Nová americká strategie v Afghánistánu? Zvítězíme! oznámil Trump

22. srpna 2017  18:05
Nová americká strategie pro Afghánistán, kterou představil prezident Donald Trump, nepočítá s žádnými předem danými časovými plány. Vyslání posil či stahování vojáků z mise bude čistě záviset na situaci na bojišti. „Nakonec zvítězíme,“ prohlásil Trump, který chce nově tajit počty vojáků i informace o vojenských akcích.  
Provincie Núristán v Afghánistánu | foto: Americké ministerstvo obrany

Spojené státy posílí vojenskou přítomnost v Afghánistánu. O kolik vojáků a kdy, ale z úst amerického prezidenta nezaznělo. Američtí velitelé žádali až o 4 tisíce dalších vojáků, Trump však konkrétně neuvedl nic.

„Nebudeme hovořit o počtech našich vojáků nebo o plánech dalších vojenských aktivit,“ prohlásil Trump v očekávaném projevu na základně Myer-Henderson Hall ve Virginii. Od nynějška podle jeho slov nebudou americkou strategii určovat svévolné časové plány, ale jen podmínky a situace na bojišti.

V současnosti mají USA v Afghánistánu přibližně 8 400 vojáků. V době vrcholného nasazení v roce 2011 to bylo asi 100 tisíc vojáků. Trump v projevu zopakoval, že americký lid je nejdelší válkou frustrován a nazývá jej válkou bez vítězství. „Sdílím frustraci amerického lidu,“ řekl s tím, že nová strategie to změní.

„Vítězství bude mít jasnou definici. Nakonec zvítězíme,“ prohlásil.

Cílem je porazit teroristy

Přiznal také, že mu jeho prvotní instinkt říkal, aby se Spojené státy z Afghánistánu co nejrychleji stáhly. Od nástupu do funkce prezidenta prý ale změnil názor. Důsledky takového kroku by totiž podle jeho slov byly „předvídatelné a nepřijatelné“. V zemi by vzniklo vakuum, které by „okamžitě vyplnili“ teroristé včetně radikálů z Islámského státu či Al-Káidy, kteří by znovu odsud začali osnovat plány útoků na Ameriku a její spojence a partnery.

A zabránit teroristům, aby v Afghánistánu a Pákistánu nacházeli bezpečné útočiště, je podle amerického prezidenta hlavním zájmem USA v oblasti. Teroristům se podle něj také nesmí dostat do rukou jaderné zbraně.

„Cílem je útočit na naše nepřátele: porážka Islámského státu, rozdrcení al-Kajdy, zabránění Talibanu v převzetí Afghánistánu a zabránění masovým teroristickým útokům proti Americe ještě předtím, než k nim má dojít,“ uvedl.

Nepřátelé se na rozdíl od minulosti podle něj nebudou dozvídat o amerických plánech dopředu, a moci tak vyčkávat. Podotkl, že velitelé budou mít všechny prostředky, které potřebují a rovněž podle svých slov zrušil omezení předchozí administrativy bránící vojákům rychle reagovat na situaci. „Mikromanagement z Washingtonu bitvy nevyhrává. Jsou to ti v terénu,“ uvedl.

USA zatlačí na Pákistán

Nová strategie bude zahrnovat všechny aspekty americké moci, využívající diplomacii, ekonomickou sílu, zpravodajské služby a vojenskou sílu. Potvrdil, že Spojené státy budou i nadále podporovat afghánskou vládu a její ozbrojené síly.

„Nakonec je na Afghánistánu, aby převzal odpovědnost za svou budoucnost, aby řídil svou společnost a dosáhl míru. Jsme partnerem a přítelem, afghánskému lidu nebudeme diktovat, jak žít nebo jak řídit svou složitou společnost. My zabíjíme teroristy,“ řekl. Ti si podle jeho slov zaslouží jedině porážku.

Očekávaná nová americká strategie je součástí širšího plánu pro celou jihovýchodní Asii a zahrnuje kromě Afghánistánu také Pákistán, Indii a státy střední Asie.

Právě Pákistán označil Trump za klíčový problém v celé oblasti. V Afghánistánu a v Pákistánu podle jeho slov působí 20 teroristických organizací. „Pákistán často poskytuje bezpečné útočiště agentům chaosu, násilí a teroru,“ kritizoval s tím, že se přístup Pákistánu musí změnit, jinak Spojené státy přehodnotí své partnerství s touto zemí.

S hospodářským rozvojem by pak podle něj měla Afghánistánu pomoci také Indie jako klíčový prvek každé strategie v celém širším regionu.

Jasnou roli Pákistánu v řešení situace v Afghánistánu potvrdil i šéf americké diplomacie Rex Tillerson. země, která podle něj sama trpí teroristickými útoky, má být důležitým partnerem stability. „Díváme se do Pákistánu, abychom podnikli rozhodné kroky proti tamějším militantním skupinám, které region ohrožují. Pro americké zájmy je zásadní, aby se Afghánistán a Pákistán nestali útočištěm teroristů,“ řekl.

Ministr obrany James Mattis v prohlášení krátce po Trumpově projevu potvrdil, že Pentagon novou strategii prokonzultuje se spojenci z NATO a dalšími partnery, kteří v Afghánistánu působí. „Společně pomůžeme afghánským bezpečnostním silám zničit teroristický uzel,“ konstatoval.

Severoatlantická aliance americké plány přivítala. Šéf NATO Jens Stolteneberg v reakci připomněl, že řada členských zemí už přislíbila své jednotky v Afghánistánu posílit. V současné době má NATO v zemi více než 12 tisíc vojáků. „Zvláštní důraz klademe na pokračování výcviku afghánských speciálních sil, letectva a zlepšování velení a řízení,“ uvedl.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2016

Počtem účastnících se letadel rekordní Dny NATO v Ostravě vidělo 130 tisíc návštěvníků.

Šampionát odstřelovačů

Duben 2016

Jedna rána, dvacet sekund! Snajpři z devíti zemí soupeřili v preciznosti

Staronová Aerovka

Duben 2016

V historických hangárech Aerovky v pražských Letňanech se otevírá nová letecká expozice.

Jordánské bojovnice

Září 2015

„Křehcí zabijáci“ v maskáčích a s kabelkami se chtějí vyrovnat mužům. Osmička žen předvedla své bojové dovednosti.

Mise na Islandu

Srpen 2015

Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island.