V Náměšti přistály britské letouny, budou ničit cvičné cíle

24. dubna 2009  13:21
Na letišti v Náměšti nad Oslavou přistály britské bojové letouny Tornado a cvičné stoje Hawk. Spolu s vrtulníky a pozemními jednotkami ze sedmi zemí se od příštího týdne zapojí do největších leteckých manévrů na českém území.  


Třítýdenní cvičení Flying Rhino (Létající nosorožec), kterého se účastní na tisíc vojáků z Británie, Česka, Dánska, Kanady, Litvy, Nizozemska a Slovenska, má prověřit hlavně letecké návodčí, kteří v boji navádějí letouny na cíle ke zničení.

"Cvičení bereme jako výbornou příležitost pro naše nasazení," řekl velitel 31. letky britského Královského letectva Ian Gale. Jeho piloti by měli být v říjnu nasazeni do mise v Afghánistánu.

Let na stroji Tornado ze severu Anglie na základnu v Náměšti nad Oslavou mu trval zhruba dvě hodiny. "Celou dobu bylo perfektní slunečné počasí," pochvaloval si bezprostředně po přistání.

Předsunutý letecký návodčí
Jednotka leteckých návodčích (FAC - Forward Air Control) vznikla v české armádě teprve před několika lety a patří mezi ty elitní. Tváře, totožnost i počet návodčích česká armáda přísně tají. Členové jednotky získali prestižní výcvik ve Velké Británii.
Při skutečném bojovém nasazení návodčí rozhodují o tom, zda letecká munice dopadne přesně na zaměřený cíl. Jejich úkolem je tak nepozorovaně proniknout často i hluboko do týlu nepřítele, najít cíl a zaměřit ho. Podobně jako agenti často používají civilní převlek, musí se umět orientovat v neznámé zemi i splynout s tamějšími lidmi.
Každoroční manévry Flying Rhino pak návodčím slouží jako možnost pro jejich certifikaci, tedy získání osvědčení k jejich bojovému nasazení.

Manévry začínají v pondělí a potrvají až do 15. května. Cvičení se uskuteční na 22. letecké základně v Náměšti nad Oslavou, ve vojenských výcvikových prostorech Brdy, Boletice a Libavá a na území Vysočiny a Pardubického kraje.

Cvičení Flying Rhino (Létající nosorožec), které česká armáda pořádá už posedmé, patří mezi největší události pro české vzdušné síly. Je zaměřeno na koordinaci pozemních a vzdušných sil a na spolupráci mezi piloty a leteckými návodčími.

Cvičení se zúčastní 2000 vojáků ze zahraničí a 1500 z nejrůznějších jednotek české armády. "Cílem je udržet nebo zvýšit bojovou kvalifikaci předsunutých leteckých návodčích, procvičit navádění letounů na pozemní cíle, secvičit koordinaci společné palebné podpory dělostřelectva a letectva a ověřit úroveň připravenosti jednotek české armády k vyslání do zahraničních misí," konstatovala mluvčí Společných sil Sabina Introvičová.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.