V Jeseníkách začíná extrémní armádní závod

29. ledna 2006  22:06
V Jeseníkách začíná extrémní armádní závod v přežití Winter Survival 2006. Do týdenní soutěže, která podle pořadatelů nemá co do náročnosti nikde ve světě obdoby, se zapojí 18 vojenských družstev ze tří zemí.  

Závod začal večer slavnostním ceremoniálem na horské chatě Ovčárna pod nejvyšším jesenickým vrcholem Praděd. Na trať první etapy závodu se vydají závodníci v pondělí ráno.

Do jeseníků se sjelo celkem 18 armádních družstev - 15 tuzemských a 3 zahraniční z Rakouska a Slovenska.

Extrémní vytrvalostní závod tříčlenných armádních družstev bude letos už podvanácté. Každoročně soutěž dokončí kvůli fyzické a psychické náročnosti a zraněním jen zhruba polovina týmů.

"Tento ojedinělý závod je v podmínkách české armády nejnáročnější sportovní soutěží, která zahrnuje adrenalinové outdoorové disciplíny sportovního charakteru a aktivity podobné bojovým činnostem malých skupin v zasněženém horském terénu," popsal závod mluvčí závodu Pavel Pazdera z Univerzity obraně v Brně, která závod pořádá.

Do jesenických hor, kde leží v těchto dnech místy až dva metry sněhu a platí druhý stupeň lavinového nebezpečí, se vydá 54 závodníků. "Jako každý rok platí, že čím horší počasí, tím lépe," konstatoval mluvčí závodu Pazdera.

Na týmy čekají obtížné sněhové podmínky, ledový vítr, mnohakilometrové přesuny divokou přírodou, plnění nejrůznějších technicky náročných disciplín, nesnadná orientace v mlze i zátěž v podobě výstroje, kterou si celou dobu musí závodníci nést na zádech.

"Je to obrovská zkouška vůle, fyzické a duševní připravenosti," uvedl Pazdera. Vrcholem bude tradiční dvoudenní etapa, během které musí závodníci urazit nehostinným terénem šedesát kilometrů na lyžích nebo sněžnicích. Musejí splnit horolezecké úkoly, překonávat vodní toky a skalní útvary, střílet, zdolat ledopád či přespat ve volné přírodě.

Přesné trasy soutěžních etap a jednotlivé disciplíny organizátoři do poslední chvíle tají, aby se na ně závodníci nemohli předem připravit.

Mezi favority letošního ročníku patří tým z armádní školy horských vůdců a záchranářů v rakouském Saalfeldenu, který dokázal náročnou soutěž v posledních dvou letech vyhrát. "Od zahraničních družstev se máme co učit a co okoukat," konstatoval ředitel závodu Miroslav Štípek.

Během dvoudenní etapy museli závodníci urazit s veškerou výbavou na zádech šedesát kilometrů horským terénem jen podle mapy a na trase splnit několik disciplín.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.