Úvodní etapa je jen zahřívací kolo

28. ledna 2008  17:01
Na start první etapy závodu Winter Survival v Jeseníkách vyrazila soutěžní družstva v pondělí ráno. Na závodníky čekaly strmé výstupy a měřené sjezdy v okolí Pradědu.  

"První etapa je vždy jen zahřívací kolo," řekl ředitel závodu Miroslav Štípek. O pořadí v závodu se podle něj většinou rozhoduje až během hlavní dvoudenní etapy, při které musejí účastníci urazit přes padesát kilometrů horským terénem s veškerou výbavou na zádech.

Týmy startovaly na trať postupně v krátkých časových intervalech hned po 7 ráno. Celkem čtyřikrát museli závodníci vystoupat na lyžích na hřebeny v okolí nejvyššího jesenického vrcholu Pradědu a společně co nejrychleji sjet dolů.

Měřené sjezdy se neobešly bez několika pádů, které však nebyly nijak vážné.

"Závod je zatím postaven dobře. Snažíme se bojovat od začátku. Loni jsme si vedli skvěle, ale potkala nás smůla a pro zranění jsme museli odstoupit. Doufám, že nás něco podobného nepotká letos," uvedl Milan Menzel z družstva Muniční základny z Týniště nad Orlicí.

Většina závodníků použila pro výstupy skialpové lyže, na něž si připnula takzvané tulení pásy proti skluzu. Sjezdové úseky na trase byly měřeny samostatně a spolu s celkovým časem dopoledního závodu mohly týmy za první disciplínu získat od jednoho do sta bodů.

Odpoledne pak závodníci absolvovali biatlonový závod na sněžnicích poblíž Karlovy Studánky. Šlo o závod jednotlivců v členitém terénu na trati dlouhé přibližně jeden kilometr. V polovině trati vojáci stříleli z armádní vzduchovky na dva terče.

Nezasáhl-li závodník terč, musel uběhnout trestné kolo navíc. Časy jednotlivců pak po součtu tvořily výsledný čas celého týmu, za který družstva mohla získat až 200 bodů do celkové klasifikace.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.