natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Václav Havel psal historii Česka i NATO

    22. prosince 2011  8:16
    Novou demokratickou republiku ještě ani neopustila euforie z listopadu 1989, ze zvolení nového prezidenta, nového parlamentu a nové vlády, a prezident Havel se už díval za roh. Varšavská smlouva ještě existovala, alespoň na papíře, sovětská vojska ještě okupovala svá kasárna v ČSFR, ale prezident se svým periskopem už díval nad hladinu každodennosti, do nějaké kdovíjak vzdálené budoucnosti.  

    Václav Havel | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

    Letěl do Bruselu. Jako první státník nové demokratické Evropy pozdravil 21. března 1991 nejvyšší orgán Severoatlantické aliance, ministerské zasedání její Severoatlantické rady, a Manfreda Wörnera, jejího vizionářského generálního tajemníka. Připomněl ministrům, jak nás bolševik učil na NATO nahlížet: bašta imperialismu, "vtělení samotného ďábla". Připomněl též, jak řada lidí – včetně jeho samého – v prvních týdnech a měsících po sametové revoluci předpokládala, že se Varšavská smlouva sama od sebe rozpustí, že se pak NATO začne rychle transformovat a postupně vplyne do úplně nové bezpečnostní struktury, která by zahrnovala celou Evropu a která by byla propojena na jedné straně s USA, na straně druhé pak "s tím, v co se promění Sovětský svaz".

    Situace se však vyvinula jinak, podotkl, a Československo musí i v bezpečnostní a obranné oblasti "budovat své nové svazky v rámci…dnes existujícího". NATO by se nemělo uzavírat sousedním zemím!

    Členství v NATO bylo tehdy ještě vzdálenou budoucností – ale práci, jež dozrála o osm let později, v březnu 1999, předznamenal právě tehdejší Havlův projev. A o několik let později, 27. dubna 1995, byl prezident zase prvním státníkem z nových demokratických krajin, který oslovil nejvyšší vojenskou hierarchii Aliance, výroční konferenci evropského velení NATO, SHAPEX. Teď už o rozšíření NATO mluvil otevřeně; ale zároveň zdůrazňoval, že se NATO samo musí v nových podmínkách změnit, a naznačil, jak a kudy na to.

    Začal jsem s prezidentem Havlem spolupracovat v otázkách bezpečnostních teprve o několik let později, a to když jsem byl v roce 1998 jmenován prvním českým velvyslancem v Alianci. Zažil jsem s ním kosovskou kampaň: kdy se jako tolikrát postavil proti převládajícímu politickému větru a v klíčovém televizním vystoupení národu vysvětlil, o co vlastně jde, a jak nutné je Alianci v této kampani podpořit. O několik týdnů později pak byl prvním státníkem, který ještě v průběhu probíhající kampaně na půdu nového Kosova vstoupil.

    "Jeden z prezidentových nejbližších spolupracovníků mi tlumočil, že v letadle na cestě domů do Prahy prezidenta Havla napadlo, že by se příští summit Aliance mohl konat v Praze. Vzalo mi to dech".

    Zažil jsem s ním summit ve Washingtonu v dubnu roku 1999, první summit, jehož se republika zúčastnila jako právoplatný člen Aliance. (Havel sám se usmíval nad tím, že na slavnostním banketu posadil americký protokol jeho manželku vedle prezidenta Chiraka, aby snad otupila jeho antiamerikanismus.) Ale daleko důležitější byl pro mne telefonát, který mne zastihl v listopadu toho roku, po summitu OBSE v Istanbulu. Jeden z prezidentových nejbližších spolupracovníků mi tlumočil, že v letadle na cestě domů do Prahy prezidenta Havla napadlo, že by se příští summit Aliance mohl konat v Praze.

    Vzalo mi to dech. Nebyli jsme členy NATO ještě ani rok, v kosovské kampani jsme se příliš nevyznamenali, a teď hned summit? Probral jsem to ale s britským doyenem diplomatického sboru, ten to neviděl neprůchodně, žádné námitky neměla ani alianční hlavní města, a námět jsme předložili oficiálně.

    Praha se začala připravovat, na rok 2002. Prezident byl toho názoru, že politický obsah summitu přenechá ministrům a diplomatům, a že ví, jak důležité pro průběh jednání je jeho atmosféra; takže se jako hlavní hostitel bude starat o výzdobu, o jídelníček, o kulturní program apod. Inu o toto všechno se staral, s pečlivostí a se zájmem o detail, jež mu byly tak vlastní. (Vzpomínám na klasickou maločeskou reakci na publikaci jídelníčku, ve smyslu "papáníčko – kakáníčko"…) Přípravy nebyly jednoduché: myslím, že si i prezident oddychl, když premiér Špidla prohlásil, že summit bude, navzdory záplavám, které Prahu v tom roce tak hrubě zasáhly.

    "V květnu 2001, přednesl Václav Havel v Bratislavě projev, v němž se snad jako úplně první státník zasadil o to, aby se členy NATO stali i Balti. Bylo to neslýchané; ale jako tolikrát ve své práci, otevřel Havel i tuto otázku nikoliv předčasně, ale, jak se ukázalo, právě v pravý čas a jako prvý."

    Nohy se mu snažil podrazit premiér Berlusconi, který si vytrucoval, že ještě před pražským summitem uspořádá v Prática di Mare summitíček svůj, v němž se ustaví nová Rada NATO-Rusko. Prezident Havel pak řekl, že Berlusconi mu tím chtěl pražský summit vytunelovat.

    Ale ač se zdánlivě o program svého pražského summitu moc nestaral, ovlivnil ho naprosto zásadně: tím, že rok a půl předtím, v květnu 2001, přednesl v Bratislavě projev, v němž se snad jako úplně první státník zasadil o to, aby se členy NATO stali i Balti. Bylo to neslýchané; ale jako tolikrát ve své práci, otevřel Havel i tuto otázku nikoliv předčasně, ale, jak se ukázalo, právě v pravý čas a jako prvý.

    Balti v Praze do NATO skutečně přizváni byli; mí kamarádi z těchto zemí dlouho do noci slavili… S nimi byly přizvány i čtyři další země, včetně našeho tak blízkého Slovenska.

    Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. Jak velmi se to heslo vlastně liší od Masarykova Pravda vítězí? A přitom, jak často je Havlovi vytýkáno jakožto heslo snad naivní. Je tu ale otázka zásadnější: totiž Havlovo jednoznačné a vytrvalé úsilí posilovat obranyschopnost republiky, podporovat naše členství v Severoatlantické alianci, pobízet Alianci samotnou v její transformaci, prosazovat její rozšiřování o Slovensko či o Balty. Hledám, co je v těchto snahách naivního. Nic tam nevidím.

    Prezident Havel si byl dobře vědom významu svého úsilí o obranyschopnost republiky, o její zapojování do mezinárodních struktur a o plnění našich mezinárodních vojenských závazků. Před několika lety vydal soukromým tiskem soubor svých projevů věnovaných této problematice.

    Do jednoho výtisku mi svým oblíbeným zeleným perem napsal věnování. Je to snad moje nejvzácnější bibliofilie.

    Pravdoláskař Karel Kovanda
    Velvyslanec České republiky NATO (1998-2005)

    natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media