V závodě chybí ženy, neprošly kvalifikací

31. ledna 2008  8:44
V armádním závodě v zimním přežití Winter Survival v Jeseníkách se letos oproti předchozímu ročníku neobjevila ani jediná žena. Žádný smíšený nebo čistě ženský tým totiž do závodu neprošel přes síto kvalifikace.  

"V letošním survivalu nestartuje žádné ženské družstvo a žena není v žádné smíšené hlídce. Ženy prostě neprošly, náročným sítem kvalifikace," konstatoval sportovní ředitel závodu Miroslav Štípek.

Důvodem jsou podle něj velmi náročné podmínky kvalifikace. Loni čistě ženská nebo smíšená družstva skončila na posledních místech, protože oragnizátoři do závodu zařadili všechny možné varianty, které mohou nastat při reálné bojové situaci.

"Například vyprošťování vojáka, který spadne někam do propasti a je zraněný. Kde nestačí technické prostředky a dovednosti musí nastoupit hrubá síla. Tam ženy opravdu úkol nezvládnou," uvedl Štípek.

Letošní kvalifikace byla podle něj velmi podobná jako samotný závod. "Na některé disciplíny prostě ženy nestačily," dodal Štípěk.

Loňský ročník extrémního závodu dokončilo jen 15 z původních dvaceti týmů. Do cíle dojelo i čistě ženské družstvo z Univerzity obrany v Brně, které skončilo na předposledním místě. Tvořily ho studentky, které se na závod připravovaly prakticky dva roky.

"Na armádní mistrovství jsme se hodně připravovaly a doufáme, že závod absolvujeme celý," řekla tehdy jedna ze závodnic Simona Bulanderová.

Smíšený tým se dvěma ženami z Fakulty vojenského zdravotnictví z Hradce Králové pak skončil na posledním patnáctém místě.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.