natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Alianční stíhačky zachytily ruský bojový letoun v Pobaltí

    22. října 2014  11:01

    Střídání na nebi. Americké letectvo předalo ochranu Pobaltí spojencům. Ilustrační foto. | foto: USAF

    Alianční stíhačky zachytily ruský bojový letoun v Pobaltí

    Stíhačky Severoatlantické aliance vzlétly dvakrát během dvou dnů kvůli ruským vojenským letadlům v Pobaltí. Ruský letoun se v obou případech pohyboval v mezinárodním prostoru a nenarušil vzdušný prostor zemí Aliance.

    V pondělí odstartovaly dvě kanadské stíhačky F-18 Hornet ze základny Siauliai v Litvě, aby zachytily průzkumné ruské letadlo Iljušin-20, které následně patnáct minut doprovázely. V úterý se opět jednalo o vzlet k ruskému letounu Iljušin-20, ke kterému tentokrát vzlétly stíhačky F-16. Další dva podobné incidenty se staly 7. října a 11. září.

    NATO má v regionu Pobaltí šestnáct stíhaček, jež monitorují jeho vzdušný prostor. Tyto stíhačky vzlétávají pravidelně, aby identifikovaly „neznámá nebo potenciálně nepřátelská letadla“ v blízkosti vzdušného prostoru Litvy, Lotyšska a Estonska.

    Kam dál?
    NATO chrání vzdušný prostor Pobaltí již 10 let (4.4. 2014)

    Zdroj: The Globe and Mail (Kanada)

    ---

    Human Rights Watch viní ukrajinskou vládu z používání zakázaných zbraní

    Mezinárodní organizace pro ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) tvrdí, že ukrajinská armáda používá proti rebelům na východě země zakázané kazetové pumy. Kyjev však tato tvrzení odmítá.

    „Důkazy ukazují, že ukrajinské vládní síly jsou zodpovědné za několik útoků kazetovými pumami,“ uvedlo HRW ve své analýze. Zpráva HRW naznačuje, že i proruští separatisté používají tyto zbraně, vyšetřování těchto případů bylo ale údajně „neprůkazné“.

    Ukrajinská vláda obvinění odmítá, přestože mezinárodní smlouvu, jež používání těchto zbraní zakazuje, v roce 2008 nepodepsala. Separatisté se prozatím nevyjádřili. Kritika HRW přišla den poté, co další organizace na ochranu lidských práv, Amnesty International, obě strany ukrajinského konfliktu obvinila z válečných zločinů.

    Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

    ---

    Afghánistán obnoví žádost na dodání zbraní z Indie

    Afghánský ministr vnitra Mohammad Umar Daudzai oznámil, že vláda Afghánistánu obnoví žádost na dodání zbraní a vojenské výzbroje z Indie. Bývalý afghánský prezident Hamid Karzáí už loni v prosinci a letos v dubnu Indii žádal o dodání vojenské výzbroje, naposledy požadoval 230 různých druhů vojenského vybavení včetně vrtulníků. Indie dříve žádost o dodání smrtících zbraní Afghánistánu zamítla ze strachu ze zhoršení vztahů s Pákistánem.

    Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

    ---

    Sikorski: Putin Polsku nenabídnul Ukrajinu na jednání v Moskvě, ale na summitu NATO v Bukurešti

    Bývalý polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski informoval, že rozhovor, ve kterém ruský prezident Vladimir Putin nabídl tehdejšími polskému premiérovi Donaldovi Tuskovi části Ukrajiny, se neodehrál v Moskvě v únoru 2008, ale na summitu Severoatlantické aliance v Bukurešti tentýž rok v dubnu. Dále Sikorski uvedl, že to považoval za hloupý vtip, jenž ale ve světle současných událostí nabral na významu.

    Sikorski trvá na tom, že se rozhovor odehrál, i když „nebyl jeho svědkem“. Bývalý prezident Gruzie Michail Saakašvili Sikorského tvrzení potvrdil, když uvedl, že „ruský prezident Vladimir Putin před mnoha lety nabídnul rozdělení Ukrajiny polským lídrům a představitelům dalších zemí. Vladimir Putin označil Ukrajinu za teritorium a ne zemi. Na další schůzce mi oznámil, že je velmi nespokojený s Moldavskem, a že je třeba něco udělat. Také mi řekl, že NATO nebude schopné bránit pobaltské státy.“

    Zdroj: Polskie radio (Polsko)

    ---

    K zavedení branné povinnosti pro ženy není v Estonsku důvod, tvrdí estonský podplukovník

    Zavedení branné povinnosti pro ženy by momentálně v Estonsku nemělo smysl, tvrdí podplukovník Leo Kunnas. „Hlavním problémem je, že potřebujeme navýšit počet našich obranných sil a musíme přijímat psychicky a fyzicky zdravé muže do povinné vojenské služby, aby mohli získat své místo v obranných silách pro čas války,“ uvedl Kunnas s tím, že však podporuje ženy, aby se dobrovolně hlásily do armády.

    Kam dál?
    Norsko zavede povinnou vojenskou službu i pro ženy (15.10. 2014)

    Zdroj: ERR (Estonsko)

     

    ist; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media