Co psala světová média o Severoatlantické alianci

USA: Předání Afghánistánu v roce 2014 je realistické

9. listopadu 2010  15:20
USA: Předání Afghánistánu v roce 2014 je realistické
Plán afghánského prezidenta Hamída Karzáího, který počítá s převzetím zodpovědnosti za bezpečnost země místními silami v roce 2014, je realistickým cílem a Severoatlantická aliance by jej měla na summitu v Lisabonu podpořit, prohlásili vrcholní američtí představitelé. Ministr obrany Robert Gates a šéf sboru náčelníků štábů admirál Mike Mullen nicméně připustili, že koaliční jednotky čekají v Afghánistánu tuhé boje.

Na lisabonské schůzce představitelů členských států NATO, která se odehraje ke konci příštího týdne, bude válka v Afghánistánu klíčovým tématem. Tento rok byl v devítiletém konfliktu zatím nejkrvavější, alianční velitelé však prosí o trpělivost s tím, že navzdory rekordním ztrátám se situace zlepšuje.

Čtěte také:
Petraeus načrtl předání provincií Afgháncům 
Karzáího plán převzetí Afghánistánu dostane podporu Západu

Zdroj: China Daily (Čína)

---

V Afghánistánu chybí 900 instruktorů
Severoatlantická aliance prohlásila, že bez dalších 900 instruktorů bude těžké splnit cíl vytyčený prezidentem Hamídem Karzáím, podle něhož by afghánská policie a armáda měly v roce 2014 převzít hlavní roli při zajištění bezpečnosti Afghánistánu. Podle vojenských představitelů je třeba specializovaných školitelů, kteří by Afghánce naučili například řídit nemocnice nebo pilotovat letadla. V zemi již působí 1800 zahraničních instruktorů.

Čtěte také:
Kanada v Afghánistánu ponechá vojáky pro výcvik
NATO pošle do Afghánistánu další instruktory

Zdroj: BusinessWeek (USA)

---

Turecko odmítá ostrakizaci Íránu
Snahy Severoatlantické aliance přilákat Turecko k účasti na jejím protiraketovém systému narážejí na tvrdý postoj Ankary, které se nelíbí, že deštník má být zaměřen konkrétně proti Íránu. "NATO je obranný spolek. Nyní je vyvíjen obranný systém namířený proti všem, kteří disponují balistickými střelami a nejsou členy NATO," uvedl turecký prezident Abdullah Gül v rozhovoru pro BBC. Vyčleňování Íránu je podle něj nepřijatelné.

"Nepociťujeme žádnou hrozbu od kteréhokoli z našich sousedů a nemyslíme si, že by naši sousedé představovali hrozbu pro NATO," uvedl ještě předtím turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu.

Čtěte také:
Turecko: Země NATO vnímají hrozby rozlišně
Turecko asi nezablokuje protiraketový štít NATO

Zdroj: Press TV (Írán)

---

Rogozin: Představitelé NATO nepovažují Rusko za hrozbu
Vrcholní vojenští a političtí představitelé Severoatlantické aliance ujišťují Rusko, že není Západem považováno za hrozbu, prohlásil ruský velvyslanec při NATO Dmitrij Rogozin.

Jeho vyjádření přichází krátce pro slovech litevské prezidentky Dalii Grybauskaite, podle níž "na politické úrovni" NATO dokončilo přípravy na vypracování plánů obrany pobaltských republik. Podle deníku European Voice tyto plány nepřímo označily Rusko za vojenskou hrozbu.

Čtěte také:
Rusko požaduje další informace o protiraketovém štítu
Summit NATO má nastartovat vztah s Ruskem
Pobaltí: Začalo námořní cvičení BALTOPS 2010 

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

Moskevské centrum NATO má nového šéfa
Severoatlantická aliance jmenovala nového ředitele své moskevské informační kanceláře. Po 18 měsících tak bylo obsazeno místo, které se uprázdnilo po špionážním skandálu z minulého roku. Na post šéfa kanceláře byl dosazen Robert Pszczel, který dosud působil jako vysoce postavený důstojník pro komunikaci s médii v centrále NATO v Bruselu.

Informační kancelář NATO se dostala na titulní strany ruských médií v květnu 2009, když tamní ministerstvo zahraničí rozhodlo o vyhoštění šéfky kanceláře Isabelle Francois a jejího zástupce Marka Opgenortha. Oba kanadští diplomaté zemi o měsíc později opustili. Krok ministerstva byl odpovědí na vyhoštění dvou diplomatů z ruské mise při NATO v Bruselu.

Zdroj: The Moscow Times (Rusko)

vtr natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.