natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Reakce na KLDR? USA otestovaly antiraketu proti mezikontinentálním střelám

    30. května 2017  23:06
    Spojené státy po třech letech provedly důležitý test své protiraketové obrany. Z kalifornské základny vypálily střelu, která zničila mezikontinentální balistickou raketu vypuštěnou z atolu Kwajalein na tichomořských Marshallových ostrovech. Zkouška přišla v době, kdy severokorejský režim opakovaně testuje své balistické střely.  

    Vypálení antirakety z Vanderbergovy letecké základny v Kalifornii proti balistické střele během testu protiraketové obrany 30. května 2017 | foto: MDA

    „Zachycení teroristického cíle v podobě ICBM (mezikontinentální balistické střely) je úžasným úspěchem... kritickým milníkem pro tento program,“ uvedl ředitel americké protiraketové agentury MDA Jim Syring.

    Z atolu Kwajalein na tichomořských Marshallových ostrovech vypustilo americké letectvo mezikontinentální balistickou střelu. Po vypálení ji v simulovaném ohrožení zachytila celá soustava senzorů a radarů na moři i na pevnině.

    Z Vanderbergovy letecké základny v Kalifornii pak byla proti střele na dálku vypálena antiraketa, kterou odpálilo operační středisko na Schrieverově základně v Coloradu.

    Podobný test Spojené státy provedly naposledy v červnu 2014. Úspěšně. Předchozí tři pokusy se ale nepovedly. Experti z americké Národní agentury pro protiraketovou obranu tento způsob přirovnávají k „sestřelení kulky jinou kulkou“.

    Očekávalo se, že pokud vše bude probíhat hladce, měla by stejně jako posledně antiraketa balistickou střelu zničit po několika minutách letu nad Tichým oceánem v takzvané prostřední fázi letu, tedy ve vesmíru. Antiraketa GBI (Ground-Based Interceptor) sama o sobě střelu nezasáhne.

    Nad zemskou atmosféru hlavici vynese speciální zařízení, takzvané EKV (Exoatmospheric Kill Vehicle), určené pro likvidaci útočné střely mimo atmosféru. Zařízení vybavené vlastním naváděcím systémem udržuje kolizní kurz a balistickou střelu zničí vlastní kinetickou energií.

    Proti severokorejské a íránské hrozbě

    Spojené státy na této části protiraketového deštníku pracují od roku 1999. Antirakety pro ničení balistických střel ve střední fázi letu jsou rozmístěny na dvou základnách - na Vanderbergově základně v Kalifornii a ve Fort Greely na Aljašce.

    Poslední revizní zpráva Pentagonu právě tuto část systému pro ničení ve střední fázi letu kritizovala s tím, že nemá kapacity pro dostatečnou obranu amerického území.

    V návrhu obranného rozpočtu pro fiskální rok 2018 nicméně Pentagon žádá pro sestřelování raket ve střední fázi letu 1,5 miliardy dolarů z celkového balíku 7,9 miliardy dolarů na protiraketovou obranu. Představitelé obrany také netrpělivě čekají, jaký postoj k protiraketové obraně zaujme prezident Donald Trump.

    Tu dále tvoří systémy Patriot proti střelám krátkého dosahu a systémy THAAD (Terminal High-Altitude Area Defense) proti střelám středního doletu, které nedávno Američané rozmístili v Jižní Koreji v reakci na jaderné a raketové testy režimu v Severní Koreji. Ta zatím poslední test provedla v pondělí.

    Mluvčí Pentagonu Jeff Davis před úterním testem uvedl, že šíření balistických střel i nadále zůstává vážným problémem pro Spojené státy a další spojence. Za hrozbu označil především Severní Koreu a Írán.

    „Severní Korea významně rozšířila rozsah a sofistikovanost svých balistických raketových sil. I nadále budou provádět zkušební starty, jak jsme viděli i tento víkend, a zároveň používat nebezpečnou rétoriku, která naznačuje, že by rádi zasáhli americké území,“ prohlásil Davis.

    Íránský raketový program pak podle jeho slov ohrožuje a bude ohrožovat americké strategické zájmy na Středním východě. „Celková íránská strategie se v podstatě opírá o balistické střely schopné zasáhnout cíle v celém regionu,“ dodal.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media