Účastníci kurzu přežití prošli ohňovou dráhou

28. dubna 2008  17:35
Ohňovou dráhou v plynových maskách, lezeckým výcvikem na cvičné stěně a dalšími přednáškami pokračoval ve Vyškově speciální kurz přežití pro novináře a humanitární pracovníky. Armádní instruktoři chtějí účastníky naučit, jak se chovat ve válečných nebo krizových oblastech.  

Dvacítka účastníků kurzu ve Vyškově pod dohledem zkušených instruktorů absolvovala speciální ohňovou dráhu v plynových maskách.

"Ohňová dráha simuluje cvičícím pohyb v zadýmeném a hořícím prostředí staveb, domů, průmyslových komplexů a tunelů," konstatovala Jana Jelínková z ministerstva obrany, které každoročně speciální kurz pořádá.

Nejprve museli účastníci překonat zcela zakouřený sklep, do kterého se vstupuje po schodech a vylézá na opačné straně po žebříku. Kouř uvnitř je tak hustý, že nelze vidět vlastní ruku přímo obličejem. Poté museli účastníci projít několika labyrinty uvnitř hořících domů a překonat překážky v podobě hořících kladin nebo tunelu.

V kurzu přežití armádní specialisté novináře a humanitární pracovníky učí, jak zvládat krizové situace ve válečných oblastech. Desetidenní kurz začal minulý týden a vyvrcholí ve středu. Po teoretické přípravě se účastníci kurzu přesunuli přímo do výcvikového prostoru Dědice na Vyškovsku.

V lesích uprostřed újezdu je čeká řada obtížných úkolů včetně velmi realistických přepadů, zajetí a výslechů. Vrcholem kurzu bude tradičně závěrečná fáze, kdy účastníci čelí enormní psychické i fyzické zátěži a čekají na své vysvobození ze zajetí.

Během této fáze musí uplatnit všechny znalosti o chování v zajetí a vyjednávání, které se během předchozích dní naučili. Letos organizátoři pro závěrečnou fázi výcviku využijí tamější nově vybudovanou kopii základny mírových sil.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.