USA na summitu NATO nabídnou partnerství pěti zemím

22. listopadu 2006  7:32
Americký prezident George Bush plánuje, že na nadcházejícím summitu NATO v lotyšské Rize nabídne pěti zemím alianční partnerství. Austrálie, Finsko, Japonsko, Jižní Korea a Švédsko se sice nestanou členy NATO, ale "globálními partnery" Aliance.  

O plánu informoval náměstek americké ministryně zahraničí Nicholas Burns s tím, že v žádném případě nepůjde o pozvánku k plnohodnotnému členství v NATO.

"Těchto pět zemí, přinejmenším tři země Austrálie, Japonsko a Jižní Korea, o členství v NATO neusilují," citovala Burnse agentura AP.

Podle něj ale Spojené státy a potažmo NATO chtějí s těmito státy více spolupracovat, protože jejich vojenské jednotky jsou nasazovány společně se silami Aliance. Globální partnerství má podle Burnse umožnit lepší koordinaci a zintenzivnit společný výcvik.

Například právě Austrálie má v aliančních silách ISAF v Afghánistánu nejvíce vojáků ze zemí, které nejsou členy NATO.

"Pro Spojené státy to bude na summitu prioritní záležitost a věříme, že NATO bude s programem globálních partnerství souhlasit," řekl Burns.

Vrcholná schůzka Severoatlantické aliance začíná v Lotyšsku příští týden. Možné rozšíření bude i jedním z hlavních témat. Jak při své nedávné návštěvě Prahy nastínil generální tajemník Aliance Jaap de Hoop Scheffer, na summitu by stávající šestadvacítka členských států měla dát pozitivní signál několika zemím. - více zde

Na pozvánku do Aliance čeká hned několik zemí včetně Albánie, Chorvatska, Makedonie nebo Gruzie. Experti však předpokládají, že summit nerozhodne o dalších členech, ale pouze potvrdí, že je další rozšiřování možné.

Skutečné rozšíření stávající šestadvacítky bude podle diplomatů na pořadu dne spíše až na summitu v roce 2008.

Další rozšiřování NATO už podpořily právě Spojené státy. Americký Senát souhlasil s rozšířením stávající šestadvacítky členských zemí konkrétně o Albánii, Gruzii, Chorvatsko a Makedonii. - více zde

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.