natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    ISAF uvažuje o změně plánů pro stavbu afghánských základen

    16. září 2013  20:43

    Letecká základna NATO v Kandaháru (ilustrační foto) | foto: NATO Photos

    ISAF uvažuje o změně plánů pro stavbu afghánských základen

    Mezinárodní vojenští poradci přemýšlejí, že změní plány pro výstavbu afghánských základen poté, co generální inspektor pro rekonstrukci Afghánistánu (SIGAR) varoval, že budoucí potřeby Afghánistánu zůstávají nejasné. Pro potřeby afghánských národních bezpečnostních složek jsou rozjety projekty v celkové hodnotě 4,7 miliardy dolarů, ale podle zprávy SIGARa by některé z nich byly v případě redukce počtu vojáků a policistů zbytečné. Představitelé ISAF a Afghánistánu totiž uvažují o eventuálním snížení počtu příslušníků afghánských bezpečnostních složek až o 120 tisíc. V současnosti jejich počet čítá 352 tisíc.

    Autoři zprávy odhadují, že práce na 52 projektech budou pokračovat až do prosince 2014, kdy má ze země odejít většina zahraničních vojáků. To by podle zprávy mohlo zkomplikovat snahu o kontrolu výdajů. Dokument proto navrhuje, aby představitelé Severoatlantické aliance a Afghánistánu vytvořili plán, který by snížil počet plánovaných projektů nebo některé z nich zpozdil do doby, kdy budou budoucí potřeby jasnější.

    Kam dál?
    Plány kompletního stažení z Afghánistánu neexistují, říká generál z ISAF (4.9. 2013)

    Zdroj: Stars and Stripes (USA)

    ---

    Inspektoři OSN předali zprávu o použití chemických zbraní v Sýrii

    Zpráva inspektorů Organizace spojených národů o údajném srpnovém chemickém útoku na předměstí Damašku se dostala do rukou generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna. Očekává se, že šéf OSN výsledky zprávy ještě dnes prodiskutuje se zástupci států Rady bezpečnosti, stejně jako že je představí na Valném shromáždění OSN. Tým, který zprávu vypracoval, měl na místě incidentu zjistit, zda-li a jaké chemické prostředky byly použity - tedy nikoli, kdo je použil.

    Spojené státy mezitím hledají mezinárodní podporu plánu, na kterém se o víkendu v Ženevě dohodli americký ministr zahraničí John Kerry a jeho ruský protějšek Sergej Lavrov. Podle dohody by měly být do poloviny příštího roku zničeny veškeré zásoby syrských chemických zbraní. Oba ministři se zároveň dohodli, že prezident Asad má týden na to, aby předal detaily o vlastnictví mezinárodně zakázaných zbraních. Jinak by Sýrii hrozily dále nespecifikované sankce stejně jako hrozba vojenského útoku vedeného Spojenými státy.

    Kam dál?
    Sýrie požádala o připojení ke konvenci o chemických zbraních (13.9. 2013)
    Obama: S vojenskou variantou v Sýrii musíme počítat i přes ruský mírový plán (11.9. 2013)

    Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

    ---

    Čína začala testovat nový systém vzdušné obrany

    Čínská armáda začala s testy nového systému vzdušné obrany s označením SD-10A. Ten využívá modifikovanou verzi čínské střely PL-12, která je první čínskou raketou s vlastním naváděcím systémem a k zaměření tedy nepotřebuje další radar. S vývojem rakety pomáhali čínským inženýrům jejich ruští kolegové a systém také obsahuje některé ruské součástky.

    Stejně jako systém HQ-16, který momentálně používá čínská armáda, by i SD-10A měl být brzy začít používán v běžném provozu. Systém se nicméně konceptuálně ani nepřiblíží evropskému systému Aster-30, který je založen na speciálních raketách typu země-vzduch. Na rozdíl od toho evropského disponuje čínský systém raketami s pouze třetinovou váhou, díky čemuž mají rakety nesrovnatelně kratší dolet, což dokresluje celkově nižší vyspělost systému. Lze také předpokládat, že Čína jím nechce nahradit svůj současný systém, a SD-10A bude proto pravděpodobně určen pro export.

    Kam dál?
    Turecko zvažuje koupi čínského systému protiraketové obrany (24.6. 2013)

    Zdroj: The Voice of Russia (Rusko)

    ---

    Indie a Francie společně cvičí ve francouzských Alpách

    Společné vojenské cvičení indických a francouzských jednotek v současnosti probíhá ve francouzských Alpách. Cvičení, které má za úkol posílit indicko-francouzské obranné vztahy, se účastní na šest desítek vojáků z obou zemí. Celkově se jedná o druhé společné cvičení mezi oběma zeměmi.

    Podle prohlášení indické armády je cílem cvičení zdokonalit vedení operací proti ozbrojencům ve vysokohorských oblastech s důrazem na společné zájmy obou zemí vůči globálnímu terorismu. Cvičení má navíc kvalitativně posílit znalosti o vzájemných vojenských postupech, což zlepší interoperabilitu a schopnost reagovat na společné hrozby.

    Kam dál?
    Čeští vojáci cvičí před vysláním do Afghánistánu na jihu Francie (12.6. 2013)

    Zdroj: India Blooms (Indie)

    ---

    Pákistán pokračuje v ostřelování východoafghánské provincie

    Pákistánská armáda i nadále pokračuje v ostřelování východoafghánské provincie Kunar. Podle místních úřadů dopadlo do provincie během čtyřiadvaceti hodin více než čtyřicet dělostřeleckých granátů vypálených z pákistánské strany hranice. Místní guvernér Shuja al-Malik uvedl, že při ostřelování nebyl nikdo zraněn, ale došlo k poničení majetku místních obyvatel.

    Pákistán ostřeluje východoafghánské provincie Kunar a Nuristán již 2 roky. Ostřelování navíc zvýšilo napětí mezi oběma zeměmi a již dříve vedlo ke střetům mezi afghánskými a pákistánskými ozbrojenými složkami. Střety údajně vypukly poté, co pákistánská armáda zvýšila aktivitu na své straně Durandovy linie.

    Kam dál?
    Dostaňte pákistánskou armádu z našeho území, vyzval afghánský senát Spojené státy (10.5. 2013)

    Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

    koc; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media