i-Islámí získala několik křesel v afghánském parlamentu.

Zdroj: Time (USA)

---

FBI: Kyberútok může být jako ‘dobře umístěná bomba’
Severoatlantická aliance a evropští spojenci Spojených států bijí na poplach kvůli domnělé zvýšené hrozbě útoků v kyberprostoru majících původ v Číně, které se zaměřují na klíčové vládní a zpravodajské sítě.

Podobné varování zaznívá také ve zprávě americké FBI z minulého týdne, podle níž je hrozba kyberterorismu, zejména ze strany al-Kájdy "reálná a stále roste". Kyberteroristé "buď vycvičí své vlastní rekruty, nebo si najmou lidi zvenku s cílem poškodit jak naši ekonomiku, tak psychiku – a bezpočet extrémistů si tohle vzalo k srdci," prohlásil ředitel FBI Robert Mueller.

Podle něj by takový kyberútok mohl mít stejný účinek jako "dobře umístěná bomba". Mueller také obvinil státem sponzorované hackery z krádeže amerických technologií, zpravodajských informací, duševního vlastnictví a také vojenských zbraní a strategií.

Čtěte také:
NATO se zabývá hrozbou kyberútoků
Teroristé ‘získávají v kyberválce převahu’

Zdroj: FOX News (USA)

---

Gates: Afghánské a alianční síly v Mardžáhu uspěly
Afghánské a alianční jednotky dosáhly v zatím největší operaci proti Talibanu v Mardžáhu na jihu Afghánistánu velkého úspěchu, ještě je ale čekají tvrdé boje, prohlásil americký ministr obrany Robert Gates.

Podle něj se spojeným silám afghánské armády a NATO podařilo vyčistit téměř všechny části okrsků Mardžáh a Nad Alí. Nyní je třeba v první řadě zajistit bezpečnost, otevřít školy a umožnit návrat uprchlíků do jejich domovů, dodal ministr.

"Úspěch operací závisí na afghánských bezpečnostních silách," uvedl Gates. Vyjádřil také podporu afghánskému prezidentovi Hamídu Karzáímu v jeho cíli zvýšit do konce roku počet příslušníků afghánské policie a armády z dnešních 200 na 300 tisíc.

Čtěte také:
USA zvažují reorganizaci velení v jižním Afghánistánu
Afghánistán: Smrt civilistů při útoku NATO

Zdroj: People´s Daily (Čína)

---

Británie se nesmí stáhnout do ulity, tvrdí ministr
Velká Británie musí zůstat jedním z hlavních aktérů mezinárodních vztahů, a to navzdory politickým a rozpočtovým omezením, které ji v následujících letech čekají, prohlásil britský ministr zahraničí David Miliband.

"Nesmíme se stát zemí, která se ke světu otočí zády," sdělil Miliband ve veřejném slyšení komisi vyšetřující válku v Iráku. Podle ministra by to byla špatná odpověď na rozpory vzniklé v důsledku americké invaze z roku 2003, kterou sám v parlamentním hlasování podpořil.

Britská angažovanost v OSN, Evropské unii, Severoatlantické alianci a Commonwealthu, spolu s kulturními vazbami, ostrovnímu království propůjčují větší vliv, než má řada středně velkých států, dodal Miliband.

Zdroj: Khaleej Times (Spojené arabské emiráty)

---

Airbus A400M se prodraží o 10 %
Státy, které si u společnosti EADS objednaly transportní letouny Airbus A400M, podepsaly ujednání, v jehož rámci poskytnou výrobci dodatečnou finanční pomoc ve výši 3,5 miliardy euro, což znamená navýšení nákladů o 10 %, prohlásil francouzský ministr obrany Hervé Morin.

Podle uzavřené dohody by měla Velká Británie snížit svůj počet nasmlouvaných letadel o dva až tři kusy, což je méně, než se očekávalo. Původní odhady počítaly se šesti zrušenými letouny oproti objednaným 25 kusům. Britské storno je podle Morina v souladu s podmínkami smlouvy, která v tomto ohledu stanovuje maximální limit na 10 zrušených letadel.

Morin uvedl, že 10% navýšení je "velmi rozumné" vzhledem k tomu, že mnoho jiných zbrojních projektů překračuje rozpočty. Společnost EADS původně požadovala navýšení prostředků o 25 %, nebo-li o 5,2 miliard euro. Z nakonec schválených 3,5 miliard se o dvě zvýší smluvní cena letadel a 1,5 miliardy přijdou na zvláštní exportní poplatky, které se ale s rostoucím počtem dodatečně vyrobených a vyvezených kusů budou původním zadavatelům zakázky vracet.

Čtěte také:
Unijní ministři obrany jednali o Airbusu A400M
EADS hrozí ukončením vývoje A400M

Zdroj: Defense News (USA)


vtr natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2016

Počtem účastnících se letadel rekordní Dny NATO v Ostravě vidělo 130 tisíc návštěvníků.

Šampionát odstřelovačů

Duben 2016

Jedna rána, dvacet sekund! Snajpři z devíti zemí soupeřili v preciznosti

Staronová Aerovka

Duben 2016

V historických hangárech Aerovky v pražských Letňanech se otevírá nová letecká expozice.

Jordánské bojovnice

Září 2015

„Křehcí zabijáci“ v maskáčích a s kabelkami se chtějí vyrovnat mužům. Osmička žen předvedla své bojové dovednosti.

Mise na Islandu

Srpen 2015

Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island.