Co psala světová média o Severoatlantické alianci

USA: Přestřelku mezi ISAF a Pákistánci zřejmě vyprovokoval Taliban

29. listopadu 2011  17:45
Francouzští příslušníci jednotek ISAF | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

USA: Přestřelku mezi ISAF a Pákistánci zřejmě vyprovokoval Taliban

 Jednotky NATO v Afghánistánu byly možná vlákány do pasti Talibanu, když zaútočily na pákistánský hraniční přechod a zabily 24 pákistánských vojáků. Naznačují to předběžné vojenské zprávy Spojených států, které vyšetřují tento nejkrvavější incident "přátelské střelby" do Pákistánců od začátku války v Afghánistánu.

Společná afghánsko-alianční patrola byla napadena Talibanem a ve špatně vyznačené příhraniční oblasti si zřejmě spletla kontrolní stanoviště pákistánské armády s povstaleckým zařízením a přivolala na pomoc bojové vrtulníky, které na Pákistánce zaútočily.

Američtí představitelé tvrdí, že Taliban pravděpodobně tuto pohraniční přestřelku mezi silami ISAF a Pákistánci záměrně vyprovokoval, aby negativně poznamenal křehké vztahy mezi aliančními a pákistánskými vojáky na afghánsko-pákistánské hranici. Přestřelka uvrhla americko-pákistánské vztahy do chaosu.

Kam dál?
Alianční útok si vyžádal 24 mrtvých pákistánských vojáků

Zdroj: The Times of India (Indie)

---

Rusko hrozí zablokováním zásobovacích tras jednotek ISAF

Ruský velvyslanec při NATO Dmitrij Rogozin pohrozil, že Rusko zablokuje alianční zásobovací trasy vedoucí přes ruské území do Afghánistánu, pokud NATO nezačne brát vážně ruské obavy z aliančního protiraketového štítu v Evropě. Aliance využívá zásobovací trasy vedoucí přes Rusko k dopravě zásob pro jednotky ISAF v Afghánistánu od roku 2009.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv již dříve varoval, že Rusko podnikne přímé akce proti aliančnímu protiraketovému systému, pokud NATO nepřistoupí na ruské podmínky spolupráce. Medveděv měl na mysli možné raketové útoky na Polsko, Rumunsko, Španělsko a Turecko, které by vyřadily protiraketové baterie těchto zemí. Moskva by také podle Medveděva rozmístila své jaderné zbraně poblíž hranic s Evropskou unií.

Kam dál?
NATO i USA chtějí spolupracovat s Ruskem na štítu navzdory hrozbám Moskvy

Zdroj: Press TV (Írán)

---

Srbové postřelili vojáky KFOR odstraňující barikády

Nejméně dva kosovští Srbové a dva příslušníci sil NATO byli zraněni při poslední vlně násilí v severním Kosovu. K potyčkám mezi jednotkami KFOR a místními Srby došlo v blízkosti města Zubin Potok, kde Srbové protestovali proti pokusům aliančních vojáků o odstranění silničních zátarasů postavených z autobusů a nákladních aut.

Alianční vojáci proti Srbům, kteří jim házením kamenů bránili v odstraňování barikád, použili slzný plyn, střelbu gumovými projektily, vodní děla a pepřové spreje.

Podle tvrzení Severoatlantické aliance byli dva její vojáci zraněni při střelné potyčce. NATO proto nyní instruuje příslušníky jednotek KFOR, aby používali ostré náboje, dostanou-li se do přestřelky.

Kam dál?
Při srážkách v Kosovu zraněno 21 vojáků NATO

Zdroj: RT (Rusko)

---

Propuštění zaměstnanci žalují bulharské ministerstvo obrany

Bývalí zaměstnanci bulharského ministerstva obrany Voloďa Cvetanov a Valentin Cankov podali žalobu na ministerstvo, které je podle jejich mínění nespravedlivě propustilo. Cvetanov a Cankov se připojili k dalším pěti zaměstnancům ministerstva, kteří tvrdí, že byli vyhozeni z politických důvodů nebo z důvodu údajné příslušnosti k bývalé komunistické tajné státní službě.

Cvetanov i Cankov byli v únoru propuštěni bulharským ministrem obrany Anyuou Angelovem kvůli svým vztahům se státní bezpečností. Cvetanov pracoval jako vojenský přidělenec Bulharska v Kyjevě a Cankov jako vojenský přidělenec ve Washingtonu.

Čtyři bývalí bulharští velvyslanci navíc žalují ministerstvo zahraničí za své odvolání z funkce kvůli jejich minulosti tajných agentů.

Zdroj: Novinite (Bulharsko)

---

Syrský ministr nazval sankce LAS "ekonomickou válkou"

Sankce uvalené na Sýrii Ligou arabských států jsou podle syrského ministra zahraničí Walida al-Moallema "vyhlášením ekonomické války".

Al-Moallem také varoval, že sankcemi budou trpět pouze obyčejní Syřané, zatímco tamější režim je přežije. "Na nás neplatí ani varování, ani sankce," upozornil Ligu arabských států al-Moallem.

Sankce proti Sýrii jsou bezprecedentním krokem Ligy arabských států proti jedné z arabských zemí a mají pomoci ukončit tamější osmiměsíční boje mezi protirežimními demonstranty a vládními vojsky. Damašek tvrdí, že Sýrie je obětí povstání ozbrojených gangů, které jsou podporovány ze zahraničí.

Kam dál?
Arabská liga odmítla syrské pozměňovací návrhy k mírovému plánu

Zdroj: Today’s Zaman (Turecko)

autor: epl; editor: ivn; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.