Co psala světová média o Severoatlantické alianci

USA útočí na buňku al-Káidy v Sýrii

24. září 2014  16:39
Budova Kapitolu ve Washingtonu, sídlo amerického Kongresu. Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

USA útočí na buňku al-Káidy v Sýrii

Přestože je světová pozornost poslední týdny upřena především na hnutí Islámský stát, Spojené státy se svými nálety zaměřily také na málo známou buňku al-Káidy zvanou Chorasan, která podle nich představuje mnohem naléhavější hrozbu. Skupina Chorasan připravovala útoky na cíle v Evropě i Spojených státech, jež byly „téměř ve fázi provedení“, informoval Pentagon.

Při leteckých útocích na Chorasan v Sýrii byl možná zabit i vůdce této skupiny a blízký spolupracovník Usámy bin Ládina Mohsin al-Fadhli.

Kam dál?
Al-Káida se snaží sjednotit islámskou frontu v Sýrii před americkými nálety (17.9. 2014)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Rusko vybuduje další základnu v Černém moři a zvětší svou tamní flotilu

Rusko do roku 2020 zvětší svou flotilu v Černém moři o osmdesát nových válečných lodí a do roku 2016 tam vybuduje druhou námořní základnu poblíž města Novorossijsk. „Lodě Severoatlantické aliance jsou stále přítomny v Černém moři a NATO tam plánuje vybudovat námořní základnu,“ uvedl jako vysvětlení ruský viceadmirál Alexander Vitko.

Představitelé Aliance odmítají, že by NATO chtělo stavět jakoukoli námořní základu v Černém moři. „Naši spojenci od Černého moře mají přístavy, které čas od času využíváme, ale neplánujeme tam vybudovat základnu NATO, jak je tvrzeno,“ uvedl jeden z představitelů Aliance v Bruselu.

Kam dál?
NATO pořádá námořní cvičení v Černém moři (4.7. 2014)

Zdroj: Herald Scotland (Velká Británie)

---

Zeman: Česká republika bude mít bezpilotní letouny

Armáda České republiky zahrne bezpilotní letadla do své nové generace zbraní, protože jsou účinná v boji proti ozbrojencům z hnutí Islámský stát, informoval český prezident Miloš Zeman. „Vypadá to, že nová generace zbraní bude určitě zahrnovat bezpilotní letouny. Tanky můžou být stěží použity při boji proti teroristům z Islámského státu,“ prohlásil Zeman.

Prezident považuje za chybu nákup sedmdesáti dvou podzvukových letadel L-159, protože jsme je podle něj nedokázali využít. Naopak za Gripeny je rád. „Co se L-159 týče, doufejme, že se nám je podaří někde prodat,“ uvedl Zeman.

Zdroj: Ria Novosti (Rusko)

---

NATO: Rusko stáhlo hodně svých vojáků z Ukrajiny

Severoatlantická aliance informovala, že Rusko stáhlo velkou část svých vojáků z východní Ukrajiny, přesto ale část ruské armády zůstává. Zároveň proruští separatisté v oblasti oznámili, že stejně jako ukrajinská armáda stahují své těžké zbraně. Obě strany se obviňují z porušování dva a půl týdne staré dohody o zastavení palby a roztroušené střety mezi separatisty a ukrajinskou armádou pokračují.

Kam dál?
Účastníci jednání v Minsku se dohodli na krocích k zastavení palby na Ukrajině (22.9 2014)

Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

---

Členství v NATO vzbuzuje rozbroje ve Skotské národní straně

Nacionalista a člen skotského parlamentu John Wilson se rozhodl odejít ze Skotské národní strany (SNS), což jí ve skotském parlamentu nechává většinu pouhého jednoho hlasu. Wilson kritizoval rozhodnutí strany podporovat členství Skotska v Severoatlantické alianci, pokud by se odtrhlo od Spojeného království. Odchod ze strany Wilson ohlásil poté, co se Skotové v referendu rozhodli pro setrvání ve svazku s Velkou Británií. Spor se vleče již od roku 2012, kdy SNS opustila od své třicet let staré politiky opozice vůči obranné alianci NATO.

Zdroj: BBC (Velká Británie)

ist; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.