natoaktual.cz

Vojenská policie prověřuje smrt Afghánce, který zaútočil na české vojáky

24. července 2019  20:27
Vojenská policie v úterý zasahovala na Generálním štábu a u elitní jednotky Prostějově. Prověřuje loňské úmrtí afghánského vojáka, který na základně Šindánd v afghánské provincii Herát zabil českého psovoda Tomáše Procházku.  
Armádní speciál přivezl tělo padlého českého vojáka Tomáše Procházky z Afghánistánu | foto: AČR

Podle mluvčí ministerstva obrany Jany Zechmeisterové provedla Vojenská policie v úterý „některé úkony trestního řízení, a to v souvislosti s prověřováním úmrtí příslušníka afghánských ozbrojených sil v Afghánistánu v říjnu loňského roku“.

Deník N uvedl, že při zásahu na generálním štábu a v Prostějově Vojenská policie zadržela několik českých vojáků. „Vojenská policie prošetřuje informace kolem událostí v Afghánistánu a provádí výslechy,“ citoval Deník N ministra obrany Lubomíra Metnara. Informaci o tom, kolik vojáků bylo zadrženo, ale ministr podle svých slov nedostal.

Podle informací agentury ČTK jde o pokračování vyšetřování, které bylo spuštěno už loni na podzim po úmrtí českého vojáka.

Armádní psovod Tomáš Procházka padl loni 22. října, když na něj a jeho dva kolegy ze Speciálních sil na základně Šindánd v provincii Herát zaútočil voják v afghánské uniformě.

Útočníka zatkly afghánské jednotky a daly ho do vazby západních sil. V době, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, byl údajně zbitý a v bezvědomí. Krátce poté muž zemřel.

Loni v listopadu americký deník New York Times napsal o vyšetřování českých a amerických vojáků, kteří se údajně na zabití afghánského vojáka Vahidulláha Chána podezřelého z Procházkovy smrti podíleli.

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) v reakci odmítl, že by čeští vojáci měli na jeho smrti vinu. Vedení ministerstva a armády tehdy zdůraznilo, že okolnosti úmrtí se standardně vyšetřují stejně, jako je v jiných podobných případech obvyklé. Současné kroky Vojenské policie by pak měly být součástí tohoto prověřování.

inc natoaktual.cz
zpět na článek