V Jeseníkách začal extrémní závod v přežití

29. ledna 2007  7:41
Slavnostním ceremoniálem a zapálením ohně začal večer v Jeseníkách extrémní armádní závod Winter Survival. Fyzicky i psychicky vyčerpávající klání podle organizátorů nemá ve světě obdoby. Zúčastní se ho jednadvacet družstev z Česka, Německa, Rakouska, Belgie a Slovenska.  

Slavnostní ceremoniál provázela silná sněhová bouře. Ani ta však podle organizátorů závod nijak neohrozí.

V Jeseníkách platí od čtvrtka druhý stupeň lavinového nebezpečí. "Konání mistrovství to neovlivní. Závod proběhne za každých klimatických podmínek. Čím jsou obtížnější, tím více závod splňuje svůj účel," řekl mluvčí závodu Pazdera.

Závodníci vyrazili na trasu první etapy dnes v 7 hodin ráno. Ještě dopoledne má podle meteorologů hustá vánice a silný vítr přetrvávat. "Fouká silný studený vítr," popsal aktuální situaci na vrcholcích hor Pazdera.

Závodní týmy čeká několikakilometrová zahřívací etapa, kdy na lyžích vystoupají po sjezdovce na vrchol Pradědu. Odtud sjedou na rozcestí k horské chatě Švýcárna, kde je čeká na sněžnicích sestup a zpáteční výstup Divokým dolem. "Vítr tam vytvořil hluboké závěje," řekl Pazdera.

Odpoledne pak závodníky čeká závod na sněžnicích nad Karlovou Studánkou.

Závod ještě před několika dny ohrožoval nedostatek sněhu. Podle Pazdery bude extrémní klání odstartováno i přes nepříznivé sněhové podmínky. "Na první a poslední soutěžní den, kdy se mají uskutečnit sjezdové a běžecké disciplíny, byl připraven náhradní program," konstatoval Pazdera.

Mezinárodní armádní týmy změří od 28. ledna do 2. února své síly a schopnost přežít v nepříznivých zimních podmínkách uprostřed přírody.

Jednadvacet tříčlenných družstev bude soutěžit v lyžování, navigaci v zimní krajině, orientačním běhu, horolezectví, transportu raněného i v přežití ve volné přírodě.

Vrcholem závodu a zároveň tradičně nejtěžší částí bude dvoudenní vytrvalostní etapa. Její součástí je překonávání skalní stěny, řeky a přenocování v zimní přírodě. Šedesát kilometrů horským terénem musí závodníci absolvovat s veškerou výbavou na zádech.

Mezi favority extrémního závodu patří rakouský tým z armádní školy horských vůdců a záchranářů v Saalfeldenu. Družstvo vyhrálo poslední tři ročníky.

Přineseme další aktuální informace a fotografie...

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.