Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Ukončete vzájemné boje, vyzývá Turky a syrské Kurdy Amerika

30. srpna 2016  23:43
Ash Carter, kandidát na ministra obrany USA | foto: Ministarstvo obrany USA

Ukončete vzájemné boje, vyzývá Turky a syrské Kurdy Amerika

Americký ministr obrany Ash Carter vyzval spojence USA – Turecko a syrské Kurdy, aby přestali bojovat mezi sebou. Po úspěšné operaci proti bojovníkům z organizace Islámský stát (IS) v syrském pohraničním městě Džarábulus apeloval Carter na Turky, aby nepokračovali dále na jih a nebojovali se syrskými Kurdy, které Spojené státy považují za klíčového spojence v boji proti IS.

Ankara se totiž snaží zabránit Kurdům v zabírání dalšího území, a odklání se tak od primárního úkolu, kterým je boj proti IS. Carter proto žádá Turecko, aby se soustředilo na IS, nikoliv na kurdské jednotky.

Kam dál?
Turecká armáda se dostává dál do nitra Sýrie (29.8. 2016)

Zdroj: Fox News (USA)

---

Stačí k ochraně východu Evropy jen víc vojáků? Ne nutně, varují experti

Nedávno publikovaná studie americké výzkumné organizace RAND tvrdí, že ruské tanky by mohly dosáhnout hlavních měst Lotyšska a Estonska za méně než 36 hodin. Ačkoli to prý západní spojenci usilovně popírají, jsou síly Severoatlantické aliance podle studie žalostně nedostatečné. Odborníci na bezpečnostní situaci v Evropě se však s výsledky studie RAND zcela neztotožňují.

Bezpečnostní expertka Pauline Massart tvrdí, že není třeba obávat se ruské invaze do Pobaltí. Podle ní bychom měli mít obavy spíše z nedostatečně účinné odpovědi Západu na ruskou hybridní taktiku, jejíž součástí je například masivní propaganda, kyberútoky a podpora extremistů po celé Evropě.

Mnohem větší hrozbou pro Pobaltí podle britského exministra Denise MacShana představuje oslabování a postupná desintegrace Evropské unie, a ne ruské tanky. Massart se také táže, jak by se Aliance měla na případnou válku připravovat, protože podle ní brigády či letecká podpora rozhodně nebudou stačit.

Kam dál?
Mocná ruská zbraň: šíření falešných zpráv (29.8. 2016)
Bývalí představitelé USA: Východní Evropa potřebuje trvalé jednotky NATO (22.6. 2016)
Alianční aktivita na východě je reakcí na chování Ruska, tvrdí generál Pavel (25.5. 2016)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Naplnění výsledků summitu NATO otestuje solidaritu spojenců, říká Polsko

Implementace rozhodnutí, která byla přijata na summitu Severoatlantické aliance letos v červenci, bude pro NATO zkouškou a otestuje solidaritu spojenců, uvedl polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski. Během summitu ve Varšavě vedoucí představitelé NATO oznámili, že nasadí čtyři mnohonárodní prapory do Polska a baltských států, jež se obávají potenciální ruské agrese. Dále se zavázali, že posílí svou kyberobranu a operační schopnosti v systému protiraketové obrany NATO.

Summit NATO 2016

příloha natoaktual.cz

Waszczykowski vyzdvihnul i roli Výmarského trojúhelníku, který sdružuje Polsko, Německo a Francii. „Tři země, mezi kterými byla ještě v nedávné době velká propast, nyní sedí u jednoho stolu a diskutují o evropských otázkách,“ poznamenal polský ministr zahraničí. Kriticky se naopak vyjádřil o Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, jež podle něj přestala být důvěryhodnou součástí bezpečnostní infrastruktury v Evropě.

Kam dál?
Stoltenberg: NATO rozmístí v Polsku a Pobaltí čtyři vojenské prapory (14.6. 2016)

Zdroj: Radio Poland (Polsko)

---

Afghánské letectvo obdrželo další čtyři vrtulníky

Čtyři nové vrtulníky MD-530 Cayuse Warrior obdrželo afghánské letectvo. Jedná se o poslední kusy z celkového počtu 27 letadel. „Vrtulníky MD-530 se účastní několika misí denně po celém Afghánistánu,“ uvedl podplukovník Bill Ashford z americké jednotky cvičící afghánské piloty. „Často poskytují doprovod konvojům, hlídkují při operacích a jsou v kontaktu s vojáky na zemi,“ dodal Ashford.

Podle Američanů hrají piloti MD-530 důležitou roli v protipovstaleckých operacích napříč Afghánistánem. „Přesto, že jsou tyto vrtulníky umístěny na základně v Kábulu, rozšířily své operace i na jih a východ země,“ uvedl velitel výcvikové jednotky Troy Henderson. „Díky této poslední dodávce MD-530 budeme schopni poskytnout podporu operacím i v severním Afghánistánu,“ řekl Henderson.

Kam dál?
USA se chystají prodat Afghánistánu zbraně v hodně 60 milionů dolarů (19.8. 2016)
Afghánistán vítá obnovený bezpečnostní závazek NATO (12.7. 2016)

Zdroj: NATO

---

Vershbow: Rusové provokují NATO neohlášenými cvičeními

Rusko využívá mezery v dohodě se západními státy a podniká díky tomu řadu rozsáhlých vojenských cvičení, a to ve stále se zvyšují frekvenci, tvrdí druhý muž Severoatlantické aliance Alexander Vershbow. Náměstek generálního tajemníka NATO vyjádřil svou frustraci a okomentoval nedávné ruské cvičení v oblasti Černého a Kaspického moře.

„Rádi bychom vytvořili konstantnější vztah s Ruskem, k tomu je ovšem potřeba zvýšit transparentnost a předvídatelnost, což ovšem zřejmě není v zájmu Ruska. To totiž v neohlášených manévrech stále pokračuje,“ doplnil Vershbow.

Rusové v posledních dvou letech podnikli téměř tucet neohlášených cvičení („snap exercise“), NATO od konce studené války ani jedno.

Kam dál?
Rusko zahájí vojenské cvičení poblíž hranic s Ukrajinou (26.8. 2016)

Zdroj: Radio Free Europe / Rádio Svoboda (USA/ČR), The Independent (Irsko)

kko; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.