natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • USA posílají k Evropě raketový křižník, bude součástí deštníku NATO

    2. března 2011  10:47
    Spojené státy vyšlou příští týden do Středozemního moře válečnou loď USS Monterey. Raketový křižník vybavený speciálním radarovým a naváděcím systémem Aegis bude součástí rodící se protiraketové obrany NATO. Má chránit Evropu hlavně před potenciální hrozbou íránských balistických střel.  
    Je to první krok americké administrativy k budování protiraketového deštníku NATO, na jehož vytvoření se dohodly členské státy loni v listopadu na summitu v Lisabonu.

    Protiraketový štít, který už NATO částečně spustilo, zatím chrání jen vojáky v operacích. Během následujících let má být rozšířen a kromě vojáků chránit také civilní obyvatelstvo, včetně Česka.

    NATO pomalu rozevírá deštník proti raketám
    Aliance úspěšně propojila systémy jednotlivých zemí v jeden systém

    Podle šéfa jaderné a raketové obranné politiky v Pentagonu Johna Plumba opustí americká válečná loď USS Monterey příští týden přístav v Norfolku a zamíří do Středozemního moře. Tam bude působit následujících šest měsíců a jejím úkolem bude položit základ k vybudování protiraketové obrany v této oblasti.

    "Tady je první konkrétní ukázka našeho závazku bránit proti raketám naše spojenecké síly a partnery v Evropě," citovala Plumba agentura AP.

    Vyslání lodi je zatím prvním krokem z čtyřfázového plánu americké administrativy pro příštích deset let. Během této doby by evropský prostor měla pokrýt důmyslná síť pozemních a námořních radarů, válečných lodí a pozemních základen s antiraketami schopných zachytit a odvrátit případné ohrožení z Íránu.

    Ještě letos chce Pentagon do sítě přidat pozemní radary v jižní Evropě. Podle Plumba ale Washington zatím stále jedná s několika zeměmi a přesné místo pro umístění radarů tak není stanoveno. V druhé fázi by pak měly vzniknout základny s americkými antiraketami SM-3, neprve v roce 2015 v Rumunsku a pak v roce 2018 v Polsku.

    NATO už v únoru spustilo pomyslnou kostru budoucího protiraketového deštníku. Propojený systém několika zemí Aliance tvoří válečné lodě s interceptory, pozemní i plovoucí radarové stanice, mobilní odpalovací rampy antiraket, letouny včasné výstrahy a satelity. Zatím ale ochrání pouze vojáky v operacích. Během několika let však má být společně rozšířen a chránit i civilní obyvatelstvo - tedy 900 milionů lidí.

    Da, da, přikyvuje Moskva, ale štítu dělá problémy
    Rusko chce v aliančním projektu větší roli

    Pokud například Írán odpálí balistické střely na Evropu, americké satelity a další citlivé senzory na lodích i na zemi útok okamžitě zachytí. Informace předají řídícímu středisku, které díky síti radarů a naváděcích systémů vypálené střely zaměří a vypálí proti nim antirakety, jež zničí bojovou hlavici i raketový nosič.

    K budování systému Aliance přizvala i Rusko, které kývlo. Jednání se ale minulý týden zadrhla. Podle představ NATO by totiž měly vzniknout dva protiraketové deštníky - alianční a ruský. Účast Moskvy se měla omezit na výměnu dat a informací, oba systémy by pak fungovaly samostatně. Moskva však trvá na tom, aby byly propojené, a že Rusko bude před raketovým útokem chránit východní hranice Evropy. Státy NATO zase hranice západní.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media