Co psala světová média o Severoatlantické alianci

USA ruší embargo pro vojenské lodě Nového Zélandu, politika Wellingtonu se nemění

21. září 2012  21:54
Americká letadlová loď John C. Stennis | foto: US Navy

USA ruší embargo pro vojenské lodě Nového Zélandu, politika Wellingtonu se nemění

Spojené státy zrušily celosvětový zákaz návštěv novozélandských vojenských lodí na základnách amerických námořních sil a pobřežní stráže. Zruší rovněž omezení týkající se vojenských cvičení. Oznámil to americký ministr obrany Leon Panetta, který jako první šéf Pentagonu přiletěl po 30 letech do ostrovního státu. Tento krok je odrazem tání ve vztazích obou zemí, které se od poloviny 80. let nacházely na mrtvém bodě poté, co se Nový Zéland prohlásil za bezjadernou zónu a zakázal přístup lodí s jadernou výzbrojí do svých přístavů.

 „Uvedené změny ulehčí představitelům našich vojenských sil diskutovat o otázkách bezpečnosti a spolupracovat tak, aby se zvýšila naše schopnost čelit společným výzvám," prohlásil Panetta a dodal, že obě země budou postupovat společně nehledě na přetrvávající „názorové rozdíly v některých omezených oblastech“.

Kam dál?
USA a Nový Zéland rozšiřují spolupráci (20.6. 2012)

Zdroj: Reuters (Velká Británie) 

---

Přes 30 zemí nacvičuje v Perském zálivu hledání a zneškodňování min

Více než 30 zemí vyslalo své námořní síly do Perského zálivu na cvičení hledání a zneškodňování min. V den zahájení cvičení pohrozil Írán odvetným úderem proti Izraeli a americkým vojenským základnám v Kuwajtu, Bahrajnu, Kataru a Spojených arabských emirátech, pokud by byl napaden.

Podle velitele amerického námořnictva v této oblasti viceadmirála Johna Millera se však manévry týkají „pouze min a snahy mezinárodního společenství o jejich zneškodnění“.
Cvičení se uskutečňuje v době, kdy se zvyšuje napětí mezi Izraelem a Íránem kvůli kontroverznímu jadernému programu Teheránu.

Zdroj: Defense News (USA)

---

Američané chtějí v OSN požadovat tvrdší postup proti Sýrii

Americká ministryně zahraničí Hillary Clinton se pokusí na nadcházejícím zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů získat mezinárodní podporu pro tvrdší akce vůči syrskému prezidentu Bašáru Assadovi. Bude ale čelit odporu ze strany Číny a Ruska, které spolu s Íránem Assada podporují a návrhy na přísnější sankce již dříve vetovaly s poukazem na to, že by se jednalo o vměšování do vnitřních záležitostí Sýrie.

Naproti tomu Spojené státy, Francie, Británie a státy Arabského zálivu, podporující syrské vzbouřence, mají rozdílné názory ohledně zastavení násilností v Sýrii. Rusko a Čína ale uplatnění podobného scénáře, který byl použit ke svržení Kaddáfího režimu v Libyi, odmítají a jsou pro přechod moci v Damašku vlastními silami Syřanů.

Kam dál?
Valné shromáždění OSN přijalo rezoluci na podporu syrské opozice (17.2. 2012)

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Jižní Korea a NATO podepsaly nový partnerský program

Severoatlantická aliance a Korejská republika podepsaly v Bruselu nový program o individuální partnerské spolupráci, který vytváří rámec pro politický dialog a spolupráci v řadě oblastí společného zájmu, jako například čelení terorismu, mnohonárodní mírové operace a alianční program Věda pro mír a bezpečnost.

Jižní Korea se již podílí na úsilí aliance o stabilizaci v Afghánistánu, kde vede Provinční rekonstrukční tým v provincii Parwan.

Kam dál?
NATO oceňuje vojenskou spolupráci s Jižní Koreou (9.8. 2012)

Zdroj: RTT News (USA)

---

Pákistán se připojí k jednáním USA a Afghánistánu o protiteroristických opatřeních

Pákistán uskuteční v brzké době důvěrná jednání se Spojenými státy a Afghánistánem o postupu proti terorismu s cílem zlepšit třístrannou spolupráci, jež je poznamenána různými problémy. Informovala o tom pákistánská ministryně zahraničí Hina Rabbani Khar. K těmto problémům patří zejména existence základen teroristické sítě Hakkáni na pákistánském území, kterou Washington považuje za největší hrozbu pro stabilitu Afghánistánu.

Hlavním bodem na pořadu jednání bude specifikace toho, které ze skupin ozbrojenců by bylo možné přesvědčit, aby v rámci mírového uspořádání v Afghánistánu po odchodu jednotek Severoatlantické aliance složily zbraně. Bude třeba se rovněž dohodnout, které skupiny představují hrozbu a jaký postup vůči nim uplatnit. „Jsme ochotni spolupracovat s kýmkoli proti jakýmkoli silám představujícím hrozbu pro mír a stabilitu," zdůraznila ministryně.

Kam dál?
Velitel ISAF bude naléhat na Pákistán ohledně sítě Hakkání  (26.6. 2012)

Zdroj: Post Gazzette (USA)

pba; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.