Co psala světová média o Severoatlantické alianci

USA: Ukrajina do NATO ještě za Bushe

27. dubna 2006  16:47

USA: Ukrajina do NATO ještě za Bushe
USA stojí o to, aby Ukrajina vstoupila do Severoatlantické aliance ještě za prezidentování George Bushe, uvedl podle Financial Times vysoký činitel NATO. Podporu tohoto návrhu od svých protějšků z ostatních členských států NATO bude získávat americká ministryně zahraničí Condoleeza Rice na jejich dnešním setkání v Sofii.

USA chtějí, aby Ukrajina přijala akční plán členství (MAP), což je klíčový krok před pozvánkou do aliance, do září nebo alespoň před listopadovým summitem NATO v Rize. Ukrajina by tak měla šanci vstoupit do aliance ještě před koncem Bushova funkčního období na začátku roku 2009.

Zdroj: Ukrayinska Pravda (Ukrajina)  

---

Setkání NATO bude dominovat Írán
Íránský jaderný program bude zřejmě hlavním bodem dnešního jednání ministrů zahraničí členských států Severoatlantické aliance a Evropské unie. Ačkoli Írán nepatří mezi oficiální zájmy NATO, ministři jej budou na společné neformální večeři v Sofii probírat.

Írán stále odmítá splnit požadavky Rady bezpečnosti OSN, aby zastavil obohacování uranu, díky čemuž může získat palivo pro atomové reaktory nebo materiál pro výrobu atomové bomby. Pokud se Írán nepodvolí ani do zítřejšího vypršení ultimáta, USA, Francie a Velká Británie se budou v Radě bezpečnosti snažit prosadit závazný příkaz nebo sankce. Proti nim se však staví Rusko a Čína, kteří mají v Radě bezpečnosti právo veta.

Zdroj: Khaleej Times (Spojené arabské emiráty)

---

Rozšíření NATO už v roce 2008
Albánie, Chorvatsko a Makedonie čekají, že na listopadovém summitu Severoatlantické aliance v Rize dostanou jasný signál, že budou přizvány ke členství v NATO v roce 2008. Tyto tři státy v zájmu své integrace podepsaly s USA v květnu 2003 Jadranskou chartu, která se nese v duchu Baltické charty podepsané roku 1998 Spojenými státy a třemi pobaltskými republikami.

Zástupci všech těchto sedmi států se nyní sešli na dvoudenním jednání na chorvatských Brijunských ostrovech. Albánie, Chorvatsko i Makedonie již udělaly velký pokrok v zavádění potřebných reforem a při plnění kritérií nutných pro vstup do aliance. Spojené státy tímto navíc plní svůj závazek k zavedení trvalého míru a stability v jihovýchodní Evropě a proto budou dále Jadranskou chartu podporovat.

Zdroj: Southeast European Times (USA)

---

Švédsko může vylepšit vztahy s NATO
Stále existuje prostor pro prohloubení vazeb mezi Švédskem a Severoatlantickou aliancí. Uvedl to Jan Eliasson, nový švédský ministr zahraničí, který stále působí i jako předseda Valného shromáždění OSN. Na svém vystoupení v parlamentu prohlásil, že švédská vláda plány na prohloubení partnerství s NATO vítá.

Zdroj: Sveriges Radio (Švédsko)  

---

Putin přikázal změnit směr ropovodu
Trasa ropného potrubí se posune o 40 kilometrů dál od jezera Bajkal. Rozhodl o tom ruský prezident Vladimir Putin před setkáním s německou kancléřkou Angelou Merkel. Plánovaný ropovod z východní Sibiře k Tichému oceánu, který umožní dodávat ruskou ropu na trhy v Číně, Japonsku a Severní Koreji, chtěla původně společnost Transnefť postavit pouhých 800 metrů od břehů Bajkalu, největší zásobárny pitné vody na světě.

Proti původně plánované trase protestovali ekologové po celém Rusku, ale vedení Transnefti ustoupilo až po rozhodnutí prezidenta Putina. Kvůli prodloužení trasy se však podstatně změní rozpočet celého projektu.

Zdroj: SME (Slovensko) 

ivn natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.