natoaktual.cz

Vyšetřování smrti Afghánce pokračuje. Metnar věří českým vojákům

29. července 2019  21:33
Vyšetřování okolností smrti afghánského útočníka, který loni na podzim zabil v Afghánistánu českého psovoda Tomáše Procházku, pokračuje. Ministr obrany Lumonír metnar uvedl, že českým vojákům věří. Pokud však vyšetřování ukáže, že porušili mezinároní právo, budou z toho vyvozeny důsledky.  
Armádní speciál přivezl tělo padlého českého vojáka Tomáše Procházky z Afghánistánu | foto: AČR

„Šetření běží a nelze jej narušovat sdělováním podrobností. Věřím vojákům AČR a v tuto chvíli nemám důvod svůj postoj měnit. Ukáže-li vyšetřování, že čeští vojáci porušili mezinárodní právo, budou vyvozeny důsledky,“ uvedl ministr Lubomír Metnar na Twitteru.

Vojenská policie zahájila minulý týden trestní stíhání čtyř lidí. Podle Městského státního zastupitelství v Praze pro přečin neoznámení trestného činu. Bližší podrobnosti, ale zatím nejsou známy. Na případ až do odvolání platí informační embargo.

Psovod Tomáš Procházka zemřel loni v říjnu na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Zastřelit ho měl příslušník afghánských ozbrojených sil Vahidulláh Chán.

Útočníka zatkly afghánské jednotky a daly ho do vazby západních sil. V době, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, byl údajně zbitý a v bezvědomí. Krátce poté muž zemřel.

Loni v listopadu americký deník New York Times napsal o vyšetřování českých a amerických vojáků, kteří se údajně na zabití afghánského vojáka Vahidulláha Chána podezřelého z Procházkovy smrti podíleli.

Představitelé ministerstva obrany i velení armády se za české vojáky postavili.

S prověřováním loňského úmrtí afghánského vojáka souvisí také diplomatická nóta Afghánistánu, kterou do Česka zaslalo tamní ministerstvo zahraničí v červnu. Předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS) chce záležitost znovu otevřít v září ve sněmovně. Afghánská strana chce po Česku poskytnout dokumenty k případu.

inc natoaktual.cz
zpět na článek