Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Turecko zaútočilo na Kurdy v Iráku

24. října 2007  15:29

Turecko zaútočilo na Kurdy v Iráku
Turecko bombardovalo jednotky Kurdské strany pracujících (PKK) v severním Iráku a vyslalo své vojáky přes hranice, prohlásil zákonodárce vládní turecké strany. Turecké vojenské stíhačky a dělostřelectvo přerušovaně ostřelovalo pozice rebelů v severoiráckém regionu kontrolovaném Kurdy. Bojovníci PKK za tento měsíc zabili již 42 Turků.

Turecká armáda překročila irácké hranice poté, co separatisté zabili dvanáct tureckých vojáků. Rezoluci o jejím vyslání již dříve posvětila turecká vláda. Po akci se turecké síly stáhly zpátky na území své země. Kurdská strana pracujících byla Spojenými státy i Evropskou unií označena za teroristickou, nicméně USA nynější turecký útok neschvalují, protože by mohl destabilizovat nejklidnější část Iráku. Spojené státy však požadují zastavení přeshraničních útoků ze strany PKK.

Prezident severoiráckého kurdského regionu Massoud Barzani vyzval stranu PKK k zastavení jejího více než dvacet let trvajícího boje proti Turecku.

Čtěte také:
Turecko má plány zásahu proti Kurdům

Zdroj: Bloomberg (USA)

---

Lavrov: Zajímá nás možnost vstupu Finska do NATO
„Co se týká bezpečnosti, neexistují žádné argumenty pro další rozšíření Severoatlantické aliance,“ prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Podle něj je samozřejmé, že Rusko pečlivě sleduje debatu ohledně možného členství Finska v NATO.

„Zajímá nás možnost členství Finska v NATO, protože naše mnohostranná spolupráce byla budována po desetiletí. Jsme si také vědomi, že Finsko má zájem na prohloubení své spolupráce s NATO,“ řekl Lavrov. Dodal, že postoje Moskvy jsou založeny na „oficiálním stanovisku“ Finska, které pokračuje ve své politice vojenské neutrality.

Lavrov dále uvedl, že ruská zahraniční politika není agresivní a že nevidí žádný problém se stavem demokracie v Rusku.

Čtěte také:
Rusko popřelo, že Finsko v NATO je hrozbou
Rusko je „smířené“ se vstupem Finska do NATO

Zdroj: Helsingin Sanomat (Finsko)

---

Vyřešení názvu Makedonie spěchá kvůli summitu NATO
Je nutné si pospíšit s vyřešením problému jména Bývalé jugoslávské republiky Makedonie, řekl zvláštní vyjednavač OSN pro otázku názvu Makedonie Matthew Nimitz. Podle něj by bylo dobré vyřešit tento problém před začátkem summitu NATO v Bukurešti v dubnu 2008. Očekává se, že na summitu Makedonie obdrží pozvánku ke vstupu do Severoatlantické aliance.

Evropský komisař pro rozšíření EU Olli Rehn ohlásil setkání řeckých a makedonských představitelů na 1. listopad v New Yorku a vyjádřil naději, že by tyto rozhovory mohly vést k vzájemné dohodě ohledně názvu Makedonie.

Čtěte také:
Kanada uznala sporný název Makedonie

Zdroj: Focus (Bulharsko)

---

Ministři obrany budou projednávat tureckou otázku
Tlak Spojených států amerických na své spojence, aby poskytli více jednotek pro Afghánistán, a napětí na turecko-iráckých hranicích budou hlavními tématy na nadcházející schůzce aliančních ministrů obrany v Noordwijku v Holandsku.

Turecko, které má největší armádu ze všech evropských zemí NATO, je připraveno překročit hranice do Iráku, odkud na něj útočí rebelové. Původně neměla být jednání o turecké krizi na programu setkání, nicméně kvůli útokům kurdských separatistů ze strany PKK na severu Iráku ji budou ministři projednávat.

Spojené státy americké a turečtí spojenci vyjádřili Ankaře solidaritu, avšak doporučili Turecku, aby bylo ve svém jednání zdrženlivé. Kurdy ovládaný sever Iráku je totiž oproti ostatním částem země relativně stabilní.

Čtěte také:
Turecko má plány zásahu proti Kurdům

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Afghánistán: Nálet NATO údajně zabil 11 civilistů
Místní afghánští představitelé prohlásili, že letecký útok Severoatlantické aliance poblíž hlavního města Kábulu zabil nejméně jedenáct civilistů a deset dalších zranil.

Síly ISAF uvedly, že bombardovaly pozici povstalců v distriktu Jalrez v provincii Wardak a dosud nemají žádné zprávy o civilních úmrtích. Asi padesát ozbrojenců tam údajně připravovalo přepadení mezinárodních jednotek. Během útoku bylo zabito dvacet povstalců.

Koaliční síly pod velením Spojených států nicméně oznámily, že nejméně jedno dítě a pět rebelů bylo zabito poté, co povstalci zahájili palbu na mezinárodní jednotky ze svého stanu v jihoafghánské provincii Zabul. Podle sil ISAF byl zabit jeden voják a dva další zraněni během bojů s extremisty ve východoafghánské provincii Kunar.

Čtěte také:
Vojáci NATO zraněni po útoku Talibanu

Zdroj: Voice of America (USA)

 


 

epl natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.