Váleční reportéři cvičí s armádou

15. dubna 2004  21:18
Únos tří českých novinářů v Iráku připomněl, jak snadnou obětí války se mohou stát reportéři. Česká armáda proto ve Vyškově pořádá pro novináře speciální kurz. "Učíme je zvládat krizové situace," říká v rozhovoru velitel kurzu František Haideker.  

Jak takový kurz přežití pro novináře vypadá? Asi nejde každého připravit na všechna rizika nebo situace.
"Je to devět dní přípravy, která vás sama neochrání, ale pomůže vám čelit krizovým situacím. Základy potápění, manipulace se zbraní, základy práce s trhavinou, horolezecký kurz a hodně fyzické přípravy.

Nejde o to udělat z novinářů mistry ve střelbě nebo excelentní potápěče, ale aby překonali sami sebe. Někdo má strach potopit hlavu pod vodu, někdo se bojí výšky. Někdo si možná řekne: zbraň a novinář? Ale v dnešní době nevíte, kdy se budete muset bránit. Naučí se vzít ji do ruky a nebát se. Jde o psychiku.

Učíme novináře, aby překonali strach a sami sebe, když si mají třeba lehnout pod tank. Řítí se na vás čtyřicet tun železa a nemáte kam uhnout. Velkou pozornost věnujeme i práci s mapou, orientaci, zdravotní přípravě."

Podle čeho program sestavujete?
"Součástí je i dlouhý přesun pěšky, asi čtyřicet kilometrů. Simulujeme scénář, kdy se musí nepozorovaně dostat do bezpečí, aby je nepřítel nechytil. Na závěr je skupina přepadena a učí se základům chování v zajetí. Program vytváříme ze zkušeností různých expertů, psychologů, armádních tělocvikářů.

Musí získat určitou zručnost a spolupracovat v týmu. Před časem jsme do kurzu přidali i protichemickou ochranu, aby každý věděl, jak má v případě ohrožení použít ochranou masku."

Vrací se k Vám absolventi kurzu poté, co vyjeli na reportáž do válečné oblasti? Konzultují pak situace, do kterých se dostali?
"Samozřejmě, s většinou jsem v kontaktu dodnes. Bavíme se podle jejich zkušenosti, o co kurz doplnit, co vypustit. Brzy bychom chtěli vydat takovou publikaci, příručku, která by shrnovala základní znalosti. Třeba jak si opatřit vodu."

Máte nějaké konkrétní ohlasy?
"Dovednosti využijete kdekoliv a nemusí to zrovna být ve válce. Vzpomeňme třeba na povodně. Absolventi mi často říkají, že po kurzu začali daleko více sportovat. Během kurzu nestačili fyzicky a to je donutilo se více pohybovat. Běhají, jezdí na kole, udržují se ve formě."

Lze takový kurz pro civilisty srovnat s armádním výcvikem?
"Několikrát se mě ptali vojáci, proč něco takového neuděláme pro normální armádní jednotky, které se třeba nedostanou k potápěčskému výcviku, nebo práci s trhavinou. Jasně, že třeba průzkumníci mají obdobný výcvik, ale desetkrát tvrdší. Rozhodně asi takový kurz pro novináře nikde jinde neexistuje.

Vím, že něco podobného dělají Británii, ale není tak komplexní. Zájem je přitom velký. Už jsme tady měli pozorovatele ze Slovenska, kde chtějí pořádat něco podobného."

Lubomír Světnička natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.