Co psala světová média o Severoatlantické alianci

USA zpřísní sankce proti Súdánu

29. května 2007  15:31

USA zpřísní sankce proti Súdánu
USA kvůli konfliktu v Dárfúru uvalí na Súdán nové sankce a pokusí se v OSN prosadit novou, přísnější rezoluci. Oznámili to vysocí státní představitelé, kteří si ale přáli zůstat v anonymitě. Washington hodlá posílit vynucování současných sankcí a zabránit 31 súdánským společnostem v přístupu na americký trh. Diplomaté doufají, že tato nová opatření by mohla přinutit Súdán k tomu, aby přijal rozmístění mise OSN a Africké unie, skončil s podporováním milicí a umožnil, aby se do Dárfúru dostala humanitární pomoc.

Američtí diplomaté se budou snažit získat podporu pro rezoluci OSN, především zabránit případnému čínskému odporu v Radě bezpečnosti. Čína navíc Súdánu otevřeně poskytuje zbraně a odkupuje od něj více než polovinu jeho ropné produkce. Rezoluce by podle USA měla uvalit další multilaterální finanční sankce proti Súdánu a rozšířit existující zbrojní embargo. Text rezoluce ale ještě není připravený.

Konflikt v Dárfúru již stál život více než 200 000 osob, další dva miliony vyhnal ze svých obydlí. Súdánská vláda opakovaně odmítla plán na vyslání společné mise Africké unie a OSN.

Čtěte také:
Očekává se tlak Riceové na NATO kvůli Dárfúru

Zdroj: AFP (Francie)

---

OSN: Berte ohled na afghánské civilisty
Organizace spojených národů vyzvala spojenecké jednotky v Afghánistánu i povstalce z Talibanu, aby nebojovali v zalidněných oblastech, a vyhnuli se tak civilním ztrátám. Jen za první čtyři měsíce tohoto roku bylo podle propočtů OSN v Afghánistánu usmrceno až 380 civilistů. Výzva přišla den poté, kdy bylo během leteckého útoku spojeneckých sil zabito sedm vesničanů.

Za civilní ztráty bývají kritizovány obzvláště západní jednotky. Na druhou stranu, povstalci často podnikají sebevražedné útoky v zalidněných oblastech a někdy útočí na spojenecké jednotky z obytných domů, které se poté stávají cílem odvetné palby. Prezident Hamíd Karzáí se již v minulosti vyjádřil, že civilní ztráty nemohou být nadále tolerovány.

Richard Bennett z mise OSN v Afghánistánu nicméně připouští, že problematika je komplikovaná a „obtížně se rozplétá“. „V mnoha případech jsou lidé jednou ze stran označeni za povstalce, jinou za civilisty,“ vysvětlil. „Mnoho Afghánců má doma zbraně. Možná chrání svoje rodiny. Na druhou stranu, mohou to být povstalci,“ řekl Bennett.

Čtěte také:
NATO chce snížit civilní ztráty v Afghánistánu

Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

---

Scheffer uklidňoval Rusy kvůli raketám
Jak rozšiřování NATO směrem na Východ, tak zřízení amerického raketového systému přinese větší bezpečnost. Tímto sdělením se šéf NATO Jaap de Hoop Scheffer snažil rozptýlit ruské obavy. „Rozšiřování Aliance znamená více demokracie, stability, bezpečnosti a zákonnosti, více demokratické kontroly nad ozbrojenými složkami. Kdo by se tohoto mohl bát? Já ne,“ řekl Scheffer na konferenci na portugalském ostrovu Madeira.

Chorvatsko se může stát členem Aliance již roku 2008, Bosna, Černá Hora a Srbsko se zase již staly členy programu Partnerství pro mír, který je prvním krokem ke vstupu do organizace. O členství mají zájem také Albánie a Makedonie. Rusku se expanze NATO na Balkán nelíbí, ale ještě víc ho trápí možné členství Gruzie a Ukrajiny, bývalých sovětských republik. Mimo toho Moskva zaujala nepřátelský postoj k americkému plánu na umístění protiraketového systému v ČR a Polsku.

Čtěte také:
SPECIÁL: Vše o systému protiraketové obrany

Zdroj: The Peninsula (Katar)

---

Afghánská armáda chce vybavení podle NATO
Armáda Afghánistánu hodlá převzít vybavení splňující standardy Severoatlanické aliance, včetně tanků Leopard. Austrálie a Norsko již podle zdroje v NATO oznámily, že jsou ochotny tanky Leopard 1 Afghánistánu poskytnout. Armáda také hodlá vyměnit staré kalašnikovy za nové útočné pušky M16 a M4.

Afghánistán zatím používá převážně ruské vybavení. V armádě v současnosti působí zhruba 37 tisíc osob, podle amerických odhadů ale počet afgánských vojáků roku 2008 stoupne na 70 000. Během té samé doby se má zvýšit počet policistů z 50 000 na 82 tisíc. Devadesát procent nového vybavení pro oba ozbrojené sbory pochází z USA.

Zdroj: Defense News (USA)

---

Chorvatsko je obranyschopné, tvrdí prezident
Chorvatský prezident Mesić je přesvědčen, že jeho země je schopná hbitě odpovědět na jakoukoliv hrozbu. Armáda je prý úspěšně zreformovaná a její výbava i organizace odpovídá  standardům NATO.

V rozhovoru pro chorvatské rádio Mesić v odpovědi na jednu z otázek také informoval, že Chorvatsko neobdrželo žádnou žádost o povolení zbudovat na jeho území základnu NATO. A i kdyby Záhřeb takový požadavek obdržel, k záležitosti by se nejprve musela vyjádřit vláda, parlament, ale i občané v referendu. 

Prezident zároveň vyjádřil naději, že Aliance zabrání případné nové válce v regionu.

Čtěte také:
Chorvaté: NATO nám přinese bezpečnost

Zdroj: Javno (Chorvatsko)

egi natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.