natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • V Ostravě přistál legendární americký bombardér B-52

    14. září 2010  15:22
    Na ostravské letiště dosedl americký strategický bombardér B-52H Stratofortress, který bude jedním z hlavních diváckých lákadel víkendových Dnů NATO v Ostravě.  
    FOTOGRAFIE

    Obří stroj přiletěl do Ostravy z americké základny Barksdale v Louisianě, po mezipřistání ve Fairfordu na britských ostrovech. Odtud odletěl ve 13:11.

    "Stroj tam čekal na zprávu, že v Ostravě panují odpovídající meteorologické podmínky pro přistání. Například nízká oblačnost by jeho přistání neumožnila a museli bychom čekat na zlepšení," řekl Zbyněk Pavlačík ze sdružení Jagello 2000, které je hlavním organizátorem Dnů NATO v Ostravě.

    Přílet amerického stroje přilákal k letišti stovky zvědavců.

    Právě na této víkendové dvoudenní show se letoun představí veřejnosti v historické premiéře. Půjde o první takovou prezentaci ve střední Evropě.

    DNY NATO V OSTRAVĚ
    Největší akce svého druhu ve střední Evropě. Jubilejní desátý ročník přehlídky nejmodernější vojenské, policejní a záchranářské techniky a elitních jednotek z Česka i zahraničí se letos koná zároveň jako Dny Vzdušných sil Armády České republiky.
    http://www.natodays.cz/

    Účast B-52 na show v České republice, ale i v celé kontinentální Evropě, je tak naprosto výjimečná. Ačkoli se pravidelně účastní airshow ve Velké Británii a letos byl k vidění na veletrhu ILA v Berlíně, měli lidé šanci spatřit ho pouze v Moskvě v letech 2003 a 2007.

    Přípravy probíhají od jara
    Organizátorům přitom trvalo tři roky, než se podařilo účast více než dvousettunového obra o rozpětí 56 metrů na přehlídku dojednat. Zároveň jde zřejmě o logisticky nejnáročnější operaci v celé desetileté historii akce.

    Přímo na letišti Leoše Janáčka v Ostravě pracoval šestičlenný americký přípravný tým. Z Británie zároveň vyrazil trailer amerických vzdušných sil, který do Ostravy přivezl speciální tažnou tyč (takzvané ojátko) pro zatažení letounu na místo statické ukázky. Kvůli rozpětí křídel totiž letoun nemůže na určené místo zajet s nahozenými motory.

    Navíc stroj nemá standardní podvozek s příďovou nohou, ale dva páry dvojkol, což vylučuje použití standardní techniky dostupné na ostravském letišti.

    Svou roli sehrály i technické nároky americké strany. Pro přistání B-52 musí mít například letištní dráha velkou nosnost a být dostatečně široká a dlouhá. Mošnovské letiště tyto parametry splňuje. Na místě to už v dubnu ověřoval speciální čtyřčlenný tým přímo z Louisiany. Experti tehdy zkoumali, zda je vůbec přistání a vystavení B-52 na mošnovském letišti možné a technicky proveditelné.

    B-52H Stratofortress
    První prototyp vzlétl v roce 1952. Původně byl určen k bombardování nepřítele z vysokých výšek. Stroj od firmy Boeing má délku přes 49 metrů a rozpětí více než 56 metrů. Unese až 31 tun různé munice. Vybaven je osmi motory Pratt & Whitney TF33-P-3/103 a létá vysokou podzvukovou rychlostí 0,86 mach. Do výzbroje patří mimo jiné i jaderné zbraně - v době studené války tyto stroje neustále držely jadernou pohotovost pro případ nutnosti okamžité jaderné odvety. Z celkových 744 vyrobených kusů zůstává ve službě v americkém letectvu ještě 90 těchto strojů. Letoun, který přiletí na letiště do Mošnova, slouží u 93. bombardovací letky ze základny Barksdale v Louisianě. Jde o jedinou rezervní jednotku, jež je letouny B-52 vyzbrojena. Letka se přímo účastnila bojů v druhé válce v Zálivu a protiteroristické operace Trvalá svoboda v Afghánistánu. O vyřazení B-52 ze služby se zatím neuvažuje. Naopak americké vzdušné síly plánují provoz těchto letounů díky jejich spolehlivosti až do roku 2040 či 2045.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media