Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Trump se před summitem NATO pouští do spojenců

10. července 2018  14:43
Americký prezident Donald Trump. | foto: NATO

Trump se před summitem NATO pouští do spojenců

Příloha natoaktual.cz

Příloha natoaktual.cz

Americký prezident Donald Trump se před svým odjezdem na summit Severoatlantické aliance pustil do spojenců NATO na twitteru, kde po nich znovu požadoval zvýšení jejich výdajů na obranu. „Spojené státy utrácejí na NATO mnohem více než kterýkoli jiný stát. To není fér a není to ani přípustné,“ stojí v Trumpově tweetu. Tweety předchází Trumpovu týdenní cestu po Evropě v době, kdy jsou vztahy Američanů s blízkými spojenci napjaté kvůli obchodu a výdajům na obranu. Trump se po zastávkách v Belgii a Velké Británii setká během své cesty i s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Helsinkách.

Trump kritizoval evropské státy také za jejich obchodní činnost: „Spojené státy platí NATO z 90 %, zatímco mnoho států nedosahuje ani zdaleka na jejich 2% závazek. K tomu všemu má Evropská unie 151 milionový přebytek z obchodu s USA a uvaluje velké obchodní překážky na americké zboží. NE!“

Kam dál?
Trump: Summit NATO bude především o výdajích na obranu (28.6. 2018)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Trudeau oznámí prodloužení kanadské mise v Lotyšsku

Kanadský premiér Justin Trudeau podle všeho zaváže Kanadu k vedení sil NATO v Lotyšsku po dobu dalších několika let. Oznámení by mělo přijít během summitu Severoatlantické aliance v Bruselu. Prodloužení mise je velmi pravděpodobné. Kanadský ministr obrany Harjit Sajjan už dříve prohlásil, že Kanada povede misi i budoucnu.

Příloha natoaktual.cz

Příloha natoaktual.cz

Trudeau přijel před začátkem summitu NATO do Lotyška navštívit zhruba 450 kanadských vojáků, kteří zde od roku 2016 vedou společné ozbrojené síly NATO sloužící jako obranná pojistka proti případné ruské agresi ve východní Evropě. „Mise v Lotyšsku…je jednou z nejúspěšnějších misí NATO,“ ocenil práci vojáků Karlis Eihenbaums, lotyšský velvyslanec v Kanadě.

Kam dál?
Kanadské jednotky chrání Lotyšsko před ruskou expanzí (12.6. 2018)

Zdroj: The Globe and Mail (Kanada)

---

Turecký přínos pro NATO je zásadní, říká Stoltenberg

Turecko bude hrát při zlepšování bezpečnosti Severoatlantické aliance zásadní roli, což bude zahrnovat i vytvoření dvou nových velitelství, řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Turecko se právě připravuje na novou, větší roli v Alianci s úkolem vést tzv. Very High Readiness Joint Force (VJFT) v roce 2021 společně s Francií, Německem, Itálií, Polskem, Španělskem a Velkou Británií, uvedl Stoltenberg. „Podrobnosti vztahující se k tureckému velení jsou ještě finalizovány, ale tohle je další příklad cenného tureckého přínosu pro euro-atlantickou bezpečnost,“ dodal Stoltenberg.

Turecko je velmi důležitým spojencem z mnoha důvodů, nejen kvůli jeho strategické geografické poloze, protože sousedí s Ruskem v Černém moři a také Irákem a Sýrií na jihu, tvrdí Stoltenberg. „Turecko významně přispívá naší společné bezpečnosti, včetně účasti na operacích NATO a boji proti Daeš,“ uvedl generální tajemník NATO.

Kam dál?
Rusko se snaží „zviklat“ Turecko, říká velvyslankyně USA při NATO (9.10. 2018)

Zdroj: Hürriyet Daily News (Turecko)

---

Zrušené cvičení s Jižní Koreou by USA stálo 14 milionů dolarů

Když americký prezident Donald Trump oznámil, že se Spojené státy nebudou účastnit společných vojenských cvičení s Jižní Koreou, opřel svůj kontroverzní krok o „obrovské“ náklady na tato cvičení. Nyní uvedl Pentagon konkrétní číslo – zhruba 14 milionů dolarů. Tolik by stálo rozsáhlé vojenské cvičení, které se mělo uskutečnit v srpnu v Jižní Koreji, ale bylo odloženo po historické schůzce Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

14 milionů dolarů není pro Pentagon žádná značná částka, představuje pouze malý zlomek ročního rozpočtu pentagonu v celkové výši 700 miliard. S náklady na rozsáhlá vojenská cvičení navíc rozpočet už předem počítá.

Kam dál?
Pentagon zrušil plánování vojenského cvičení s Jižní Koreou (19.6. 2018)

Zdroj: DefenceTalk (USA)

---

Britská premiérka jmenovala novým ministrem zahraničí Jeremyho Hunta

Britská premiérka Theresa May jmenovala Jeremyho Hunta novým ministrem zahraničí poté, co jeho předchůdce Boris Johnson rezignoval na protest proti plánům vlády uzavřít úzké obchodní vztahy s Evropskou unií. Jmenování Hunta, dlouholetého ministra zdravotnictví a blízkého spojence May, by mohlo zlepšit funkčnost vlády po brexitu.

Zatímco Johnson byl jedním z hlavních zastánců brexitu, Hunt byl pro setrvání Velké Británie v Evropské unii. Později Hunt ovšem uvedl, že změnil svůj názor, z části kvůli jeho zklamání z „arogance“ představitelů EU během jednání o odchodu Velké Británie z EU.

„Je to velká čest být jmenován ministrem zahraničí v tento klíčový moment pro náš stát. Je čas podpořit naši premiérku, aby vyjednala dobrou dohodu – teď nebo nikdy…,“ napsal Hunt po svém jmenování na twitter.

Zdroj: France24 (Francie)

abo; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.