natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Máte dva měsíce, varují USA. Pak vypoví smlouvu s Ruskem o raketách

    4. prosince 2018  18:03,  aktualizováno  21:14
    Pokud Rusko do šedesáti dní nebude plně dodržovat podmínky společné smlouvy INF o likvidaci raket středního a kratšího doletu, přestanou se Spojené státy smlouvou řídit také. Na schůzce ministrů zahraničí NATO to oznámil šéf americké diplomacie Mike Pompeo.  

    Šéf americké diplomacie Mike Pompeo | foto: NATO Photos

    „Pokud ruská strana svůj přístup nezmění, začne za 60 dní běžet půlroční lhůta, pro vypovězení smlouvy INF,“ řekl Pompeo s tím, že během tohoto období nebudou Spojené státy vyrábět, testovat nebo rozmísťovat žádné systémy, které by byly v rozporu se smlouvou.

    Pro Spojené státy podle něj smlouva nemá smysl v případě, že druhá strana se jí přestala řídit. „Rusko obrátilo trend snižování jaderného nebezpečí v Evropě,“ prohlásil Pompeo.

    Americké oznámení přichází poté, co ministři zahraničí všech členských zemí NATO ve společném prohlášení konstatovali, že Rusko vývojem a rozmísťováním nového raketového systému s označením Novator 9M729 nebo též SSC-9 smlouvu INF hrubým způsobem porušuje.

    Systém podle NATO představuje výrazné riziko pro euroatlantickou bezpečnost. „Rusko má tedy poslední příležitost vrátit se do souladu se smlouvou INF, ale musíme se začít připravovat na svět bez smlouvy,“ prohlásil šéf NATO Jens Stoltenberg.

    Česko podle MZV ČR postup USA chápe

    Ministři devětadvacítky ve společném prohlášení uvedli, vyzvali Rusko, aby vrátilo k plnému a ověřitelnému dodržování dohody. „Nyní je na Rusku zachovat smlouvu INF,“ uvádí se v textu.

    Novator 9M729

    Podle vojenských expertů může jít v případě nové ruské střely s velkou pravděpodobností o pozemní verzi střely Kalibr s dosahem až 2 500 kilometrů. Střely v námořní verzi už Rusko použilo například při úderech v Sýrii.

    Řada analytiků tvrdí, vývojem nové střely Rusko reaguje primárně na zbrojní programy Číny, která není svázána žádnými podobnými smlouvami.

    Moskva obvinění odmítala a naopak obviňovala z porušení smlouvy Washington, především s ohledem na budování amerického protiraketového deštníku.

    Podle českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka není dlouhodobě možné, aby jedna strana smlouvu porušovala a druhá se jí řídila. „Chápeme americký postoj. Pro ČR a celou řadu spojenců je ale také důležité pokračovat v úsilí o mezinárodní odzbrojení. Tato smlouva je důležitým pilířem režimu kontroly zbrojení v Evropě,“ citovala Petříčka agentura ČTK.

    Česká republika podle stanoviska českého ministerstva zahraničních věcí sdílí s USA a dalšími spojenci závěr, že Rusko porušilo Smlouvu o likvidaci raket středního a kratšího doletu. „Rusko samo je tak výlučně zodpovědné za stav, který přiměl USA ke krokům vedoucím k vypovězení INF-T,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení.

    Střelu vyvíjejí přes deset let, tvrdí Pompeo

    Šéf americké diplomacie a někdejší ředitel CIA Pompeo na tiskové konferenci upozornil, že Rusko smlouvu „nezačalo porušovat znenadání“. Nové střely podle amerického ministra Moskva testuje na raketové střelnici Kapustin Jar od roku 2005. A to jak z mobilních, tak i z pevných odpalovacích zařízení.

    Podle Pompea již Rusko rozmístilo několik praporů nových raket, jejichž dostřel z nich činí přímou hrozbu pro Evropu.

    „Není pochyb o tom, že Spojené státy plně smlouvu dodržují. V Evropě neexistují žádné americké střely. Ale v Evropě existují nové ruské střely,“ uvedl po jednání šéf NATO Stoltenberg.

    Ve společném prohlášení ministři NATO poukázali, že se Aliance a USA opakovaně pokoušeli s Ruskem o věci jednat na různých úrovních pět let. „Rusko na naše obavy odpovídalo popíráním a mlžením. Teprve nedávno vůbec uznalo existenci raketového systému, ale bez toho, aby poskytlo nutnou transparentnost nebo vysvětlení,“ shodli se ministři.

