natoaktual.cz

Bezpečná zóna v Sýrii musí mít mandát OSN, shodují se spojenci z NATO

25. října 2019  18:09
Do vytvoření mezinárodní bezpečné zóny na severovýchodě Sýrie je nutné zapojit OSN, vyplývá z dvoudenní schůzky ministrů obrany NATO. O vyslání sil se podle šéfa Aliance Jense Stoltenberga nejednalo. V hodnocení tureckého vojenského vpádu však nejsou spojenci jednotní. Část devětadvacítky Ankaru kritizuje, další země volí smířlivější či neutrální tón.  

Zasedání ministrů obrany Aliance v Bruselu | foto: NATO Photos

Turecká říjnová vojenská ofenzíva na severovýchod Sýrie byla jedním z ústředních témat dvoudenní schůzky šéfů obrany NATO v Bruselu. Žádné konkrétní opatření či závěry ani ostré rozepře ale nepřinesla.

„Není to poprvé, kdy máme v NATO různé názory,“ řekl Stoltenberg. Podle něj však panuje shoda, že cílem je zajistit trvalejší a udržitelnější řešení na severovýchodě Sýrie a v celé zemi.

Současnou křehkou situaci označil za neudržitelnou. „A mezinárodní společenství musí hledat řešení všech problémů a hrozeb, které vidíme v severní Sýrii,“ dodal Stoltenberg.

Turecký ministr obrany Hulusi Akar vysvětloval situaci v regionu z tureckého pohledu. Podle Stoltenberga všichni spojenci chápou, že Ankara má legitimní bezpečnostní obavy.

„Panuje shoda, že je nutné s mezinárodní podporou hledat politické a nikoliv silové řešení. Zazníval silný apel na nutnost zapojení OSN. NATO jako celek také konstatovalo, že nesmí dojít k ohrožení výsledků boje proti Islámskému státu. O vzniku žádné konkrétní mise jsme nediskutovali,” shrnul český ministr obrany Lubomír Metnar.

Spojenci budou dál chránit turecké území

Španělsko před jednáním pohrozilo, že na protest proti turecké vojenské akci v Sýrii stáhne z Turecka baterii střel systému Patriot, která s dalšími systémy v rámci operace Active Fence od roku 2013 chrání tureckou hranici před raketovými hrozbami ze Sýrie a od takzvaného Islámského státu.

Nakonec španělská ministryně obrany Margarita Robles během schůzky potvrdila, že k takovému kroku Madrid nepřistoupí.

Naopak z ochrany tureckého území stáhne svůj protivzdušný systém SAMP/T Itálie. Podle šéfa NATO nejde o reakci na tureckou akci, ale o dlouhodobě plánované opatření. „Itálie takové rozhodnutí učinila už letos na jaře jako důsledek toho, že tam působí italští vojáci už velmi dlouho a mandát jim skončí na konci tohoto roku,“ vysvětlil Stoltenberg.

Podle různých diplomatických zdrojů schůzka potvrdila, že i navzdory znepokojení a rozhořčení nad chováním Turecka, je NATO jako celek odhodláno udržet si Ankaru jako spojence a zabránit jejímu dalšímu sbližování s Ruskem.

„Pouze jednotné akce všech spojenců a partnerů dosáhnou našich cílů ve všech misích a operacích Aliance, včetně vítězství v boji proti ISIL,“ konstatoval například diplomaticky litevský ministr obrany Raimundas Karoblis. Spojenci podle jeho slov podporují pouze politické řešení krize v Sýrii.

inc natoaktual.cz
zpět na článek