natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • ANALÝZA: Pane prezidente Trumpe, jak jste se dnes vyspal?

    5. července 2018  14:21
    Nadcházející summit NATO v Bruselu má za týden potvrdit jednotu spojenců. Že celá devětadvacítka chce dál pokračovat v adaptaci na změněné bezpečnostní prostředí a budovat společně kapacity, aby čelila novým i stávajícím hrozbám. Jenže idylický scénář může ohrozit jediná neřízená střela s nápisem „America First" na boku.  

    Americký prezident Donald Trump na první schůzce se spojenci z NATO v Bruselu | foto: NATO Photos

    Je to už rok, co americký prezident Donald Trump poprvé jednal se všemi spojenci z NATO v Bruselu. Minisummitu u příležitosti dokončení nového sídla Aliance tehdy, stejně jako v posledních dnech, předcházely jeho vcelku velmi kousavé a kritické výpady vůči ostatním členským zemím a výhrůžky, že pokud nezvýší výdaje na obranu, „mohou Spojené státy přehodnotit své závazky vůči ostatním“.

    SPECIÁL: Summit NATO v Bruselu

    Souhrn zpravodajství, analýz a komentářů

    V Bruselu pak Trump působil nabubřele, hlučně a hrubě. Velkou pozornost vzbudily záběry, kdy se během otvírání nového sídla neomaleně dere do první řady před kamery a fotografy před zaskočeného černohorského premiéra Duško Markoviče.

    A jaký bude Trump letos? To vzbuzuje u evropských lídrů otázky i nyní. A řada z nich kvůli tomu asi nemá příliš klidné spaní. V živé paměti totiž určitě ještě mají nedávné rozhádané zasedání nejvyspělejších zemí světa G7 v Kanadě, které Trump pustil předčasně a později dokonce odvolal svůj podpis pod společným závěrečným prohlášením.

    Trump píše v nezvyklém dopise devíti spojencům: Dávejte víc, jinak...

    Pro spojence z NATO by podobný scénář, tedy že Trump po konfliktech s ostatními summit opustí, mohl být v několika ohledech noční můrou. Zatímco po jednání G7 mířil Trump ne historické setkání se severokorejským vůdce Kim Čong-unem, teď má v plánu od spojenců zamířit do Finska a sejít se 16. července s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

    Ten se dlouhodobě nijak netají svými plány na podkopání soudržnosti a role NATO, destabilizaci Evropské unie a přinejmenším obnovení alespoň části sféry vlivu někdejšího Sovětského svazu.

    Tak trochu ironií je, že nadcházející summit má potvrdit kroky v budování kapacit a schopností spojenců čelit novým hrozbám a zaručit účinné odstrašení mimo jiné právě hlavně vůči Rusku. Plánovaný „dobrý summit“ odkazující, že celá devětadvacítka i přes řadu neshod zůstává pevná, může skončit katastrofou.

    Stupeň naštvání ovlivní schůzku s Putinem

    Riziko, že si Trump s sebou do Bruselu přiveze náladu z G7, je podle mnohých amerických analytiků více než pravděpodobná. Například bývalý americký velvyslanec při NATO Douglas Lute varuje, že výsledek summitu může symbolizovat rozštěpení mezi USA a Evropou.

    Podle dalších by „rozzuřený“ Trump mohl při schůzce s Putinem na základě „svých instinktů“ učinit něco nepředloženého nebo čistě impulzivního. Obětovat zájmy v rámci NATO a uzavřít dohodu s Ruskem, zrušit sankce vůči Rusku za anexi Krymu, uznat připojení Krymu, stáhnout americké síly z Pobaltí či z celé Evropy anebo v rámci ústupku ruskému prezidentovi třeba zablokovat přijetí nového člena Aliance – Makedonie. Možností je celá řada, jak jsme viděli při Trumpově schůzce s Kim Čong-unem.

    Třicátý člen NATO? Makedonie je velmi blízko, tedy ta Severní

    Ruský prezident jistě bude šéfa Bílého domu chtít přesvědčit, že „malichernosti“ jako Ukrajina nebo Sýrie přeci nemusí nijak bránit výhodným rusko-americkým vztahům.

    Na Trumpově náladě tak bude záležet až na prvním místě. Od dobrého letu, přes vyspání až po témata, která v předvečer schůzky zdůrazní Trumpova oblíbená americká média jako Fox News. Nikdo snad přitom neočekává, že by Trump po dva dny mlčky a poklidně seděl a poslouchal proslovy ostatních osmadvaceti představitelů.

    Jedno je však jisté už nyní. Trumpova prohlášení, podle kterých považuje evropské členy za černé pasažéry na Američany financovaném poválečném míru, vyvedla spojence z komfortní zóny.

    Velmi podobně jako ve chvíli, kdy se ujal prezidentského úřadu. A od té doby Aliance jako celek zvýšila obranné výdaje v roce 2017 o 5,2 procenta, tedy o zhruba 14 miliard dolarů, což je nejvyšší růst přinejmenším za celou generaci.

    Lubomír Světnička natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media