Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Turecko hostí krizové rozhovory NATO a USA o IS

9. října 2014  11:06
Severoatlantická aliance. Ilustrační foto.
Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Turecko hostí krizové rozhovory NATO a USA o IS

Představitelé NATO a USA se sejdou se zástupci Turecka kvůli předpokládanému kolapsu města Kobani. Na schůzce bude probírána vojenská strategie proti ozbrojencům Islámského státu (IS). Všechny strany považují IS za hrozbu, ale dosud se neshodly na tom, jak ji potlačit. Ofenzivu proti Kobani, syrskému městu poblíž turecké hranice, zahájil IS v polovině září.

Rozhovory o narůstajícím nebezpečí proběhnou v Ankaře, kde se generální tajemník NATO Jens Stoltenberg setká s vrcholnými představiteli Turecka a několika vyslanci Washingtonu. Spojené státy zatím nepřipustily, že by ztráta Kobani představovala zásadní ránu jejich dosavadní vojenské strategii boje proti IS. Pokud ovšem IS převezme kontrolu nad tímto hraničním městem, bude to znamenat další ohrožení členského státu NATO.

Kam dál?
Postup IS k tureckým hranicím by mohl znamenat zatažení NATO do konfliktu (8.10. 2014)
NATO je připraveno bránit Turecko před násilím v Sýrii a Iráku (7.10. 2014)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Ukrajina se s NATO dohodla na dalším programu spolupráce

Speciál

Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin a generální tajemník NATO Jens Stoltenberg probrali klíčové záležitosti spolupráce mezi Ukrajinou a Severoatlantickou aliancí. Během schůzky se obě strany dohodly na dalším programu politických rozhovorů a praktické spolupráci v tomto roce. Podle ukrajinského ministerstva zahraničí došlo také ke stanovení programu praktické spolupráce NATO a Ukrajiny pro příští rok.

Strany probraly několik projektů zaměřených na rozšíření schopností ukrajinské armády. Prostřednictvím fondů NATO by se měla zlepšit ukrajinská vojenská logistika, velení a řízení a kybernetická obrana ukrajinské armády. Začátkem září ukrajinská vláda schválila zákony umožňující zemi usilovat o přijetí do NATO.

Kam dál?
NATO by nemělo provokovat Rusko nabídkou členství pro Ukrajinu, myslí si britský zákonodárce (7.10. 2014)
Ukrajinská vláda usnadňuje expertům z NATO přístup k státnímu tajemství (2.10. 2014)

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

Panettův návrh by mohl způsobit válku mezi Ruskem a NATO, tvrdí analytik

Bývalý analytik amerického Senátu pro zahraniční věci James George Jatras se domnívá, že slova Leona Panetty o akcích proti Moskvě by mohla vyprovokovat skutečnou válku mezi Ruskem a NATO. Bývalý ministr obrany USA Panetta prohlásil, že kroky amerického prezidenta Baracka Obamy proti jeho ruskému protějšku nebyly dostatečné. Navrhl několik vojenských řešení krize na Ukrajině, zavedení dalších sankcí vůči Rusku a poskytnutí vojenské pomoci Ukrajincům.

Podle Jatrase jsou Panettovy výroky velmi nešťastné, protože by spíše zastavovaly Putina, než krizi. Dodává, že relevantní otázkou je nestabilita a konflikt na Ukrajině, ve kterém bohužel Washington a Evropa hrají podstatnou roli. Opatření navrhovaná Panettou by riskovala nejen další eskalaci konfliktu, ale také možnost otevřené války mezi NATO a Ruskem na Ukrajině.

Kam dál?
NATO: Rusko stáhlo hodně svých vojáků z Ukrajiny (24.9. 2014)
Bývalý německý generál: NATO na Ukrajině očividně selhalo (3.9. 2014)

Zdroj: Press TV (Írán)

---

Fidel Castro přirovnává šéfa NATO k Islámskému státu

Bývalý kubánský prezident Fidel Castro se jal hájit Rusko přirovnáním nového šéfa NATO k Islámskému státu (IS). V reakci na prohlášení nového generálního tajemníka Jense Stoltenberga Castro psal o „nenávisti v jeho tváři a neuvěřitelném odhodlání podporovat vyhlazovací válku proti Ruské federaci.“

Stoltenberg v Polsku řekl, že Aliance může nasadit své jednotky, kdekoliv bude chtít. Jeho projev byl chápán jako reakce na ruské chování na Ukrajině, která měla uklidnit Polsko. Castro však v projevu viděl fanatismus srovnatelný s projevy IS.

Kam dál?
Stoltenberg: NATO může poslat vojáky kamkoli (6.10. 2014)
Stoltenberg přebírá NATO se smířlivým postojem k Rusku (2.10. 2014)

Zdroj: CBS News (USA)

---

Americký pilot přežil pád F-15 ve Velké Británii

Pilot amerického letectva po katapultáži přežil pád stíhačky F-15 do pole v britském Lincolnshire. Základna královského letectva Lakenheath v Suffolku potvrdila pád letadla za 30 milionů dolarů a katapultáž pilota. Vojenské letadlo začalo po pádu hořet a místní si stěžovali na štiplavý zápach.

Pilot podle policie utrpěl jen drobná zranění a místo neštěstí opustil v helikoptéře. Oblast pádu letounu nyní hlídají policisté, probíhá zde vyšetřování události.

Kam dál?
Cameron: Británie bude mít k dispozici dvě letadlové lodě (9.9. 2014)
Dvě stíhačky havarovaly při cvičení na východě Itálie (20.8. 2014)

Zdroj: The Daily Mail (Velká Británie)

voj; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.