natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Výběr obrněnců pro armádu začíná. Vítěze čeká zakázka za 53 miliard

    28. září 2018  15:33
    Největší zakázka v novodobé historii české armády se rozjíždí. Puma, Lynx, Ascod nebo CV90? To jsou hlavní favorité ve hře o 53 miliard korun na dodávky 210 pásových obrněných vozidel. Ministerstvo obrany chce přímo oslovit vybrané výrobce. Ti už vyrážejí do boje a snaží se předvést to nejlepší.  

    Obrněnec Puma během armádních testů na Libavé | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

    Ministerstvo obrany už avizovalo, že nepůjde o klasické otevřené výběrové řízení. Osloví přímo několik výrobců. „Do konce letošního roku chceme vyzvat několik světových výrobců,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

    Obrana podle něj osloví ty, kteří prokázali, že dokážou splnit požadavky, které armáda na nová vozidla má.

    Fotografie

    Obrněnec Lynx během armádních testů na Libavé
    Obrněnec Puma během armádních testů na Libavé
    Obrněnec CV90 s osádkovou věží během armádních testů na Libavé
    Obrněnec ASCOD během armádních testů na Libavé

    Bude mezi nimi konsorcium PSM, tedy společný podnik koncernů Krauss-Maffei Wegmann a Rheinmetall Landsysteme s obrněncem Puma, švédsko-britské vozidlo CV90 od BAE Systems, ASCOD od General Dynamics European Land Systems, která české armádě mimochodem dodala pandury, a pak také obrněnec Lynx KF31 od německého Rheinmetallu.

    Armáda chce za zhruba 53 miliard pořídit 210 pásových bojových vozidel pěchoty a to hned v sedmi variantách.

    Od bojových, přes velitelské, průzkumné a ženijní až po zdravotnické, dělostřelecké a vyprošťovací. Vyzbrojeny by měly být kanonem ráže 30 milimetrů, kulometem i protitankovým raketovým kompletem. Nahradit mají zastaralá a dosluhující pásová vozidla BVP-2 a vydržet ve službě nejméně třicet let.

    Ministerstvo už také vybralo vítěze soutěže na advokátní kancelář, která resortu s přípravou největší armádní zakázky v novodobé historii pomůže. Podle ČTK zatím nepravomocně soutěž vyhrála jedna z největších právnických firem Havel & Partners. Ministerstvo se však musí vypořádat ještě s námitkou, kterou jeden z účastníků podal.

    Boj o zakázku začíná a všichni tito čtyři hlavní hráči se snaží přesvědčit, proč by dodavateli měli být právě oni. Naposledy na mošnovském letišti při Dnech NATO v Ostravě. Všichni čtyři uchazeči byli na místě, aby své stroje ukázali i veřejnosti. A nutno poznamenat, že v případě této největší armádně-bezpečnostní show v Evropě to byla veřejnost velmi široká - 220 tisíc návštěvníků.

    Šelma plná technologií

    Co se týká Dnů NATO v Ostravě, byl obrněnec Puma konsorcia PSM trochu zastrčen, prezentaci německého Bundeswehru vévodil až na samém konci prostoru vyhrazeného pro statické ukázky. Puma neměla v Ostravě dynamickou ukázku před VIP hosty a kamerami a fotoaparáty jako další obrněnce, které se o zakázku ucházejí.

    A o to byl kousek s označením Puma S1, který přivezla na akci sama německá armáda a ne výrobce, možná zajímavější.

    Obrněnec Puma S1 na Dnech NATO v Ostravě

    Momentálně se totiž jedná asi o nejmodernější bojový a sériově vyráběný systém v kategorii bojových vozidel pěchoty (BVP) na světě. Pod označením S1 se totiž ukrývá celý balíček vylepšení, která výrobce do vozidla zapracoval po tříletých zkušenostech z provozu v německé armádě.

    Armáda potřebuje těžkou kavalerii na obranu území, říká vojenský expert

    Tím hlavním je asi integrace protitankových řízených střel do palebného systému v podobě dvou střel Spike-LR (mají je ve výzbroji i české kolové obrněnce pandur), které jsou schopny probít pancíř o síle 700 mm a mohou být použity na vzdálenost od 200 do 4 000 metrů i v takzvaném módu „vystřel a zapomeň“.

    Střely výrobce do zbraňového systému Pumy začlenil tak, že střelec-operátor přepíná mezi kulometem, kanonem a řízenými střelami na jediném ovládacím „joysticku“.

    Modernizována byla také optika snímající celý prostor okolo vozidla a zlepšena byla ergonomie řízení a ovládání vozidla. K tomu mimochodem posloužila bojová cvičení Bundeswehru, kdy do několika obrněnců výrobce umístil celou řadu čidel a kamer, aby sledoval, jak vojáci dokážou splnit bojové rozkazy.

    Zkoumány byly především zbraňové ovládací prvky, jestli voják na potřebná tlačítka ovládacích systémů dosáhne pohodlně nebo se musí různě natahovat. To by totiž mohlo v kritických momentech sehrát důležitou roli. Po podrobné analýze chování pak výrobce ovládací prvky vylepšil, čímž se snížila reakční doba ovládání bojových systémů o několik sekund.

    Konsorcium PSM také slibuje, že v případě úspěchu umožní českým firmám získat kromě přístupu k technologiím zakázky za více jak 35 miliard korun. „Firmy z konsorcia PSM již dnes mají v ČR výrobní podniky, které zásobují evropský trh komponenty především v automobilním průmyslu. V rámci projektu Puma chceme kvalitu českého průmyslu využít pro dodávky zbrojních systémů v rámci celé Evropy i na třetích trzích,“ uvedl obchodní a marketingový šéf PSM Mathias Kraus.

