natoaktual.cz

Babiš v Bílém domě je šance na novou etapu vztahů, tvrdí experti

1. března 2019  11:42
Připravovaná cesta premiéra Andreje Babiše za americkým prezidentem Donaldem Trumpem je podle bezpečnostních expertů důležitou šancí na začátek nové etapy česko-amerických vztahů, které je třeba oživit a posílit.  
Donald Trump | foto: Gage Skidmore

V otevřeném společném prohlášení se na tom shodli bývalý šéf Vojenského výboru NATO Petr Pavel, někdejší poslanec Ivan Gabal, bývalý náměstek ministra obrany Daniel Koštoval a někdejší český velvyslanec v USA a Rusku Petr Kolář.

Setkání premiéra Babiše s prezidentem Trumpem je podle čtveřice bezpečnostní expertů příslibem pro zahájení nové etapy česko-amerických vztahů. Český premiér se do Bílého domu vrací po osmi letech.

Česko-americké vztahy - čas na novou etapu

Plné znění společného prohlášení expertů

„Proto je nastávající oficiální návštěva A. Babiše mimořádnou příležitostí k oživení bilaterálních vztahů a projednání některých agend, které jsou pro nás důležité jak z hlediska naší bezpečnosti a budoucího rozvoje, tak z evropské a alianční perspektivy,“ shodují se.

Zároveň připomínají, že česko-americké vztahy od roku 1992 byly „plné vřelých slov, návštěv a deklarací“ a velmi konkrétní byla vojenská spolupráce v NATO a zejména v zahraničních misích důležitých pro bezpečnost USA i ČR. Strategické projekty se však podle nich na bilaterální úrovni nastartovat nepodařilo.

„Dnes přitom nemůžeme chtít vztahy, kdy by ČR byla prostým chráněncem USA... Akce, nikoli slova. Partnerství vyžaduje i společné investice. Vztahy s USA je třeba společně pozvednout!“ vyzývají.

Mezi hlavní body a zájmy spolupráce s USA označují například kybernetickou obranu včetně spolupráce zpravodajských služeb. „Máme silný IT sektor, máme co nabídnout, můžeme být solidním partnerem,“ tvrdí.

Důležitým tématem je pak oblast armády při její modernizaci nebo účasti v zahraničních misích a operacích. To podle expertů skýtá prostor pro bilaterální spolupráci na nové úrovni v podobě společných projektů či investic do moderních technologií. Kromě ekonomické spolupráce pak může hrát zásadní roli ve vztazích také energetická bezpečnost.

„Naše energetické zájmy také souvisí s potřebou koordinace a kooperace mezi Evropou a USA ohledně výzev a dopadů plynoucích z klimatických změn. Je zde i silná bezpečnostní dimenze – již nyní probíhají konflikty, jejichž příčinou jsou klimatické změny. Vidíme příležitost společných česko-amerických energetických projektů vůči třetím zemím a regionům,“ uvádí se v dokumentu.

Klíčovou oblastí společných zájmů Evropy a USA by pak podle odborníků měla být Afrika a Blízký východ. A to především v zájmu snížení migračních tlaků a v zájmu utlumení nebezpečných válečných konfliktů na Blízkém východě.

inc natoaktual.cz
zpět na článek