natoaktual.cz

Přistoupení Severní Makedonie do NATO ratifikovaly už čtyři země

21. února 2019  10:20
Bulharský parlament schválil přístupový protokol Severní Makedonie do NATO. Bulharsko se tak po Řecku, Slovinsku a Albánii stalo čtvrtou zemí, která vstup bývalé jugoslávské republiky mezi spojence ratifikovala. Aby se Severní Makedonie stala členem, musí s tím souhlasit parlamenty všech 29 členských zemí.  

Makedonská armáda | foto: morm.gov.mk

„Bulharsko bude pokračovat v důsledné podpoře úsilí Severní Makedonie o evropskou a euroatlantickou integraci,“ uvedla ve středu po hlasování prezidentka bulharského Národního shromáždění Tsveta Karayancheva.

Rozšiřování NATO

Severoatlantickou alianci založilo v dubnu 1949 dvanáct zemí – Belgie, Dánsko, Francie, Island, Itálie, Kanada, Lucembursko, Nizozemsko, Norsko, Portugalsko, Spojené státy a Velká Británie.

Od té doby proběhlo, podle článku 10 Washingtonské smlouvy, celkem sedm kol rozšíření, během nichž se Aliance rozrostla na současných 29 členů.

  • 18. února 1952: Řecko a Turecko
  • 6. května 1955: Spolková republika Německo - v reakci vytvořil Sovětský svaz a jeho spojenci organizaci Varšavské smlouvy
  • 30. května 1982: Španělsko
  • 12. března 1999: České republika, Maďarsko a Polsko; první rozšíření NATO po studené válce, kdy se k Alianci připojili bývalí členové Varšavské smlouvy
  • 29. března 2004: Bulharsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko; šlo největší kolo rozšíření
  • 1. dubna 2009: Albánie a Chorvatsko
  • 5. června 2017: Černá Hora

Bulharský premiér Bojko Borisov ratifikaci přístupového protokolu označil za „rozumné rozhodnutí“. Ratifikaci podpořily všechny strany přítomné v Národním shromáždění.

Z 240 hlasů bylo pro všech 140 přítomných zákonodárců. Proti nehlasoval nikdo. Poslanci opoziční bulharské socialistické strany na jednání chyběli, protože legislativní jednání bojkotují.

Bulharsko je v pořadí čtvrtou zemí, která přistoupení Severní Makedonie schválila. Před týdnem to byla Albánie a předtím Slovinsko. Jako první protokol ratifikovalo Řecko, s nímž dřívější Makedonie vedla dlouholetý spor o název země.

Ten až loni v létě ukončila dohoda premiérů obou zemí Zorana Zajeva a Alexise Tsiprase o přejmenování země na Republiku Severní Makedonie či zkráceně jen Severní Makedonii.

Makedonie čekala na pozvánku do NATO už od roku 2002. Prakticky šestnáct let Atény blokovaly zahájení přístupového procesu. Tvrdily, že toto pojmenování přísluší jen oblasti na severu Řecka a požadovaly, aby bývalá jugoslávská republika, která vznikla v roce 1991, užívala jiný název.

Skopje na mezinárodní scéně užívala proto název Bývalá jugoslávská republika Makedonie (FYROM), pod kterým byla země na nátlak řecké diplomacie v roce 1993 také přijata do OSN. Více než 120 zemí světa, včetně Ruska, USA i České republiky, zemi uznávalo i pod názvem Makedonská republika.

ANALÝZA: Makedonie, náš nový spojenec. Řecko prokázalo sílu

Protokol o přistoupení Severní Makedonie k NATO podepsal 6. února v Bruselu makedonský ministr zahraničí Nikola Dimitrov s velvyslanci všech členských států Aliance. O dva dny později dokument ratifikoval jako první řecký parlament. Jakmile protokol schválí parlamenty všech 29 členů, stane se Severní Makedonie oficiálně 30 členem NATO. Už nyní se ale makedonští představitelé mohou účastnit jednání spojenců.

Celý proces může trvat několik měsíců až rok. Například nejmladší člen Aliance – Černá Hora zahájila přístupové rozhovory v prosinci 2015. Za pouhé tři měsíce v březnu 2016 už Černá Hora podepisovala přístupové protokoly a ratifikace pak trvala do června 2017.

inc natoaktual.cz
zpět na článek