natoaktual.cz

Zeman míří na summit "devítky". Bude řešit kyberobranu i dezinformace

27. února 2019  18:31
Prezident Miloš Zeman odcestoval do slovenských Košic. Ve čtvrtek se tam zúčastní summitu devíti prezidentů zemí takzvaného východního křídla NATO. Společně s šéfem Aliance Jensem Stoltenbergem budou jednat o aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, kyberobraně i boji proti šíření dezinformací.  
Prezident Miloš Zeman | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Hned devět prezidentů se sejde v Košicích na pozvání slovenského prezidenta Andreje Kisky. Takzvanou „Bukurešťskou devítku“ tvoří země NATO z východní a střední Evropy - Bulharsko, Česká republika, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Slovensko. Pozvání na setkání přijal i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

„Hlavním cílem akce je připomenout si 70. výročí vzniku NATO, 15. výročí vstupu Slovenska a dalších členů do NATO a 20. výročí vstupu České republiky, Maďarska a Polska,“ uvedla kancelář slovenského prezidenta.

Prezidenti ale budou diskutovat rovněž o aktuální bezpečnostní situaci v Evropě a v jejím sousedství. Diskuze se bude týkat také obrany proti kybernetickým hrozbám, šíření dezinformací a propagandy. Mezi pozvanými hosty jsou Edward Lucas, uznávaný odborník na problematiku hybridních hrozeb a bývalý editor týdeníku The Economist, a Miriam Lexmann, ředitelka evropské pobočky Mezinárodního republikánského institutu v Bruselu.

Vznik „Bukurešťské devítky“ iniciovalo v roce 2014 Rumunsku kvůli ruské anexi Krymu a konfliktu na Ukrajině. Cílem  společných summitů je koordinace pozic a zájmů jednotlivých zemí východního křídla NATO před důležitými jednáními v rámci Aliance i v Evropské unii.

Očekává se, že prezidenti v Košicích přijmou společnou deklaraci týkající se aktuálních bezpečnostních témat.

inc natoaktual.cz
zpět na článek