natoaktual.cz

České gripeny startovaly nad Baltem už devětkrát. Mise je v polovině

7. listopadu 2019  16:37
Už devět ostrých startů k nekomunikujícím ruským vojenským letounům nad Baltem mají na kontě čeští letci s gripeny, kteří od počátku září střeží vzdušný prostor pobaltských republik. Mise českých letců je v polovině a na estonské základně Ämari je vystřídaly čerstvé síly.  

Ruský transportní letoun An-72 a stíhací stroj Su-35S identifikované v září 2019 českými letci nad Baltem | foto: 3. úkolového uskupení BAP

Slavnostním nástupem s předáním pamětních medailí skončilo ve čtvrtek pro 33 českých vojáků jejich dvouměsíční působení na estonské letecké základně Ämari.

Český kontingent s pěti letouny Gripen střeží vzdušný prostor Lotyšska, Litvy a Estonska od počátku září. Mise v rámci takzvaného Air Policing NATO je ve své polovině a české letce v Pobaltí vystřídaly čerstvé síly.

FOTOGRAFIE

Ruský letoun An-30 identifikovaný v září 2019 českými letci nad Baltem
Ruský stíhací bombardér Su-34 "Fullback“ identifikovaný v září 2019 českými...
Ruský transportní letoun An-26 identifikovaný v září 2019 českými letci nad...
Češti letci převzali ochranu Pobaltí. Letoun Gripen českých Vzdušných sil na...

„Naše působení v Estonsku je teprve v polovině, ale už teď je zřejmé, že má smysl. Pomáháme našim partnerům v NATO, příště pomoc můžeme potřebovat my,“ řekl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Čeští letci nalétali nad Baltem už přes 200 hodin a zaznamenali devět ostrých startů, takzvaných „Alpha Scramble“. Museli startovat k „němým“ ruským vojenským letounům, které nekomunikovaly s řízením letového provozu, neměly letové plány nebo zapnuté automatické odpovídače.

Ruské letouny míří z Ruska do ruské exklávy Kaliningradu nebo v opačném směru. Jen v září se poplašné sirény pro české letce rozezněly pětkrát.

Litva, Lotyšsko ani Estonsko nemají vlastní stíhací letouny a proto se v ochraně jejich vzdušného prostoru od roku 2004 střídají spojenci z Aliance.

Pět ostrých. Čeští stíhači startovali k němým ruským letounům nad Baltem

V Pobaltí jde už o třetí misi českých letců. V letech 2009 a 2012 operovali čeští letci z letecké základny v litevském Šiauliai. V letech 2014, 2015 a 2016 pak čeští stíhači střežili vzdušný prostor Islandu.

„První rotace prokázala zde v Ämari skvělou úroveň připravenosti a vysokou úroveň profesionality jak při plnění úkolů ve vzduchu, tak na zemi. Jsem přesvědčen, že ve vysokém standardu profesionálního vojenského výkonu budeme i nadále pokračovat,“ uvedl velitel české jednotky Pavel Pavlík.

„V Estonsku v rámci Baltic Air Policing potvrzujeme naše schopnosti. Naši piloti jsou skvěle vycvičeni k plnění úkolu ochrany vzdušného prostoru. Za dobu našeho působení jsme realizovali celkem devět ostrých vzletů,“ uvedl náčelník Generálního štábu Aleš Opata.

inv natoaktual.cz
zpět na článek