Co psala světová média o Severoatlantické alianci

V Afghánistánu vzrůstá podpora Talibanu

7. listopadu 2006  15:06

V Afghánistánu vzrůstá podpora Talibanu
Podle názoru místních obyvatel příbývá každým dnem lidí, kteří se v Afghánistánu odvrací od vlády a podporují povstalecké hnutí Taliban. V některých oblastech se prý povstalci těší až 80% podpoře - v každé rodině se tak najde bojovník, který Talibanu aktivně pomáhá. Dle západních a afghánských představitelů však nejde o podporu nekompromisní ideologie, pěstitelé máku Taliban mlčky podporují pouze proto, že jim poskytuje ochranu, a další lidé jsou k tomu donuceni.

Mnoho lidí se odvrací od vlády, kterou dříve podporovali, protože se nenaplnily jejich naděje, které vkládali do prezidenta Hamída Karzáího. Jak shrnul bývalý právník Mohammad Eisah Khan, "vláda nedokáže zajistit bezpečnost, je zkorumpovaná, oblast postádá dobré lékaře a školy". Guvernér kandahárské provincie Asadullah Khalid odhaduje, že vláda má zhruba 30% podporu, což však neznamená, že Taliban má podporu 70 procent obyvatel. "Oni nenávidí Taliban, který by opět zavedl přísný životní styl, zakázal by hudbu, televizi, ženská práva. Lidé již okusili tyto věci a nechtějí se jich vzdát," dodal Khalid.

Zdroj: State (USA)

---

Scheffer: Ať NATO nesoutěží s EU
Severoatlantická aliance a Evropská unie spolu stále více soutěží o přislíbené vojáky a vybavení z národních armád, místo aby spolu lépe spolupracovaly na společných operacích od Afghánistánu až po Dárfúr. Na rivalitu obou organizací v bezpečnostních otázkách si postěžoval generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer ve svém pondělním projevu na konferenci v Bruselu. 

V této souvislosti připomněl loňské několikatýdenní vyjednávání o tom, kdo bude koordinovat mezinárodní přepravní pomoc Africké unii v súdánském regionu Dárfúr, při němž proti sobě stály především Francie a USA. Lepší vzájemná koordinace by byla potřeba i v Afghánistánu, kde 31 tisíc vojáků NATO bojuje proti povstání Talibanu. Scheffer proto navrhl, aby se EU více angažovala při výcviku afghánské policie.

Čtěte také:
Scheffer: Výcvik afghánské policie by měla vést EU

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Dveře NATO mají zůstat otevřené
Severoatlantická aliance by měla pokračovat ve svém rozšiřování a nezavírat dveře kandidátům z bývalého Sovětského svazu. Ve společném prohlášení to uvedli prezidenti Polska a tří pobaltských republik, kteří se setkali ve Vilniusu k jednání o nadcházejícím summitu NATO v Rize. Prezidenti též uvítali zahájení intenzivního dialogu s Gruzií a slíbili podporu pro modernizaci ukrajinské armády. Podpořit vstup Ukrajiny již přislíbily USA a to i přesto, že se ukrajinský premiér Viktor Janukovič rozhodl proces přistupování pozastavit.

Zdroj: AlertNet / Reuters (Velká Británie)

---

NATO posiluje humanitární roli v Afghánistánu
Nevládní organizace v Afghánistánu mají obavy z posilování aktivit Severoatlantické aliance při rekonstrukci země. Se zhoršující se bezpečnostní situací by totiž místní obyvatelé mohli přestat rozlišovat vojáky a humanitární pracovníky. Mírové síly NATO (ISAF) si totiž rekonstrukčními projekty, jako je výstavba mostů a škol či distribuce pomoci, snaží získat podporu obyvatel proti povstalcům z Talibanu. Jejich snahy však ohrožují pracovníky humanitárních organizací.

Letos už bylo zabito 14 Afghánců pracujících u nevládních organizací, většina z nich na severu země, kde nejsou násilnosti Talibanu tak časté. Dánský výbor pro pomoc afghánským uprchlíkům minulý týden zavřel svou kancelář v provincii Paktía poté, co na ní zaútočili neznámí ozbrojenci a zabili člena ochranky. Šéf výboru Erik Toft si proto myslí, že by se NATO nemělo starat o humanitární projekty, ale veškerou svou snahu zaměřit především na bezpečnost.

Zdroj: Daily Times (Pákistán)

---

Armádní rozpočet: neřešený problém
Rozpočet ministerstva obrany (MO) je podle ministra Jiřího Šedivého dlouhodobě neřešený problém. Už od roku 2003 se MO pohybuje v takzvaném novém zdrojovém rámci a v srpnu letošního roku zasáhlo resort ještě výraznější snížení rozpočtu. Nejsou dodržovány sliby o udržení dvou procent HDP pro armádu a mnohdy docházelo také k chybám v hospodaření s přidělenými finančními prostředky.

Kvůli omezení rozpočtu jsou výdaje pro výcvik a provoz kráceny o 2,342 mld. Kč, což se promítne i do snížení nákupu pohonných hmot a maziv. Ministr ale nechce omezit výcvik letectva, místo toho bude zřejmě redukován výcvik vojáků v terénu. Vláda naopak rozhodla vrátit prostředky na celý projekt akvizice středního nákladního automobilu Tatra. Rovněž přislíbila, že pro roky 2008 a 2009 výdaje na obranu neklesnou pod 1,55 % HDP.

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

 

 

ivn natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.