    České firmy chce koncern zapojit do výroby obrněnců Puma a využít jejich kapacit nejen pro případné dodávky pro českou armádu, ale i pro německý Bundeswehr a armády dalších zemí NATO.

    Nová generace ověřeného bojovníka

    Britsko-švédská BAE Systems do Ostravy přijela s novou generací svého již osvědčeného pásového obrněnce CV90, kterou má ve výzbroji sedm zemí. Dánsko, Finsko, Norsko, Švédsko, Švýcarsko, Nizozemsko a také Estonsko. Celkem jde o 1 280 kusů obrněnce v 15 variantách.

    Ambiciózní plán modernizace armády za sto miliard

    Navíc ve zbrusu nové modifikaci se 120mm kanonem. Bojové vozidlo tak může sloužit jako stíhač tanků či vozidlo palebné podpory nebo jako tank. Výrobce tak obohacuje typovou řadu CV90 MkIV. o schopnosti hlavního bojového tanku. Vozidlo postavené na podvozku CV90 je přitom o 20 až 25 tun lehčí než současné západní hlavní bojové tanky a to i včetně srovnatelného pancéřování, rozsáhlé ochranné přední polosféry stroje a protiminové ochrany.

    Věž s dvoučlennou osádkou a relativně nízkou siluetou je vyzbrojená kanonem ráže 120 mm a má spřažený těžký kulomet, nezávislý zaměřovač velitele a automatické nabíjecí zařízení se zásobou 16 nábojů.

    Samotná platforma je podle výrobce rychlejší, silnější a výkonnější, než předchozí generace. České armádě nabízí právě tuto nejnovější.

    Nová generace má především implementován takzvaný systém „iFighting“, který společnost BAE Systems vyvíjí jako inteligentní řešení a podporu na moderním bojišti. Jde o komplexní podporu posádky vozidla s výrazným vylepšením situačního vidění a pomocí při rozhodování.

    I BAE chce při dodávkách zapojit české firmy. Například Meopta bude vyrábět zaměřovací technologii pro bojová vozidla pěchoty.

    Těžší bratránek kolového Panduru

    Premiérově s novou generací pásového bojového vozidla pěchoty ASCOD 2 a to i v dynamických ukázkách se na mošnovském letišti představil americký výrobce General Dynamics European Land Systems (GDELS). Šlo navíc o vozidlo v modifikaci ASCOD 42, tedy s nejnovější dálkově řízenou věží a kanonem 120 mm. Podobně jako CV90 tedy může fungovat vozidlo palebné podpory nebo střední bojový tank.

    Obrněnec Lynx (vlevo) a ASCOD 2 na Dnech NATO v Ostravě

    GDELS stejně jako v případě kolových obrněnců Pandur tvrdí, v případě úspěchu přenese do Česka technologie potřebné k výrobě špičkové vojenské techniky a zapojí do produkce český průmysl.

    GDELS už v roce 2015 uzavřel strategickou spolupráci s holdingem Czechoslovak Group (CSG), a díky tomu holdingový podnik Tatra Defence Vehicle získal licenci na výrobu, modernizaci i servisní podporu vozidel pandur. Tím je zajištěna soběstačnost země ve výrobě i opravách kolových obrněnců a podobný scénář může nastat i při výběru pásových obrněnců.

    Nový ASCOD už součástky vyrobené českým průmyslem obsahuje. Jedná se například o moderní přední i zadní světla.

    Pásové obrněnce potřebujeme k teritoriální obraně

    Vývoj platformy ASCOD (zkratka: Austrian Spanish Cooperation Development) začal už na konci 80. let ve spolupráci rakouských a španělských firem. Španělská armáda zavedla od roku 1998 do výzbroje 356 kusů. Rakouská armáda 112 kusů. ASCOD 2 se stal také základem pro nová obrněná vozidla řady Ajax, která si vybrala britská vláda. Britská armáda má dostat 589 kusů, a to hned v devíti verzích.

    K dispozici je vozidlo ve dvou váhových kategoriích – lehčí variantu představuje ASCOD 35, těžší ASCOD 42.

    Specialitou je oddělená podlaha prostoru pro výsadek ode dna korby. Řešení lépe chrání posádku před účinky výbuchů min než sendvičová konstrukce podlahy. Pěší výsadek nemusí mít při jízdě nohy na speciálních lištách. Konstrukce podlahy také utlumí výbuch natolik, že nehrozí zranění od výstroje ležící na podlaze.

    Další šelma s efektním nástupem

    Bezpochyby nejefektnější příjezd na Dny NATO v Ostravě měla nová verze obrněnce Lynx. Německý výrobce Rheinmetall nechal na víkendovou show stroj přepravit speciálním letem obřím letounem An-124 Ruslan až z Austrálie.

    Rheinmetall u protinožců před časem uspěl v tendru na dodávky kolových vozidel a nyní se tam uchází o další obří zakázku na dodávky až 450 pásových obrněnců pro australskou armádu.

    Lynx ve verzích KF31 a KF41 byl v Ostravě k vidění ve statické i dynamické ukázce. Modifikace KF31 byla poprvé představena v roce 2016, váží 38 tun a je určena pro tříčlennou posádku a šestičlenný výsadek. Těžší KF41 nabízí místo až pro osmičlenný výsadek.

    Výrobce v Česku nedávno otevřel svou pobočku, která má dojednat spolupráci s českým obranným průmyslem při úspěchu v tendru pro přezbrojení české armády. Vozidlo Lynx narozdíl od ostatních tří hlavních konkurentů zatím není zavedeno v žádné armádě. Má však být ekonomičtější variantou.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media