USA poslaly Evropě stíhačky F-15, zahnízdí v Nizozemsku a Bulharsku

1. dubna 2015  10:52
Po tuctu bitevních letounů A-10 Thunderbolt poslal Pentagon do Evropy další balíček v rámci odstrašujících a obranných opatření vůči Rusku. Tentokrát jde o dvanáct stíhacích letounů F-15, které budou operovat z Nizozemska a Bulharska.  
Letouny F-15 americké Národní gardy přilétají do nizozemského Leeuwardenu | foto: USAFE

Letouny a 200 příslušníků 125. stíhací peruti americké Národní gardy z Jacksonville na Floridě se zapojí do cvičných misí v Nizozemsku a později také v Bulharsku v rámci operace Atlantic Resolve.

Tu Spojené státy spustily loni na jaře v reakci na ruskou anexi a má ujistit spojence na východní hranici NATO. „Jde o strategickou schopnost, která umožňuje vzdušným silám větší flexibilitu vůči nově vznikajícím hrozbám,“ řekl k nasazení generál Darryl Roberson z velení amerického letectva.

Ještě v dubnu by podle něj mělo být několik strojů z nizozemského Leeuwardenu, kam stroje dorazily, převeleno na základnu Graf Ignatievo v Bulharsku. Jde přitom o první jednotku Národní gardy, která byla pro posílení americké vojenské přítomnosti v Evropě povolána.

Už v únoru Pentagon vyslal do Evropy tucet bitevních strojů A-10 Thunderbolt a zhruba 300 letců a členů pozemního personálu z 354. bojového křídla v arizonském Davis-Monthan. Ti nejprve po několik týdnů působili ze základny v německém Spangdahlemu.

Minulý týden byly čtyři stroje nasazeny do Polska, kde mimo jiné ze vzduchu podporovaly konvoj amerických obrněnců na cestě z Pobaltí, přes Polsko a Česko do Německa. Další byly převeleny na základnu Campia Turzii v Rumunsku, kde se zapojí do cvičení „Dacian Thunder“.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.