    Pompeo vzpomněl, že Moskva nejméně čtyři roky „předstírala, že vůbec neví, o jaké střele“ se hovoří. A to podle něj i přesto, že Washington poskytl informace o parametrech i testování. Postoj pak podle něj změnila až poté, co USA loni v listopadu zveřejnily ruské označení systému - Novator. Pak prý podle něj Rusko změnilo přístup v tom, že „ze střely, která neexistuje, byla sice existující střela, která ovšem neodporuje“ podmínkám smlouvy INF.

    USA ukazují i na Čínu a Írán

    Spojené státy dlouhodobě upozorňují, že existuje řada dalších zemí, které nejsou takovou smlouvou vázány a mohou bez limitů vyvíjet obdobné systémy. Například Čína, ale také v Indie, Pákistán nebo Severní Korea.

    Putin pohrozil odvetou, pokud USA vypoví smlouvu o raketách

    Podle odborníka na vývoj nukleárních zbraní, jejich kontrolu a odzbrojení Petra Suchého z Masarykovy univerzity je osud smlouvy INF velmi nejistý. Jednou z možných variant na její záchranu je, že se společným postupem USA a Ruska podaří do smlouvy nějakým způsobem vtáhnout právě Čínu.

    Rozhodující podle Suchého bude, zda USA a Rusko budou schopny chápat situaci jako krok pro odložení vzájemné rivality a postupovat společně. „Pak se dá očekávat, že by i Čína mohla mít větší zájem se bavit o možném vtažení do původní smlouvy. Otázkou zůstává, co by za to USA a Rusko nabídli,“ konstatoval Suchý.

    Americký ministr Mike Pompeo dnes připustil, že není důvod Číně a dalším zemí nadále přenechávat takovou vojenskou výhodu. Připomněl však, že pokusy o rozšíření dohody několikrát skončily nezdarem.

    Zároveň však varoval, že USA nadále nehodlají podporovat ty mezinárodní smlouvy, které podkopávají jejich vlastní bezpečnost, zájmy a hodnoty. „Amerika má zájem na vládě práva. Když se k něčemu zavážeme, dodržíme to. Od partnerů očekáváme to samé. Pokud nedodrží slovo, ponesou následky,“ dodal Pompeo.

    Základní údaje ke Smlouvě o likvidaci raket středního a krátkého doletu INF

    • Smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) podepsali sovětský vůdce Michail Gorbačov a americký prezident Ronald Reagan 8. prosince 1987 ve Washingtonu. V platnost vstoupil tento dokument 1. června 1988.
    • Ve smlouvě INF (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty) se obě země zavázaly stáhnout všechny své rakety s doletem 500-5500 kilometrů z Evropy a postupně je zlikvidovat, což byl do té doby bezprecedentní krok.
    • Moskva už v roce 2007 pohrozila jednostranným odstoupením od INF. Důvodem byl americký plán na umístění základen protiraketového štítu v ČR a Polsku, USA ale v roce 2009 od protiraketového štítu upustily. V roce 2012 naopak Spojené státy neoficiálně obvinily Rusko z porušování smlouvy. Důvodem byly údajně testy nové rakety s plochou dráhou letu R-500 pro mobilní komplex Iskander-M. V červenci 2014 USA znovu obvinily Rusko z porušení dohody, Moskva tehdy údajně testovala řízenou střelu a v únoru 2017 přinesl list The New York Times zprávu, že Rusko tajně rozmístilo novou střelu SSC-8 (též označovanou 9M729), v oblasti Volgogradu a na dalším neidentifikovaném místě.
    • Americký prezident Donald Trump letos v říjnu oznámil, že USA od smlouvy odstoupí. Krok zdůvodnil tím, že Rusko smlouvu porušuje a že se nevztahuje na Čínu. Rusko výhrady Západu odmítá a z porušování INF naopak viní Washington. Ruský prezident Vladimir Putin také pohrozil Evropě možnou jadernou odvetou, bude-li souhlasit s rozmístěním nových amerických raket po odstoupení Washingtonu od INF. 
    • Spojené státy uzavřely se SSSR po podpisu INF i další odzbrojovací smlouvy, jako byly například dohody o omezování strategických zbraní (SALT 1 a SALT 2), INF ale byla prvním dokumentem v historii, který odstranil celou třídu jaderných zbraní. Začátkem 90. let uzavřely obě velmoci další dvě dohody, známé jako START, které vedly k podstatnému snížení stavu strategických jaderných arzenálů. START 1 určoval snížit počet hlavic na obou stranách na 6000, druhá z dohod pak jejich počet snížila ještě zhruba o polovinu. Další redukci o 50 procent pak přinesla zatím poslední z americko-ruských odzbrojovacích dohod, podepsaná v dubnu 2010 v Praze a známá jako Nový START. Platí od února 2011.
    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media