Co psala světová média o Severoatlantické alianci

USA mění velitele sil ISAF

12. května 2009  15:07
USA mění velitele sil ISAF
Americký prezident Barack Obama schválil odvolání generála Davida McKiernana z funkce velitele aliančních jednotek ISAF v Afghánistánu poté, co americký ministr obrany Robert Gates došel k závěru, že americké jednotky „mohou a musí mít lepší výsledky“ v této afghánské válce.

Ministr Gates oznámil záměr propustit McKiernana po své návštěvě Afghánistánu. „Jen málo afghánských problémů může být vyřešeno čistě vojensky,“ prohlásil Gates s tím, že mise v Afghánistánu potřebuje nový styl uvažování a nové přístupy vojenských velitelů. Generál McKiernan tak nebyl ve funkci velitele ISAF ani rok.

Výměna velitele sil ISAF je součástí nové americké strategie pro Afghánistán, podle které má být zdvojnásoben počet amerických vojáků zapojených do mezinárodních jednotek. Novým velitelem sil ISAF se stane generál Stanley McChrystal, který je bývalým velitelem amerických speciálních sil.

Čtěte také:
NATO pošle do Afghánistánu dalších 5 000 vojáků
Obama hledá podporu pro novou afghánskou strategii

Zdroj: Telegraph (Velká Británie)  

---

Indie získá systém AWACS
Indie tento měsíc pravděpodobně dostane první systém AWACS, čímž získá leteckou převahu nad sousedním rivalem Pákistánem. Systém AWACS Indie koupila od Izraele. Zakoupený systém včasné výstrahy AWACS umožňuje sledovat až 250 cílů ve vzduchu a rovněž monitorovat cíle na zemi či na moři.

Systém AWACS Indie namontuje na ruské letouny Iljušin-76. Zbylé dva AWACS systémy budou Indii doručeny do konce roku 2011. Indie je po Číně druhou asijskou zemí, která tento systém získá. Izrael v roce 2007 vystřídal Francii jako druhý největší dodavatel zbraní do Indie, na prvním místě zůstává Rusko.

Zdroj: Defense News (USA)

---

USA: Afghánští povstalci používají bílý fosfor proti lidem
Americká armáda oznámila, že zdokumentovala 44 případů, kdy afghánští povstalci použili nebo drželi bílý fosfor. Americké a alianční jednotky také prohlásily, že tuto chemikálii používají k osvětlení bitevních polí nebo ke zničení prázdných budov, ale odmítly, že by ji vědomě použily proti lidem.

Bílý fosfor při kontaktu se vzduchem vzplane. Smí být v bojích legálně používán, při styku s lidskou kůži však způsobuje hrozivé popáleniny, proto je zakázáno jeho záměrné používání proti lidem.

„Povstalci používají bílý fosfor jako zbraň proti lidem,“ prohlásil americký armádní mluvčí plukovník Greg Julian. Američtí vojenští lékaři potvrdili, že léčili osmiletou holčičku s popáleninami od bílého fosforu. Jak k popáleninám přišla však zatím není jasné.

Čtěte také:
NATO má zveřejnit zprávu k bílému fosforu v Afghánistánu

Zdroj: The Washington Post (USA)

---

Zcela nový ruský bojový letoun vzlétne do konce roku
První ruský bojový letoun vyrobený až po rozpadu Sovětského svazu podnikne svůj první let do konce letošního roku, oznámil ruský vicepremiér Sergej Ivanov.

„Premiér Vladimir Putin navštívil sekci výroby tohoto letounu páté generace, kde se provádějí jeho poslední montáže,“ prohlásil Ivanov. Putin navštívil továrnu Suchoj v Komsomolsku. Pokud opravdu nové ruské letadlo do konce roku vzletí, bude prvním zahraničním konkurentem americké stíhačky páté generace F-22 Raptor.

Výhodami nového ruského letounu bude větší manévrovatelnost, neviditelnost pro všechny současné radary, schopnost vzlétnout a přistát na krátkých ranvejích a schopnost létat za jakéhokoli počasí, ve dne i v noci.

Zdroj: Mosnews (Rusko)  

---

NATO: Situace v Kosovu je stabilní
Podle Severoatlantické aliance je situace v Kosovu stabilní, ačkoli situace v některých regionech zejména na severu zůstává velmi křehká. Po setkání představitelů NATO prohlásil admirál Giampaolo Di Paola, že je přesvědčen, že síly KFOR a EULEX jsou schopny udržet současnou bezpečnostní situaci v zemi bez ohledu na některé citlivé regiony.

Di Paola dále řekl, že už probíhá formování prvních kosovských bezpečnostních sil a že Aliance doufá, že se tyto síly stanou prvkem stability.

Čtěte také:
Kosovo rok po vyhlášení nezávislosti stále nestabilní
EU převzala vedení mise v Kosovu

Zdroj: B 92 (Srbsko) 

epl natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.