natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • USA stáhnou střely Patriot z Turecka, rozhodnuté je i Německo

    18. srpna 2015  14:02
    Spojené státy na podzim stáhnou z Turecka dvě baterie protiraketových střel Patriot, které tam byly od roku 2013 rozmístěny na obranu země před možným útokem ze Sýrie. Jako důvod uvádí Washington „důležitou modernizaci“ systému a slibuje, že v případě ohrožení do Turecka zařízení znovu vyšle do jednoho týdne.  

    Baterie střel Patriot rozmístěná u tureckého města Adana | foto: NATO photos

    Washington oznámil stažení svých vojáků a protiletadlových a protiraketových systémů ve společném prohlášení s tureckou stranou. Baterie byly na tureckém území rozmístěny od roku 2013 v reakci na obavy Ankary o bezpečnost, když ze Sýrie do Turecka několikrát dopadly dělostřelecké granáty.

    Obamova administrativa o stažení Patriotů rozhodla už před dvěma měsíci. O „trest“ za kontroverzní turecké bombardování kurdských pozic v Iráku tak podle pozorovatelů nejde.

    Mandát pro nasazení amerických sil vyprší v říjnu a podle Pentagonu již nebude prodloužen.

    Systém Patriot - infografika

    „Budou přesunuty do Spojených států kvůli důležité modernizaci, která zajistí, že protiraketové obranné síly USA zůstanou nadále schopné čelit vyvíjejícím se globálním hrozbám a chránit spojence a partnery - včetně Turecka,“ uvádí se v prohlášení.

    Spojené státy ale zároveň Turecko ujistily, že závazky k jeho ochraně jsou neměnné. Ve Středozemním moři tak zůstanou americká bojová plavidla vyzbrojená protiraketovým systémem Aegis.

    Střely Patriot v Turecku

    Na tureckém území je dosud rozmístěno celkem šest baterií raket Patriot (po dvou z USA, Německa a Nizozemska) schopných ničit balistické střely i letouny. Měly za úkol odrazit případný útok ze strany Sýrie a vytvářet pomyslný ochranný deštník před možnými útoky pro zhruba 3,5 milionu Turků. Kolem tří tureckých měst Gaziantepu, Adany a Kahramanmarasuměly původně zůstat pouze do konce roku 2013. Na žádost Ankary Aliance misi prodloužila. Zapojili se do ní ičeští vojáci, kteří v rámci mise NATO „Active Fence“ zajišťovali spojenímezi aliančním velitelstvím a nizozemskou jednotkou.

    Navíc Spojené státy nedávno umístily na tureckou leteckou základnu Incirlik šest bojových letounů F-16, které mají podporovat údery proti radikálům takzvaného Islámského státu v Iráku a v Sýrii.

    „I když Spojené státy nasadily další vzdušné síly do boje proti Islámskému státu, i nadále budou s Tureckem úzce spolupracovat ohledně podpory obranných schopností Turecka, včetně balistických raketových hrozeb,“ konstatuje se ve společném prohlášení Washingtonu a Ankary.

    Plány na stažení amerických střel Patriot přichází v době, kdy o stejném kroku uvažuje rovněž Německo. To má na tureckém území rovněž dvě baterie a 250 vojáků.

    Mluvčí ministerstva obrany uvedl, že úvahy o stažení sil z Turecka vycházejí z aktuálního „hodnocení hrozby raketového útoku ze Sýrie, která se podstatně snížila“.

    Německo ponechá protiraketový systém v zemi zřejmě do konce roku. „Rozhodnutí bylo přijato poté, co hodnocení provedené NATO v červnu 2015 vedlo k závěru, že ohrožení tureckého území syrskými balistickými střelami je velmi nízké,“ uvedla šéfka obrany Ursula von der Leyen.

    Za hlavní nebezpečí v regionu podle ní Německo v tuto chvíli považuje militanty takzvaného Islámského státu a ti balistické střely k dispozici nemají.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media