natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Tusk. A pak ti všichni ostatní

    19. května 2014  12:24
    Martin Ehl, Hospodářské noviny
    Pokud chtěli premiéři členských států visegrádské čtyřky ukázat, v jak tristním stavu jsou doopravdy politické vztahy mezi jednotlivými vládami, velmi názorně se jim to povedlo na bezpečnostní konferenci Globsec v Bratislavě. Nejen, že mají naprosto rozdílné názory na to, zda a jak mohou plnit své spojenecké závazky a zvyšovat výdaje na obranu tváří v tvář ukrajinské krizi, ale zásadně se liší jejich pohled na podstatu krize a její dlouhodobé dopady.  

    Premiéři Donald Tusk, Viktor Orbán, Robert Fico a Bohuslav Sobotka na bratislavské bezpečnostní konferenci | foto: GLOBSEC 2014

    Slovenský premiér Robert Fico přímo řekl, že kvůli celkové ekonomické situaci nemůže morálně obhájit vyšší výdaje na obranu, které se v případě jeho vlády pohybují lehce nad jedno procento. Ale zdůraznil svůj podíl na řešení krize tím, že Slovensko umožní od podzimu reverzní tok plynu na Ukrajinu.

    Maďarský premiér Viktor Orbán se výdajům na obranu přímo vyhnul, hájil svůj názor na to, že Ukrajinci by měli dát autonomii tamní maďarské menšině. Obhajoval také ruský projekt plynovodu South Stream, který nyní Kreml tlačí se stále větší úporností.

    Šéf českého kabinetu Bohuslav Sobotka byl nejopatrnější, ale o vyšších výdajích na armádu také nechtěl ani slyšet.

    Spojuje něco V4?

    Premiéři V4 mají naprosto rozdílné názory na to, zda a jak mohou plnit své spojenecké závazky a zvyšovat výdaje na obranu tváří v tvář ukrajinské krizi, ale zásadně se liší jejich pohled na podstatu krize a její dlouhodobé dopady.

    Jen Donald Tusk jako by hovořil o jiném regionu a jiné geopolitické situaci. On jediný vlastně necítil potřebu výdaje na obranu obhajovat, protože Polsko nyní dává 1,95 % HDP a nedávno vyhlásilo desetiletý modernizační investiční program svých ozbrojených sil. Den před čtvrteční debatou v Bratislavě navíc polský prezident Bronislaw Komorowski v rozhovoru pro týdeník Polityka naznačil, že by se ve světle ukrajinské krize měly polské obranné výdaje ještě zvýšit.

    Další zprávy z konference GLOBSEC 2014:

    Své tedy středoevropským premiérům potom ve veřejném projevu i na uzavřených jednáních řekl generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Podle něho bez jasných investic není možné vytvořit důvěryhodnou obranu a tím pádem ani odstrašení.

    Jako výhodnější se pro premiéry ukázalo diskutovat o energetice, kde všechny čtyři země v posledních letech něčeho dosáhly. Ale Maďarsko vyčnívá svojí pokračující plynovou závislostí na Rusku a novou dohodou o ruské půjčce na stavbu dvou bloků jaderné elektrárny.

    Tusk zopakoval svůj návrh na vytvoření energetické unie, která by společně nakupovala plyn od Ruska a dalších dodavatelů. Ten už sice narazil na odpor v Evropské komisi i řadě členských států, ale představuje alespoň konkrétní návrh dlouhodobého řešení jednoho z problémů vztahů EU a Ruska.

    Polsko míří na Západ

    Polsko jediné ze čtyř členských zemí Visegrádu hraje vědomě v ukrajinské krizi jinou hru než ostatní – a to nikoli jen kvůli své velikosti. Jeho prozápadní a proevropská orientace není jakkoli zpochybnitelná, což se nedá říci o slovenské či maďarské vládě.

    Ostatní byli podstatně opatrnější. Bohuslav Sobotka a Robert Fico varovali předtím, aby sankce či obecně ostřejší postoj vůči Rusku nenarušily dlouhodobé hospodářské a obchodní vazby s Ruskem. V této souvislosti byla zajímavá debata o pokrytectví v EU ve vztahu k Rusku, kdy Fico a Orbán bránili své vztahy s Moskvou i tím, že se přece od východních členských zemí EU a NATO nemohou chtít oběti, zatímco firmy ze Západu nadále uzavírají obchody s Kremlem. "Pokrytectví je největším nebezpečím solidarity, která je základním tmelem Evropské unie," řekl Donald Tusk.

    Další texty Martina Ehla pro natoaktual.cz:

    Polsko jediné ze čtyř členských zemí Visegrádu hraje vědomě v ukrajinské krizi jinou hru než ostatní – a to nikoli jen kvůli své velikosti. Jeho prozápadní a proevropská orientace není jakkoli zpochybnitelná, což se nedá říci o slovenské či maďarské vládě a po čínské epizodě českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka je možné poněkud pochybovat i pevnosti českého postoje.

    Donald Tusk, který má i osobně celoevropské ambice, šel v diskusi o krok dál. "Když nebudeme v ukrajinské krizi jednotní, tak prohrajeme bitvu o budoucnost Evropy. Když nebudeme schopni reagovat na agresivní politiku Ruska, tak prohrajeme i globální bitvu s Čínou a USA," řekl. Tento postoj byl sice hodný konference jménem Globsec, ale byl už hodně vzdálený uvažování nejen ostatních tří premiérů, ale většiny politiků ve střední Evropě.

    Martin Ehl
    autor je vedoucím zahraniční rubriky Hospodářských novin

    natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media